Son aylarda içinde bulunduğumuz salgın süreci, hayatımızdaki pek çok şeyi değiştirdi. İş ve özel hayatımızın tamamını etkisi altına alan pandemi döneminde hepimiz, dışarıdaki hayata karışmadan evde izole bir yaşam sürdürmeye çalışıyoruz. Peki, bu bayram evde ne yapmalıyız? 

Korona günleri tam olarak ne zaman biter bilinmez, ama salgının etkisinin yavaş yavaş azaldığını normalleşme adımlarından da anlayabiliyoruz. Tabii bu normalleşme adımları henüz toplu halde bir araya gelebileceğimiz ölçülerde değil. Bu nedenle bayram dönemi de pandemi önlemlerinden payına düşeni alacak. Aile üyelerinin bir araya geldiği kalabalık davet sofraları, geleneksel bayramlaşmalar, seyahatler bu yıl maalesef olmayacak; ancak bu süreçten hepimiz geçiyoruz ve bir köşede hayıflanmanın hiçbir faydası yok.

Koronanın bayram sevincini etkilememesi için sana önerilerimiz;

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak

İster çekirdek ailenle istersen de yalnız yaşıyor ol, güne kendin için güzel bir kahvaltı hazırlayarak başla. Eğer, çekirdek ailenle aynı masada buluşmakta zorlanıyorduysan işte, sana fırsat! Keyifli bir sohbet eşliğinde uzun bir kahvaltı yapmak seni güne hazırlayacaktır.

En beğenilen kıyafetleri giyinmek

Evde de olsak, bizi moda sokacak şeylerden biri de kendimize özen göstermek. Bu nedenle evdeyiz, kimse de gelmeyecek diye pijamalarla oturmak olmaz. Kendine çeki düzen verip, özenli bir kıyafet giymek şüphesiz daha iyi hissettirecektir.

Fiziksel uzaklığı duygusal yakınlıkla aşmak

Çok uzun zamandır sevdiklerimize dokunamıyor, sarılamıyoruz. Hatta birçoğumuz aynı ortamda bile bulunamıyor. Ancak neyse ki teknolojik bir çağda yaşıyoruz ve birkaç destek uygulamadan yararlanarak onları görebiliyor, uzun uzun konuşabiliyoruz. Bu bayramda da online araçlardan yararlanarak sevdiklerinle konuş, onları kahve içmek gibi günlük rutinlerine ortak et.

Kendi iç sesine kulak vermek

Çevremize karşı pozitif duygular dağıtabilmemiz için öncelikle iç dünyamızda mutlu ve kendiyle olabildiğince barışık bir birey olmamız gerekiyor. Bu nedenle evde geçirdiğin şu zamanda, pek çok aktiviteyi tükettiğine inansan da fark edemediğin bir şeyler olabileceğini düşünerek kendi iç sesine yönel. Bunu yaparken içinde bulunduğumuz durumun negatif yanlarını değil de pozitif taraflarını düşünmen bile sana yardımcı olabilir. Unutmamalı ki hayat sürekli bir devinim içinde ve “O eski bayramlar”dan daha güzeli belki de gelecek günlerde…