Arşivler

Neden Staj Yapmalısınız?

öğrencilerYeni mezun ya da son sınıf öğrencisiysen staj olanaklarını mutlaka takip etmelisin. Staj sana kariyer hedefini belirlemede, iş tecrübesi kazanmanda, belki de staj yaptığın şirkette tam zamanlı bir çalışan olmana yardım edecek.

Eğer hiç iş tecrüben yoksa mezun olduktan sonra iş bulmak senin için ciddi bir sorun olabilir. Bir işte tecrübe edinmek senin önünüzü açacaktır. Staj, mezun olduğunda iyi bir iş bulabilmek için doğru bir yol. Staj yapmak; üniversite öğrencilerine, yeni mezunlara ve kariyer değişikliği yapmak isteyenler için iş tecrübesi sunar. Çok az miktarda ya da ücretsiz işe aldıkları için şirketler de az ya da çok az iş tecrübesi olan stajyerleri tercih ediyor.

İş tecrübesi kazanıyorsun
Eğer hangi alanda kariyer yapacağına henüz karar vermediysen, staj senin için iyi bir fırsat olabilir. Stajlar genellikle kısa sürelidir ve herhangi bir zorunluğu yoktur. Staj çalıştığın alanın seni tatmin edip edemeyeceğini anlaman için yeterli olacaktır.

Staj yaptığın şirkette işe girme fırsatın olabilir
Birçok şirket stajyerleri potansiyel çalışan olarak görür ve staj süresi bittiğinde tam zamanlı olarak devam etmelerini ister. Uzun bir iş görüşmesinde olduğu gibi staj yaparken de nasıl uygun ve yetenekli bir aday olduğunu şirkete anlatman gerekiyor. Eğer şirkette kendini gösterirsen, işi kaparsın.

 

Staj ilanları için tıklayın>>

Makalenin devamını okumak için tıklayın>>

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.