Arşivler

Office1 Superstore Genel Müdürü ‘Mehmet Samlı’

Türkiye’de 30 mağaza ile hizmet veren dünya markası Office1 Superstore, franchise sistemiyle mağaza sayısını artırmak hedefinde.
40 yıllık bir geçmişe sahip olan Office1 Superstore Türkiye’de 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren bir Amerikan markası. Office1 Superstore mağazalarında bir ofisin bilgisayardan kırtasiyeye, mobilyadan kahveye her türlü ihtiyacına yönelik ürünler satılıyor. Office1 Superstore’un halen Bulgaristan, Yunanistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Kore, Lübnan, Litvanya, Panama, Filipinler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin aralarında bulunduğu 32 ülkede mağazaları bulunuyor. Türkiye’de ise Office1 Superstore (Ofma AŞ) olarak 30 mağaza ile hizmet veriyor. Master franchisee olarak alt franchise’lar veren Office1 Superstore, genel konsept olarak Türkiye’de tek ve rakipsiz ofis kırtasiye süpermarketi. Office1 Superstore Genel Müdürü Mehmet Samlı sorularımızı yanıtladı.

Sektörünüzde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Şu anda bizim ciddi anlamda bu konsepte bir rakibimiz yok. Kırtasiye ve ofis malzemeleri olarak bakarsanız rakibimiz var, ama günün koşulları sadece kırtasiye ve ofis malzemesi satma ile yetinmemize izin vermiyor. Koşullar bizim elektronik ve teknolojik ürünler satmamızı gerektiriyor. Kırtasiye ile ofis malzemesi iç içe girmiş, bunları bir konsept içerisinde birbirinden ayırmanız mümkün değil. Onun için bu konsepte bizim bir rakibimiz yok. Ancak duyumlarımıza göre yurt dışından bir takım şirketler şu anda araştırmalar yapıyorlar Türkiye piyasasında. Biz rekabeti seviyoruz ve kendimize güveniyoruz. Bu anlamda rakiplerimizin gelecek olması bizi tedirgin etmiyor. Bu işi sektörden gelen birisinin yapması, bu işin başında olması gerekiyor.

Sizce sektörünüzdeki en büyük sorun nedir?

Gerçek anlamda sektör olamadık, biz Office1 Superstore olarak buna destek olmak için çabalıyoruz. Kurumsal yapımız gereği sektörleşmek adına olumlu katkılar yaptığımıza inanıyoruz.

Marka bilinirliğinizi arttırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Franchising’in markalaşma açısından büyük öneme sahip olduğunu görüyoruz. Türkiyede’de bu sisteme önemli katkılar sağlıyor. Bu yüzden franchising vererek ayrıca kendi mağazalarımızı açarak bunları da günün trendi olan alışveriş merkezlerine taşıyarak marka görünürlüğümüzü arttırıyoruz. Bunun haricinde reklama yönelik görsel ve yazılı basını kullanıyoruz. Ulusal gazetelerle insert dağıtımı, sektörel dergilerde ise röportaj ve imaj reklamlarına ağırlık veriyoruz. Bununla birlikte sosyal kampanyalar bizim için çok önemli, bunu da Office1 ailesine yakışır bir şekilde yaptığımıza inanıyoruz.

Ürünlerinizden bahsedermisiniz?

Ofis malzemeleri süpermarketiyiz. Tüm kırtasiye ürünlerinden, bilgisayara, sarf malzemesine, ofis mobilyasından çay, kahveye kadar ulaşabileceğiniz herşey bir çatı altında.

Çalışanlarınızın markalaşmanıza katkısını nasıl görüyorsunuz?

Office1 Superstore bir dünya markası. Hedeflere ulaşmak için yetenekli, çalışkan bir ekibinizin olması gerekiyor, mağazacılığın her alanına imzasını atan insandır. Çalışanlarımızın Office1 Superstore markasına katkısı çok önemli, hedeflere ulaşmak için markayı iyi temsil eden, Office1 Superstore mağazacılık standartlarına uyan, müşteriye  en iyi hizmeti veren personelimizin markalaşmamıza katkısı olmaktadır.

Şirket içerisinde nasıl bir yapılanmanız var ?

Şirketimizin yönetim kadrosu genel müdüre bağlı Satış, Pazarlama, Satınalma, Mali İşler ve İnsan Kaynakları birimlerinden oluşmaktadır. Bu birimler koordineli olarak veri akışını  sağlayarak belirli periyotlarda  birimler arası ve genel toplantılar yaparak şirketin belirlediği hedeflere ulaşma konusunda titiz çalışmalar yürütmektedir.

Franchise sistemiyle çalışmanın İK açışından ne gibi zorlukları var ?

Franchise sisteminde Office1 Superstore markalı her mağazanın aynı kalite ve standartta olması gerekiyor. Kırtasiye ve Ofis Mağazacılığı sektöründe yetişmiş personel bulamıyoruz. Aradığımız kişisel nitelikleri (genç, dinamik, güler yüzlü, eğitime açık) taşıyan franchise personellerini şirket merkezimizde eğitiyoruz.
Office1 Superstore markasını temsil edecek personel aynı hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini, her franchise mağazada aynı çizgide kaliteli hizmeti vermeli. Franchise  personel eğitimleri bu yüzden çok önem taşıyor. Eğitim içerikleri uzman çalışanlarımız tarafından hazırlanmış teorik ve pratik eğitimleri içeriyor. 
Eğitimlerimiz Office1 Superstore’un dünyada ve Türkiye’deki yapısı, marka bilinci, kurumsal ve telemarketing satış  teknikleri, müşteri ilişkileri, mağazacılık, perakende  satış konusunda her aday teorik eğitim almakta ve aynı zamanda konuları ile ilgili merkez  mağazada pratik eğitimleri almaktadırlar. Bizim için yetiştirdiğimiz her aday şirketimizin Office1 Superstore markasını en iyi şekilde temsil etmesi gerekir.

Çalışanlarınıza  ne gibi  eğitim ve gelişim  olanakları  sunuyorsunuz ?

Eğitim ve geliştirme programlarımız çalışanlarımızı verimli kılmak ve şirketimizi  geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Tüm çalışanlarımıza bir oryantasyon eğitimi uyguluyoruz. İşe yeni  başlayan çalışanımız tecrübesiz ise çalışacağı bölüm ile ilgili   şirketi içi teorik ve uygulamalı eğitim alır. Tedarikçi firmalar kendi ürünleri ile ilgili  tanıtım ve satış eğitimleri veriyorlar.
Ayrıca Office1 International olarak yurtdışı partnerimiz de zaman zaman Türkiye’ye gelerek Satış, Pazarlama, Merchendising ve ürün eğitimi vermekteler. Bunun da faydası diğer pazarlarda yaşanan tecrübelerin bizim pazara aktarılması olarak görebiliriz.
Çalışanlarımızın konuları ile ilgili eğitim ve gelişimleri bir plan dahilinde seminerlere   katılımı şirketimiz tarafından desteklenmektedir.

Kariyer.net ‘ten nasıl yararlanıyorsunuz ?

Kariyer.net ile 2002 yılından bu yana çalışmaktayız. Kariyer.net aradığımız nitelikteki   adaylara ulaşmamızda çok etkili olmaktadır. Tecrübeli veya tecrübesiz aday arayışlarımızda başvuru havuzumuzu güncel tutma, gelen müracatları değerlendirme, İnsan Kaynakları olarak Kariyer.net ile daha verimli duruma geldi. Bugüne kadar personelimizi Kariyer.net ile işe yerleştirdik vermiş  oldukları hizmetler ve yapılan  yeniliklerden  memnunuz.  

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

Bizim 2 tane ana hedefimiz var. Birisi sadece içinde bulunduğumuz 2006 yılına yönelik kısa vadeli olan planımız, diğeri ise uzun vadeli. Kısa vadeli hedefimiz Office1 Superstore’u mali ve idari açıdan hak ettiği yere oturtmak. Yani Ofma’nın bir daha mali ve idari kriz yaşamaması gerekiyor. Franchise’larımızla, tedarikçilerimizle, merkezimizin yani Ofma AŞ’nin sağlıklı bir şekilde bütünleşmesini sağlamak kısa vadeli olarak belirlediğimiz hedefimiz. 2007 yılı için de ise ana hedefimiz mağaza sayımızı arttırmak.
Bu süreçte yeni franchiseler verebiliriz, kendi işleteceğimiz mağazalar açabiliriz. Özellikle de alışveriş merkezlerinde kendi mağazalarımızı açmak 2007 yılı hedeflerimiz içinde.
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.