Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi Nedir?

Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi Ne Demek?

Ameliyathane sorumlu hemşiresi, ameliyathane alanında başhemşireye karşı sorumlu olan kişidir. Ameliyathane sorumlu hemşiresi, ameliyathane içerisindeki ekibi yöneten, cerrahi işlemler için ameliyathaneden, ilaçlardan ve malzemeden sorumlu olan ve aynı zamanda hastaların takibini yapan kişidir. Ameliyathane sorumlu hemşiresi görev tanımı içerisinde etik kurallara uygun olarak hareket etmek de yer alır. Ameliyathane sınırları içerisinde yapılabilecek hatalar ciddi sonuçlara yol açacağından tüm personelin dikkatli olması beklenmektedir. Ameliyathane sorumlu hemşiresi olmak için gerekli eğitimler alınmalıdır ve tecrübe kazanılmalıdır.

Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ameliyathane sorumlu hemşiresinin, cerrahi işlemler sırasında uzman ekibi asiste etmenin yanı sıra pek çok farklı görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Genel olarak ameliyathaneden ve personelden sorumlu olan ameliyathane sorumlu hemşiresi çok yönlü olmalıdır. Ameliyathane sorumlu hemşiresinin görev ve yetkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyathane bölümünde çalışan hemşirelerin çalışma, nöbet ve izin çizelgelerini düzenleyip, çizelgeleri başhemşirenin onayına sunmak.
 • Ameliyathane bölümündeki gerekli araç-gereci temin ederek bu araç-gerecin kullanıma hazır halde bulunmasını sağlamak.
 • Her cerrahi işlem öncesinde gerekli olan malzemelerin ameliyathanede hazırlanmasını sağlayarak malzemenin kontrolünü yapmak. Gerekli olan ilaçların hastane eczanesinden temin edilmesini sağlamak.
 • Cerrahi işlem sonrası çıkan kirli malzemelerin temizlenerek sayılmasını ve ardından yeniden sterile edilmesini sağlamak.
 • Ameliyathanede günlük ya da periyodik temizlik işlemlerinin yapılmasını ve ameliyathanenin düzenli ve temiz kalmasını sağlamak.
 • Sterilizasyon bölümü ile birlikte enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasını sağlamanın yanı sıra ameliyathanede asepsi ve antisepsinin de kontrolünü sağlamak.
 • Gerekli olan durumlarda ameliyathanede bulunan cihazların tamir edilmesini sağlamak. Cihazların çalışıp çalışmadığının düzenli aralıklarla kontrol edilmesini sağlamak.
 • Cerrahi işlemi biten hastanın ilgili servise transferini gerçekleştirerek hastayı servis hemşiresine teslim etmek.
 • Cerrahi işlem sonrasında, kullanılan ilaçların ve malzemelerin listesini ilgili departmana doğru ve eksiksiz bir biçimde iletmek.
 • Ameliyathane sınırları içerisinde yapılan tüm hemşirelik hizmetlerine ait kayıtların tutulmasını ve uygun bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamak.

Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ameliyathane sorumlu hemşiresi nasıl olunur sorusunun ilk cevabı, üniversitelerin Hemşirelik ve Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümünden mezun olmaktır. 4 yıllık lisans programlarını bitiren mezunlar ameliyat hemşiresi olarak çalışmaya başlayabilirler. Ameliyathane sorumlu hemşiresi olmak için ise diplomanın yanı sıra minimum 5 yıl mesleki deneyim şartı aranmaktadır. Ayrıca lisans programını tamamlayan ve akademik kariyerine devam etmek isteyen kişiler Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği alanında yüksek lisans yaparak mesleklerinde ilerleyebilirler.

Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Ameliyathane sorumlu hemşiresinin görevleri sayıca fazla ve çeşitlidir. Bu sebeple ameliyathane sorumlu hemşiresi olmak için gereken şartların başında dikkatli ve sorumluluk sahibi olmak gelmektedir. Ameliyathane sorumlu hemşiresinin yapacağı ufak bir dikkatsizlik ciddi sorunlara yol açabileceği için bu meslekte çalışacak olan adayların dikkat seviyelerinin yüksek olması gerekir.

 • Düzenli, analitik düşünebilen kişiler ameliyathane sorumlu hemşiresi olmak için uygundurlar.
 • Lider ruhlu olmak ve bir ekibi kolaylıkla yönetebilmek de ameliyathane sorumlu hemşiresi olmak için gereken şartların arasında yer almaktadır.
 • İnsan ilişkilerinde başarılı olmak ameliyathane sorumlu hemşiresinin ekibini kolayca yönetebilmesini sağlamaktadır. Ameliyathane sorumlu hemşiresi hastanenin diğer bölümleriyle iletişim halinde olan kişidir ve ameliyathanenin idari sorumlusudur. Bu nedenle hastanenin diğer bölümleriyle takım çalışması gerçekleştirmesi beklenir.
 • Ayrıca başhemşireye yapılacak olan raporlamalarda kolaylık sağlaması için bilgisayar programlarını kullanabiliyor olmaları da adaylar için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Ameliyathane sorumlu hemşiresi işe alım şartlarının başında deneyim gelmektedir. Kurumların çoğu, sorumlu hemşire olarak çalışacak adayların belirli bir deneyime sahip olmalarını bekler. Özel sektörde çalışmak isteyen ameliyathane sorumlu hemşiresi adayları ilgili özel hastanelerin yayınlamış olduğu iş ilanına başvuruda bulunabilirler. Özel hastanenin talep ettiği özellikleri karşılayan aday, hastanenin ön göreceği tüm görüşmelerin ardından işe başlar. Devlet hastanesinde çalışmak isteyen ameliyathane sorumlu hemşireleri ise gerekli eğitimi tamamlayarak KPSS sınavına girmelidir. KPSS'de yeterli puanı alan adaylar yapılacak olan atamanın sonucunda hizmet edecekleri hastanede göreve başlayabilirler. Ameliyathane sorumlu hemşiresi maaşları birçok farklı faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Tecrübe ve kıdem bu faktörlerin başında gelmektedir. Eğitim, çalışma süresi, uzmanlık alanları gibi konulara göre maaş miktarında farklılıklar görülebilmektedir. Ayrıca çalışılan il ve bulunulan coğrafi konum da maaşları etkileyen bir diğer etken olarak sayılmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden yayınlanan iş ilanlarını inceleyerek kendilerine uygun ilanları değerlendirebilirler. Adaylar ameliyathane sorumlu hemşiresi iş ilanlarını inceleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
19.530 / Aylık
31 kişinin ortalama maaşıdır.