Bar Müdürü Nedir?

Bar Müdürü Ne Demek?

Bar müdürü nedir sorusuna kısaca, eğlence sektöründe faaliyet gösteren barlarda idarecilik yapan sunan deneyimli personeldir. Barlar servis kapsamına göre alkollü veya alkolsüz olarak adlandırılır. Farklı kitlelerin hizmet ihtiyaçlarına cevap verebilmek için idare konusunda farklı donanımlar gerekir. Güvenlik ve yenilik beklentilerini karşılayacak standartların oluşmasında birincil görev müdüründür. Bar personelleri, müdür tarafından yapılan planı uygular. Hizmetlerin arka planında yoğun bir hazırlık süreci vardır. Konfor, dekorasyon, hizmet genişliği, güvenlik bakımından ideal şartların sağlanması için gözlemler yapılır. Bar müdürü, mekanın yeterliklerini geliştirip ziyaretçi bağlılığını yükseltecek yenilikler tasarlar. Yiyecek ve içecek çeşitleri, tabure, masa, kadeh donanımları, ışıklandırma, ses sistemleri ve farklı kademelerde bulunan personeller devamlı denetlenmelidir. Bar müdürü nasıl olunur şeklinde bir soruyu yanıtlamak için bu rolde çalışmanın getirdiği görev ve sorumlulukları açıklamak gerekir.

Bar Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bar müdürü, barda çalışan personellerden ve yapılan işlerden sorumlu kişidir. Güvenlik, hizmet, mekan düzeni gibi birçok konu bar müdürünün sorumluluğu altındadır. Müdür, farklı bölümlerdeki çalışanları organize ederek müşterilere iyi hizmet sunulmasını sağlar. İşleyişte ortaya çıkan sorunları tespit etmek ve çözüme kavuşturmak müdürün yükümlülüğündedir. Dekorasyon ve donanım koşullarını denetlemek de bar müdürünün görevleri arasındadır. Pozisyonun öne çıkan sorumlulukları şöyledir:

 • Hizmet kapsamına uygun olarak; beğenilen alkollü veya alkolsüz içecekleri tespit etmek,
 • Barda kullanılacak eşyaları temin etmek,
 • Bardakların temizliğini ve parlaklığını denetlemek,
 • Barmen veya barmaid yeterliklerini gözlemlemek,
 • Müşterilerin personeller veya hizmetler hakkındaki şikayetlerine muhatap olmak,
 • Ciddi güvenlik sorunları karşısında emniyet güçleriyle irtibat kurmak,
 • Gerektiğinde müzik, içecek, güvenlik hizmetlerini revize etmek.

Bar Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bar müdürü, eğlence mekanlarının işleyişini bilen deneyimli personeldir. Farklı ölçeklerde hizmet sunan barlar mevcuttur. Alan genişliği, tüketim maddelerinin çeşitliliği, personel yeterlikleri barların sınıflandırılmasını kolaylaştırır. Büyük barlar, turistik bölgelerde ve lüks otellerde yaygındır. Müşteri sayısı arttıkça, idare personelinin görevleri de artar. Mali işlerin takibi ve hizmet denetimi büyük işletmelerde yoğun bir süreçtir. Bu bağlamda büyük ölçekli işletmelerde üniversite eğitimi alan adaylar müdürlük pozisyonu için tercih edilir. Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunları, bu tür barlarda müdür olarak görev yapabilir. Tercihen üniversite mezunu adaylara yönelen işletmeler için ön lisans diplomasi da yeterli olabilir. İki yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, dört yıllık programın alternatifidir. Bar müdürü; matematik, bütçe yönetimi, pazarlama, yabancı dil ve genel kültür bakımından belirli donanıma sahip olmalıdır. Orta ve küçük ölçekli barlarda ise üniversite mezunu olmayan adaylar da müdürlük pozisyonu için tercih edilebilir.

Bar Müdürü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bar müdürü işletmenin sorumlusudur. Problemlere hızlı çözüm üretebilen, yeniliğe açık ve hedefleri olan personeller yöneticilik yapabilir. Pozisyonun başlıca zorluğu, devamlı aktif olmayı gerektirmesidir. Bar müdürü sorumlulukları, kontrol etmek ve devamlılığı sağlamak üzerinedir. Mekanın hizmetlerine donanım katabilmek için eğlence kültürüne hakim olunmalıdır. Restoran ve kafe yönetimi yapmış adaylar, bilgi birikimleriyle bu rolde başarılı olabilir. Müşteri odaklı hizmetlerin ideal standartlarda tutulabilmesi için piyasa takibi önemlidir. Bar müdürü olmak için gerekli şartlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelişmiş estetik algısına sahip olmak,
 • Çalışanları yönlendirebilecek ölçüde iş bilgisine sahip olmak,
 • Düzgün diksiyona sahip olmak,
 • İngilizce bilmek,
 • Turizm sektörüne ilgi duymak,
 • Liderlik özelliği taşımak,
 • Çalışanları koordine edebilmek,
 • Mekan standartlarını eleştirel gözle değerlendirebilmek,
 • Kişisel gelişime açık olmak,
 • Deneyimlerini aktarabilmek.

Bar Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bar müdürü görev tanımı, barın personel ve ekipman ihtiyaçlarını karşılayıp hizmet sürecini gözlemlemeyi içerir. Çalışanlar kendi alanlarından sorumlu olurken, müdür işletmenin tamamından mesuldür. Bu bağlamda bilmesi ve yapması gerekenler fazladır. Bar müdürü; deneyimli, pratik düşünebilen, sektörü tanıyan, etkili çözümler üretebilen bir kişi olmalıdır. Restoran, kafe, otel işletmeciliği yapmış olanlar bilgilerini detaylandırıp bar müdürü pozisyonun çalışabilir. Eğlence sektöründe işletme yönetiminin esasları benzerdir. Mekanda hijyenin ve konforun sağlanması şarttır. Müşterilerin memnun kalabileceği koşulları oluştururken, bütçe kontrolünde ölçülü olmak gerekir. Hesaplama, planlama ve yorumlama becerileri gelişmiş adaylar bar müdürlüğü yapabilir. İdare işlerini dijital ortamdan kontrol etmeyi sağlayan bilgisayar programları, önemli yeterlilik ölçütlerindendir. Sektöre ve teknolojiye hakim olmak birçok işverenin beklentileri arasında yer alır. Bar müdürü adaylarında bulunması gereken nitelikler şunlardır: 

 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • Personellerin koordinasyon içerisinde çalışmasını sağlayabilmek,
 • Bilgisayar ortamında stok tablosu, tutanak veya grafik hazırlayabilmek,
 • Turizm sektörüne ilgi duymak,
 • Tecrübe sahibi olmak,
 • Erkekler için, askerliğini yapmış olmak.

Bar müdürü iş ilanları genellikle yukarıda belirtilen kriterleri içerir. Ayrıca işletmeye bağlı olarak farklı şartlar adayların karşısına çıkabilir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden ilgili iş ilanlarına ulaşabilir. Bar müdürü maaşları ise firmaya ve personele bağlı olarak değişir. İşletmenin kapasitesi, personelin yetkinlikleri maaş miktarının belirlenmesine önemli ölçüde etki eder.