Baş Şoför Nedir?

Baş Şoför Ne Demek?

Filoların bulunduğu işletmelerde şoförlük hizmetleri kapsamlıdır. İhtiyaçları ideal şekilde ve zamanda karşılayabilmek organizasyon gerektirir. Sürücülüğün ek hizmet olmaktan çıkıp departman haline geldiği yerler bulunur. Araba, servis aracı, kamyon, tır pozisyon sorumluluğunda olabilecek taşıtlardır. Hava ve deniz araçları için aynı görevleri yürütenler filo sorumlusu unvanına sahiptir. Baş şoför nedir sorusu iki detay ile açıklanabilir. Şoförlük işlerinden sorumlu olanlar, personel idaresini ve taşıt kontrolünü sağlar. Orta veya küçük düzeyli firmalarda şoförler kendi araçlarından sorumludur. Üstleri firma müdürüdür. Faaliyetlerin artması, firma müdürünün taşıt ve sürücüleri denetlemesine engel olabilir. Baş şoför, sürücülük hizmetlerini gözetir. Şoförlük işlerinde genel müdürü temsil eder.

Baş Şoför Ne İş Yapar, Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Baş şoför görevleri ikiye ayrılır. Personeller ve taşıtlar, görev ayrımını oluşturur. Firmada sürücülük yapanlar baş şoföre bağlıdır. Pozisyonun ilk görevi, şoförleri denetlemek ve yönlendirmektir. Baş şoför, firma disiplinlerine uygunluk yönünden sürücüleri kontrol eder. Hizmet talebini karşılayabilmek için iş bölümü oluşturur. Taşımacılık hizmeti firma dışına veriliyorsa, müşterilerden çeken öneri ve şikayetleri kabul eder. Çözebileceği sorunlarla ilgilenir. Kapsamlı sorunları genel müdürle paylaşır. Araç bakımından baş şoför sorumlulukları taşıt bilgilerini sisteme girmek, muayene takibi yapmak, envanter standartlarını değerlendirmektir. Rutin muayenelerin aksaması, araçların trafikten men edilmesine yol açabilir. Şirket arabalarını kullanan personeller, baş şoförün hatırlatmasıyla prosedürleri sağlar. Mevcut araçlarla hizmet talepleri arasında uyum olmalıdır. Performansı yetersiz kalan taşıtları tespit etmek gerekir. Güncel standartlara uyum sağlayabilmek için gereken model değişimlerini saptar.

Baş Şoför Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Baş şoför nasıl olunur sorusuna eğitim açısından cevap vermek gerekirse; çoğu firma en az lise diplomasi talep eder. Ayrıca adayların gerekli eğitimi alıp sürücü belgesine sahip olması gerekir. Sürücülerin karşılaşabileceği sorunları bilmek ve hizmet standartlarını değerlendirebilmek pratik beceri ister. Baş şoför, sorumlu olduğu taşıtların türüne uygun belgeler edinmelidir. Araba, kamyon, tır filolarının baş sürücüleri değişik belgelere sahip olur. Yapılan taşımacılığın türüne göre SRC belgesi edinmek gerekebilir. Yurt içinden dışına taşımacılık gerçekleştiren firmalar SRC 1 belgesi ister. Yurt içindeki yük taşıma faaliyetleri SRC 2 belgesiyle yapılır. Uluslararası alanda kargo taşımacılığı SRC 3, yurtiçinde kargo taşımacılığı SRC 4 belgesi gerektirir. Kimyasal madde, benzin veya askeri ekipman taşımacılığı için SRC 5 belgesi alınmalıdır. SRC belgesi almak için özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursu unvanına sahip yerlere başvurulabilir. Her ehliyet kursu SRC belgesi vermekle yetkili olmaz. İlgili imkanı sağlayan kurslara başvurmak yeterlidir.

Baş Şoför Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Baş şoför adayları, sorumluluğunu üstleneceği araçlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Taşıt envanterinin modernize edilmesi için teknik bilgi gerekir. Sektörde yaygınlık gösteren ve geri planda kalan araçları belirleyebilmek önemlidir. Baş şoförler satın alma veya kiralama işlerinden sorumlu tutulabilir. Yeni araçlar kiralanırken veya satın alınırken firmayı temsil edebilmek gerekir. Yöneticilik vasıflarına sahip olmak adayları öne çıkarır. Saha personellerinden bilgi alıp idareye aktarmak, taşıt yönetmeliklerini takip etmek, sürücüleri disiplin açısından denetlemek, organizasyon sağlamak ve süreci gözlemlemek başlıca sorumluluklardır. Çeşitli görevlerin eksiksiz yapılabilmesi, deneyimle mümkündür. Benzer pozisyonda görev almış adaylar avantajlıdır. Eşya, tehlikeli madde ve yolcu taşımacılığının esasları değişkendir. Yöneticilik bilgisini saha deneyimiyle tamamlamak gerekir. Sürücülerin karşılaşabileceği sorunları öngörüp tedbir alabilmek hizmet kalitesini artırır. Baş şoför görev tanımı, masa başında veya faaliyet alanında sürücülerin organizasyonunu sağlamaktır. Şoför idarecileri, astlarıyla aynı görevi üstlenerek taşıt kullanabilir. Sahada görevlendirilecek personellerin istikamet bilgisine ve üst düzey şoförlük becerisine ihtiyacı vardır. Can ve mal güvenliğini sağlayabilmek için fizyolojik yeterlikleri sahip olunmalıdır. Dikkat eksikliğine yol açan hastalıklara sahip olmamak, uzun seferlerde uyku kontrolünü sağlayabilmek, saatlerce oturabilmek, refleksleri etkin kullanabilmek temel şartlardır.

Baş Şoför İşe Alım Şartları Nelerdir?

Baş şoför, şoförlerin görev dağılımlarını yapmak ve gerekli iletişimleri kurmak gibi önemli görevleri üstlenir. Bu bağlamda firmalar; dikkatli, titiz, özverili baş şoför adaylarına öncelik tanır. Diğer yandan işverenler bu alanda deneyimli kişileri tercih eder. Baş şoför adaylarında aranabilen genel şartlar şöyledir:

  • Düzgün diksiyona sahip olmak.
  • Firmanın kılık kıyafet yönetmeliği bulunuyorsa, kurallara uymak.
  • Trafikte anlaşmazlık oluşması halinde sakin kalabilmek.
  • Sürüş kurallarına eksiksiz uymak.
  • Saha organizasyonu veya şoförlük alanında deneyim sahibi olmak.

Baş şoför maaşları firmanın ücret politikasına ve iş hacmine bağlıdır. Ayrıca personelin tecrübesi ve nitelikleri maaş miktarını etkiler. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, baş şoför iş ilanları seçeneklerini Kariyer.net üzerinden inceleyebilir ve kendilerine uygun ilanlara başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
8.550 / Aylık
64 kişinin ortalama maaşıdır.