Şoför / Sürücü Nedir?

Şoför Ne Demek?

Şoför, kara yolunda ticari olarak tescil edilmiş motorlu araçları kullanarak taşıma hizmeti sunan, gerekli belge ve eğitime sahip kişiler için kullanılan meslek ismi. Şoför kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiş ve “ısıtan kişi” anlamına geliyor. Şoför tanımı, ilk önce, buharlı gemi ya da lokomotifte motor kazanına kömür atarak onu harlayan kişiler için kullanılırmış.

Nasıl Şoför Olunur?

Şoförlük mesleği, yoğun iş temposuna sahip ve tam anlamıyla konsantrasyon isteyen, sorumlulukları yüksek bir iştir.

Günümüzde şoförlüğün iş tanımı, oldukça kapsamlı. Kişiye özel şoförler olduğu gibi, toplu taşıma araçlarını kullanan kadrolu memur şoförler, yurt içi ile yurt dışı yolculukları yapan tır şoförleri ve devletin üst düzey çalışanları için hizmet veren makam şoförleri var. Şoförler tam zamanlı, yarı zamanlı ya da serbest zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Şoförlük için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Aracın sınıfına uygun şoför ehliyeti
 • Mesleki yeterlilik belgesi (SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5...)
 • Turing’den uluslararası şoför ehliyeti (yurt dışı taşımaları için)

Şoför Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Şoförlük eğitimi, temel trafik eğitimi ile beraber arzu edilen araç sınıfına göre özelleştirilmiş ders programları içeren, resmi kurumlar tarafından, ya da resmi kurumlar tarafından onaylanmış özel kurumlar tarafından verilir. Şoför olmak isteyenler, sürücü belgelerini aldıktan sonra ilgili dersleri alarak, mesleki yeterlilik belgesi alır. Sürücü mesleki yeterlilik belgesi, SRC olarak kodlanmıştır. Örneğin SRC1 belgesi olan sürücüler, kamyon şoförü ya da tır şoförü olarak yurtdışı taşıma işlerinde çalışabilir. Src1 belgesine sahip kişiler, SRC2 belgesine de sahipmiş gibi kabul edilir. SRC2 belgesi, şehirler arası yolcu taşımacılığı yapmak isteyenler için gerekir. SRC belgeleri ile ilgili detaylı bilgileri, eğitim göreceğiniz kurumdan elde edebilirsiniz.

Şoför iş ilanlarında "X sınıfı sürücü belgesine sahip" kavramının yanında "SRC1" ya da "SRC2" mesleki yeterlilik belgesine sahip kriteri görebilirsiniz. Bu belgeler, işin tanımına göre iş arayanlardan istenir.

Şoförde Olması Gereken Özellikler

Şoför arayan firmaların genel beklentilerini öğrenmek için aşağıdaki niteliklere göz atabilirsiniz. İnsan kaynakları, şoför ilanı başlığı girerken çoğunlukla bu beklentileri de yazar.

 • Diksiyonu düzgün
 • Askerlik hizmetini tamamlamış
 • Belgeleri ve evrakları tam
 • Gerekli izin belgesine sahip
 • Esnek çalışma saatlerine uyumlu

Şoför İlanları Başvurularında Öne Çıkmanın Tüyoları

Şoförlük konusunda personel alımı yapan firmalara başvururken öne çıkmanızı sağlayacak bazı tüyolardan bahsedeceğiz.

 • Özenle hazırlanmış CV, her zaman dikkat çeker.
 • Başvuru yaparken neden bu işi istediğinizle alakalı yazacağınız notlar, size artı puan olarak döner.
 • Referanslı CV’lerin şansı yüksektir.
 • Yaşadığınız şehirdeki iş ilanlarına başvurmanız, her zaman için bir avantajdır. Ankara’da yaşıyorsanız, Ankara iş ilanları için şansınız yüksek olur. Özellikle şehir içi özeş şoför alımlarında, bu durum geçerlidir. Ankara şoför iş ilanları bakınırken, Ankara’da yaşıyor olmanız sizi ön sıralara çıkarır.
ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
13.880 / Aylık
2885 kişinin ortalama maaşıdır.