Bilişim Teknolojileri Uzmanı Nedir?

Bilişim Teknolojileri Uzmanı Ne Demek?

Bilişim teknolojileri uzmanı kısaca IT uzmanı olarak da bilinir. IT, information technology kelime öbeğinin kısaltılmasıdır ve bilgi teknolojileri olarak dilimize aktarılır. Bilgisayar ve ağları, akıllı telefonlar, televizyonlar ve diğer tüm bilgi dağıtım teknolojileri IT kapsamında ele alınır. Bilgi işlem teknolojisi ile ilgili her detay bilişim teknolojileri alanı altında işlenir. Bilişim teknolojileri uzmanı görev tanımı ise yazılım, donanım, ağ, internet ve benzeri teknolojiler konusunda uzmanlık gerektiren işlemleri gerçekleştirmek şeklinde kısaca açıklanabilir.

Bilişim Teknolojileri Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilişim teknolojileri uzmanı ne iş yapar sorusunun cevabını verebilmek için bilişim teknolojilerinin kapsamını incelemek gerekmektedir. Genel olarak bilgisayar ve ağ teknolojileri anlamına gelen bilişim sistemleri aslında daha geniş bir kapsamda incelenmelidir. IT olarak kısaltılabilen alan içerisinde, işletim sistemlerinin yapılandırılması, sunucuların yönetilmesi, veri tabanlarının oluşturulması, fiziki ekipmanların donanımının ve bakımının yapılması gibi çok katmanlı işlemler yer almaktadır. Bilişim teknolojileri uzmanı sorumlulukları bilişim teknolojilerinin yaygınlaşmasına bağlı olarak bir hayli artmıştır. IT uzmanının yaptığı işin daha net algılanabilmesi için bilişim teknolojileri uzmanı görevleri şu şekilde maddeler halinde belirtilebilir:

 • Bilişim teknolojileri uzmanı, çalıştığı şirket içerisindeki teknoloji veya bilişim ile ilgili tüm işlemleri takip eder ve herhangi bir sorun yaşanması durumunda anında tespit eder.
 • Sorunun tespit edilmesinin ardından çözümün kısa sürede gerçekleşmesi için gerekli adımları atar.
 • Kişisel yetenekleri ve şirketin teknolojik imkanları doğrultusunda sorunlara çözüm bulan bilişim teknolojiler uzmanı, sorunların yeniden nüksetmemesi adına gereken önlemleri alır.
 • Bilişim sistemlerine ve araçlarına hakim olan IT uzmanı teknolojik gelişmelere de son derece hakim olmalıdır. Şirketin ihtiyaçlarını güncel gelişmeleri baz alarak karşılar.
 • Bilişim teknolojileri uzmanı aldıkları eğitim doğrultusunda şirketinin geliştirmek istediği projelerde etkin rol oynar. Bilişim projelerini tasarlar, proje için gereken sistemleri hazırlar ve projenin idaresinde gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirerek gerekli görevleri üstlenir.
 • Bilişim teknolojileri uzmanı çalıştığı şirketin ağ güvenliğini sağlar. Bilgisayar teknolojilerinin, yazışmaların, şirket sisteminin veya varsa internet sitesinin güvenliğini sağlayan kişi bilişim teknolojileri uzmanıdır. Şirket hesaplarına yapılabilecek siber saldırılara karşı güvenlik sistemini oluşturan uzmanlar veri tabanlarını da korumakla görevlidir.
 • Bilişim teknolojileri uzmanı çalıştığı kurumun blog veya internet sayfasını sürekli olarak kontrol eder. İnternet sayfasının ve veri tabanlarının oluşturulmasında, blog sayfalarının kontrolünde bilişim teknolojileri uzmanı görevlidir.
 • IT uzmanı; bilgisayarların ve çalışan elemanların cihazlarının bakımını gerçekleştirir. Şirket içerisinde yeni yazılımları üreten uzmanlar dijital verinin olduğu her alanda görev yapar.

Bilişim Teknolojiler Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Bilişim teknolojileri uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabı çeşitli perspektiflerden verilebilir. Öncelikli olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden diploma sahibi olan kişiler bilişim teknolojileri uzmanı olabilmektedir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümü, Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü gibi alanlardan mezun olan kişiler bilişim teknolojileri uzmanı olabilir. Bununla birlikte yüksek lisans ve doktora eğitimi almak da işe alım sürecinde önemli bir avantaj sağlayabilir. Diğer yandan sertifika veren programlara katılarak da bilişim teknolojileri uzmanı olmak için adım atılabilir. Konuyla ilgili yetkinliği olan bir kurumdan alınan eğitim sonucunda bir sertifika alınabilir ve bilişim teknolojileri uzmanı olmak için çalışmalar yapılabilir.

Bilişim Teknolojileri Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bilişim teknolojileri uzmanı olmak için gereken eğitim şartlarının sağlanmasının yanı sıra uzmanın sahip olması gereken bazı kişisel özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklere sahip olan kişiler meslek hayatlarında daha başarılı olurken işlerini severek yapabilmektedir. Bilişim teknolojileri uzmanı olmak için sahip olunması avantaj sağlayacak olan bazı kişisel özellikler şunlardır:

 • Bilişim teknolojileri uzmanı takım çalışmasına uyumlu olmalıdır. Gerek bilgi işlem departmanı gerekse kurum içerisindeki diğer departmanlarla koordineli çalışması gereken uzmanın ekip çalışmasına uyum sağlaması son derece önemlidir.
 • Bilişim teknolojileri uzmanının matematiksel düşünme becerisi yüksek olmalıdır. Analiz becerisi gelişmiş olmalıdır.
 • Zorlu koşullarda sorumluluk alabilen kişiler olmalıdır.
 • Teknoloji alanına ilgi duymalıdır ve bilişim ile teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelidir.
 • Teknoloji alanındaki gelişmeleri takip eden bilişim teknolojileri uzmanı bu gelişmeleri şirket sistemine entegre edebilecek kadar cesaretli ve hem gelişime hem de geliştirmeye açık olmalıdır.

Bilişim Teknolojileri Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bilişim teknolojileri uzmanı işe alım şartları arasında üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak yer alır. Bunun yanı sıra sertifikalar da destekleyici olabilmekte hatta bazı şirketler için sertifikalı programlardan eğitim almak da yeter şart olabilmektedir. Eğitim şartının yanında çalışma saatlerinde esneklik, aranılan kişisel özellikler ve deneyim şartı da işe alım şartları arasında yer almaktadır. Ayrıca çoğu ilanda Web tabanlı uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak gibi kriterler yer alır. Bilinmesi gereken teknolojiler firmanın ihtiyacına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bilişim teknolojileri uzmanı maaşı ise uzmanın deneyimine, çalıştığı kuruma, çalışma koşullarına göre değişkenlik göstermektedir. Siz de bilişim teknolojileri uzmanı olarak kariyerinize yeni bir yön vermek istiyorsanız bilişim teknolojileri uzmanı iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Kariyer.net'ten ilanlara ulaşabilir, bulunduğunuz veya çalışmak istediğiniz şehirde bulunan iş ilanlarını filtreleme özelliği sayesinde listeleyebilirsiniz.