Bütçe ve Finans Uzmanı Nedir?

Bütçe ve Finans Uzmanı Kimdir?

Bütçe ve Finans Uzmanı, bir şirkete ait tüm bütçeyi gözden geçiren, maliyet ve fayda analizleri yapan, kısa ve uzun vadeli bütçeler geliştiren, işletmenin mali işleri ve finansman sorumluluğunu alan kişidir. Özel sektörde, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet verir. Her işletme ya da şirketin, en az bir bütçe ve finans uzmanı olması gerekir.

Bütçe ve Finans Uzmanının Görevleri Nedir?

  • Maliyet-fayda analizi yapmak
  • Alternatif finans yöntemlerini araştırarak finansal istekleri gözden geçirmek,
  • Periyodik olarak bütçeye dair rapor oluşturmak,
  • İşletmeye ya da firmaya ait evrak takiplerini, nakit ve çek takiplerini yapmak,
  • Görev aldığı işletmeye ait finans analizlerini yapmak,
  • Finansal tabloları analiz edip yorumlayabilmek,
  • Görev yaptığı şirket ya da işletme için uygun bütçe modelleri tasarlayarak uygulamak.

Kimler Bütçe ve Finans Uzmanı Sertifikası / Eğitimine Başvurabilir?

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ve finans ile yakından ilgili maliye, işletme ve iktisat gibi bölümlerden mezun olanlar bütçe ve finans uzmanı eğitimine başvurabilirler. Üniversite harici özel eğitim kurumları da bütçe ve finans eğitimi kursu vermektedir. Bu kişiler, ayrıca finansal okuryazarlık kurslarına da giderek, eğitimlerini bitirip sertifikalarını aldıklarında, finans ve bütçe uzmanı olarak görev alabilir. Finansal okuryazarlık kursu zorunlu olmasa da iyi bir bütçe ve finans uzmanı olmak adına fayda sağlar.

Bütçe ve Finans Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Bütçe ve finans uzmanı olmak için 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin Maliye, İşletme, İktisat, Muhasebe, Bankacılık, Finans bölümlerinden birinden lisans mezunu olması ya da üniversite dışında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarının açtığı, kurs bitirme sertifikasının olması gereklidir. Üniversite dışında sertifikanın olması da büyük avantaj sağlar. Siz de bu konularda yetenekliyseniz, gerekli kurslara katılabilir, bütçe ve finans uzmanı olabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.860 / Aylık
9 kişinin ortalama maaşıdır.