Cerrahi Hemşire Nedir?

Cerrahi Hemşire Kimdir?

Cerrahi hemşiresi, ameliyat operasyonu öncesi, operasyon sırası ve sonrasında hekim tarafından hastaya verilen tedavinin uygulanmasını sağlar. Hasta bakımının planlanması, uygulanması ve denetlenmesi konusunda uzmandır.

Cerrahi Hemşirelerin Görevleri Nedir?

  • Cerrahi hemşireler genellikle altı ameliyat hastasından sorumludur. Hastanın durumuna göre ameliyata hastayı hazırlar. Ameliyathaneden iyileşme ünitesine hatta bakım ünitesine kadar farklı aşamalarda hastayı takip eder.
  • Ameliyatın hazırlık safhasında cerrahi hemşireler hastanın gereken kan testlerini yapar. Buna göre hastanın alerjik bir durumu olup olmadığını inceler, gerekirse hastanın diyet programına alınmasını sağlar. Hastanın operasyon için rızasını almak adına psikolojik destek işlemini yürütür.
  • Operasyon sonrasında hastanın gözlem sorumluluğunu alır. Hastanın operasyon sonrasında şok ve tutukluk gibi belirtilerin çıkmaması için hastayı yakından inceler ve ameliyat sonrasında açılan yaranın iyileşmesi için gerekli tedbirleri alır ve tedaviyi uygular.
  • Ameliyat operasyonu sonrasında hastada meydana gelebilecek baş dönmesi, kusma, ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarsa bu tür sorunların üstesinden gelmeyi bilmesi önem taşır.
  • Cerrahi hemşire, operasyon geçiren hastanın hastaneden güvenli şekilde taburcu olmasına kadar bütün sürecin sorumluluğunu üstlenir.

Kimler Cerrahi Hemşire Olabilir?

Alanın gerektirdiği ilgili eğitimleri alan adaylar cerrahi hemşire olabilirler. Bunun yanı sıra, zorlu çalışma koşullarına dayanıklı, işini isteyerek yapabilecek, insan sevgisi ve yardım etme duygusu gelişmiş kişiler bu meslek grubu için daha uygundur.

Cerrahi Hemşire Olabilmek İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Cerrahi hemşirelik eğitimi; Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Sağlık Bilimleri Yüksekokulları, Tıp Fakülteleri ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinde alınmaktadır. Bu Fakülte ve Enstitü kurumlarının bünyesinde Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümlerinin Cerrahi Hemşireliği Anabilim Dalı veya Cerrahi Hastalıkları Anabilim Dalı bölümleri tercih edilir. Bu bölümlere öğrenciler sayısal puana göre yerleştirilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
2.870 / Aylık
59 kişinin ortalama maaşıdır.