CNC Operatörü Nedir?

CNC Operatörü Nedir?

Cnc Operatörü Ne Demek?

Cnc operatörü, makinelerin parçaları gibi mekanik aksamlar üretmekle görevli olan meslek erbabıdır. Uygun tekniklerle iş makinelerinin resmini çizebilme yeteneğine sahip olan, bu resmin Cnc tezgahlarının (freze ve torna) algılayabileceği formata çeviren, iş güvenliği ile işçi sağlığını gözeten kurallara uyarak görevli olduğu makinenin bakım, onarım, montaj işlerini yapabilen kişidir.

Cnc operatörü, frezeleme, taşlama ve tornalama gibi talaşlı yapım yöntemlerini kullanarak kendisine verilen işi Cnc tezgahlarının hazır programlarıyla işleme merkezinde, gerekli olduğu noktalarda programın datalarını ya da parametrelerini değiştirerek, belirli bir sürede tek başına işleme konusunda hem bilgili hem de becerikli olan nitelikli kişidir.

Cnc Operatörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Cnc Operatörü (Bilgisayarlı makine operatörü), tasfiye izabecileri ve tavlama firmalarının çalışma prensipleri çerçevesinde, gerekli ekipmanları aktif bir biçimde kullanarak, iş güvenliği, işçi sağlığı ile çevre koruma organizasyonlarına ve mesleğin gerektirdiği verim ve kaliteye uygun olarak bazı görevleri vardır. Bunlar:

  • Teknik resmi Cnc tezgahının tanıyabileceği formata aktarma konusunda temel bilgileri kullanmak,
  • Bilgisayar tabanlı makine imalatı yapımında gerekli ölçü aletlerini etkin olarak kullanmak,
  • ISO dilini kullanarak program yapmak,
  • Cnc makinesinin tüm mekanik özelliklerini bilmek,
  • Cnc makinelerinin tuşlarını kullanmak,
  • Cnc makinelerin kullanırken gerekli güvenlik önlemlerini almaktır.

Cnc Operatörü Olma Şartları Nelerdir?

Cnc operatörü mesleğinin yeterliliklerini edinen kişiler, bilgisayarlı makine üretiminin yapıldığı metal gibi materyaller kullanarak sanayilerde bilgisayarlı makine üretimi bölümünde çalışabilir. Cnc operatörü olabilmek için sertifika eğitimine başvurmak gerekir. Bu eğitime başvurabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • İlkokul mezunu olmak,
  • Cnc operatörü mesleğinin gerektirdiği görevleri yapabilecek fiziksel özelliklerde olmak,
  • Tehlikeli görevlerde yer alabilir raporuna sahip olmaktır.

Cnc Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Cnc operatörü olmak için önceden 3 yıllık teknik eğitim alınması gerekirdi. Günümüzde ise gerekli şartları karşılayan kişiler farklı kurs merkezlerinin vermekte olduğu Cnc Operatörlüğü Sertifika eğitimine katılıp, kurs sonunda başarılı olarak Cnc Operatörü Sertifikasını alabilir. Sertifika eğitiminde; SolidCam, 2,5 Eksen Frezeleme, 3 Eksen Frezeleme, 4-5 Eksen Frezeleme, İmalat Bilgisi, Kesici Takım Bilgisi, Ölçme ve Kontrol Aletleri Eğitimi, Tezgah Yapısı gibi dersler verilir.