Dağıtım Şoförü Nedir?

Dağıtım Şoförü Ne Demek?

Belli bir ürünü, bir merkezden çeşitli yerlere göndermek işine dağıtım denir. Dağıtım şoförü nedir sorusunu ilgili tanımdan yola çıkarak şöyle yanıtlanabilir; ticari bir veya birden çok ürünü bir yerden alarak satış noktalarına, büyük perakende mağazalarının depolarına veya direkt mağazalara götüren, ürünleri dağıtan kişilere dağıtım şoförü denir. Dağıtım şoförü kimdir, dağıtım şoförü kime denir sorularına ise ilgili dağıtım faaliyetlerini sürdüren kişi olduğu yanıtı verilebilir. Hemen her sektörde dağıtım şoförü istihdamı vardır. Özellikle hızlı tüketim ürünleri üreten veya sıcak satış yapan firmalarda son derece önemli bir pozisyondur. Bayilere ve distribütörlere de ürün götürebilirler.

Dağıtım Şoförü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dağıtım şoförü ne iş yapar sorusunun cevabı tek bir cümle ile cevaplandırılabilecek bir soru değildir. Sektörlerin, firmaların bu pozisyonda çalışan kişilerden beklentileri farklı farklı olabilir. Dağıtım şoförü görevleri arasında en temel görev kendisine verilen dağıtım işini doğru bir şekilde yapmasıdır. Ticari ürünleri çeşitli satış noktalarına ulaştırmak için çalışan personel, her gün mesai başlangıcında günlük planını yapar. Belli bir rota dahilinde, sadece belli bir bölgede çalışabilir. Görevlendirildiği bir alan veya sorumlu olduğu belli mağazalar olabilir. Bütün bir şehirde, her gün değişen rotalarla hareket etmesi de gerekebilir. Dağıtım şoförü, aracına yüklenen ürünlerin yükleme aşamasını takip eder. Siparişle çalışan firmalarda sipariş listesi ile yükleme yapılır. Nereye ne kadar ürün bırakılacağını şoför bilir. Yüklemenin doğru bir şekilde yapıldığından, irsaliyelerin hazır olduğundan emin olur. Aracına dağıtım sırasına göre yükleme yapılmasını sağlar. Böylelikle dağıtım esnasında hızlı davranılabilir. Mesela ilk gidilecek müşterinin ürünü araç kasasının en dibinde olmamalıdır. Şoför aracına müşterilerinin siparişi olmasa bile talep edebilecekleri ürünleri de yedek olarak ekleyebilir. Ürünler yüklendikten sonra şoför günlük planı aksatmadan ve seri bir şekilde hareket ederek ürün dağıtımına çıkar. Genellikle yanlarında muavin bulunur. Bu kişi ürünleri araçtan indirmeye, teslim etmeye ve irsaliyeyi imzalatmaya yardım eder. Muavin bulunması durumunda dağıtım şoförleri çoğunlukla araçtan inmezler. Sıcak satış yapan dağıtım şoförlerinin de yanlarında muavin olabilir. Hızlı tüketim malları dağıtımı yapan bir firmanın şoförü ile daha spesifik ürünlerin dağıtımını yapan bir firmanın şoförünün çalışma koşulları aynı değildir. Bir ilaç firmasında veya telekomünikasyon firmasında görev yapan kişi binek araç kullanabileceği gibi dağıtım esnasında yalnız da çalışabilir. Bazı firmalar sıcak satış yapar. Dağıtımı yapacak şoför, ürün çeşidini veya çeşitlerini araca yükler ve satış noktalarının o an belirttikleri ihtiyaçları hemen karşılar. Teslimat evrakları da bu esnada hazırlanır. Fatura kesmesi ve hatta tahsilat yapması gerekebilir. Ürün teslimatlarında genellikle irsaliye verilir. İrsaliyeli fatura ile ürün teslim edilmesi de mümkündür. Şoförün dağıtım aracını trafik kurallarına uygun bir şekilde kullanması ve o gün uğraması gereken dağıtım noktalarını tek tek ziyaret etmesi gerekir.

Dağıtım Şoförü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Firmaların bu pozisyonda görevlendirecekleri kişilerden bekledikleri eğitim düzeyi farklılıklar gösterebilir. Bu mesleği icra etmek için en az lise mezunu olmak şartı aranabileceği gibi mesleki deneyimi olan ilköğretim diploması sahibi olanların da dağıtımdan sorumlu şoför olarak çalışması mümkündür. Kullanılacak araç cinsine uygun ehliyet sahibi olmak ve araç kullanmada deneyimli olmak şarttır. Ehliyet, resmi olarak gerekli bir belgedir. Ehliyet sahibi olmanın yanı sıra adayların profesyonel bir şekilde araç kullanmaları gerekir. Bu nedenle adayların ileri sürüş tekniklerine de hâkim olmaları fark yaratacak noktalardan biridir. Çünkü şehir içi dağıtımlarda sıkışık trafiğe girmek, park yeri bulmak, büyük araç kullanılıyorsa problemsiz bir şekilde dar sokaklarda hareket etmek, manevra yapmak gibi farklı uygulamalar yapmak gerekebilir.

Dağıtım Şoförü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Firmalar dağıtım şoförü arayışlarında gerekli olan şartlar içinde hangi sınıf ehliyete sahip olunması gerektiğini belirtirler. Ayrıca dağıtım şoförlerinin SRC ve psikoteknik belgeleri bulunmalıdır. SRC belgesi yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin yasal olarak alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Psikoteknik belgesi ise kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya uygun olduğunu gösterir. Her iki belge de belli bir süre eğitim alınarak sahip olunan belgelerdir. Bunun dışında askerlik yapmış olmak birçok firma için önemli bir kriterdir. Dağıtım şoförleri, kurumu temsil eden kişilerdir. Bu sebeple öz bakımına dikkat eden, insan ilişkileri iyi, doğru iletişim kurabilen kişiler olmalıdırlar. Trafikte çok uzun zaman geçirilmesi gerekebilir. Ayrıca dağıtımın, zamanında yapılması gerekir. Bu ve benzer durumlar stres seviyesini etkileyen faktörlerdir. Stresle başa çıkabilecek, plan yapıp uygulayabilecek, alternatif çözümler üretebilecek özelliklere sahip olmak performansı doğrudan etkiler.

Dağıtım Şoförü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Dağıtım şoförü deneyimi olup iş arayanlar veya bu mesleğe yeni girecek adaylar dağıtım şoförü iş ilanları üzerinden iş fırsatlarını inceleyebilir. İş ilanları dikkatlice okunmalıdır. Çalışmak istenen şehri seçerek arama yapılabileceği gibi sektör bazında filtreleme de yapılabilir. Örneğin gıda sektöründe çalışmak isteyen aday, sadece bu sektöre ait iş ilanlarını görüntüleyebilir. İş ilanları arasından kişisel becerilere ve koşullara en uygun olan ilanlar belirlendikten sonra başvuru süreci başlatılır. İş başvuruları firma tarafından değerlendirilir. Uygun adaylar iş görüşmesine çağrılır. Bir veya birkaç mülakattan sonra firma başvuruyu olumlu cevaplarsa işe başlama sürecine geçilir. Bu aşamada dağıtım şoförü olmak için gerekli evraklar firmaya sunulur. Dağıtım şoförü maaşları; firmaya, iş tanımına ve sektöre göre farklılıklar gösterir. Dağıtım şoförü iş ilanlarını Kariyer.net üzerinden inceleyebilir ve size uygun olduğunu düşündüğünüz ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.110 / Aylık
548 kişinin ortalama maaşıdır.