Eczacı Teknikeri Nedir?

Eczacı Teknikeri Ne Demek?

Eczacı teknikeri, mesleğin gerektirdiği eğitimleri alarak başta eczaneler olmak üzere sağlık sektöründeki çeşitli kurumlarda görev alan kişidir. Eczanelerde eczacı unvanına sahip kişilere bağlı personel olarak görev yapan kişi eczacı teknikeri kimdir sorusuna cevap olabilir. Eczane teknikeri, özel sektörde çalışabileceği gibi kamu kurumlarında da görev yapabilir. Eczacı teknikeri kime denir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; yaygın olarak eczanelerde, eczacının denetim ve sorumluluğunda çalışan kişilerdir. Eczanenin işleyişi ile ilgili olarak eczacının kendisine vermiş olduğu görev ve sorumlulukları yerine getiren kişidir açıklaması, eczacı teknikeri nedir sorusuna yanıt olabilir. Reçeteli ve reçetesiz olarak satılan ilaç, tıbbi malzeme, kozmetik ve sağlıkla ilgili diğer ürünlerin sunumu ve uygun şekilde saklanması temel görevleri arasındadır.

Eczacı Teknikeri Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eczacı teknikeri ne iş yapar sorusunu net bir şekilde yanıtlamak için öncelikle eczacı teknikerinin görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir. Özel sektörde eczanelerde görev alan teknikerlerin temel görevi, gelen hasta ve yakınlarına ihtiyaç duyulan ilaç ve sağlık malzemelerinin sunumunu yapmaktır. Eczane içerisinde görev alan diğer çalışanlarla birlikte eczacının vermiş olduğu görev ve sorumlulukları yerine getirir. Raflarda bulunan ilaçların stok durumunu kontrol ederek son kullanma tarihlerini gözden geçirir. Bu kontroller sırasında eksiklerin tespitini yapar. Stokları azalan ilaçlar ve malzemeleri eczacıya bildirir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için ilaç transferlerinin depolardan zamanında yapılması için tedbir alır. Gelen ilaç, tıbbi malzeme, kozmetik gibi ürünlerin düzenli bir şekilde kaydını yapar. Uygun şartlarda depolanmasını sağlar. İlaç ve satışı yapılan diğer sağlık malzemelerinin kullanımı ve gerektiğinde yan etkileri konusunda kişileri bilgilendirir. Eczanenin işleyişini ilgilendiren idari ve mali süreçler konusunda eczacının vermiş olduğu görevleri yerine getirir. İlaçların saklama koşullarını bilmesi ve uygun şartlarda saklanmasını sağlaması da temel görevleri arasında yer alır. Nöbetçi olduğu zamanlarda gece boyunca çalışabilmesi ve eczaneyi zorunlu olmadıkça terk etmemesi de sorumlulukları arasındadır. Eczane içerisinde bulunan tüm cihazların kullanılır durumda olmasını sağlar. Eczane laboratuvarının bakımını yaparak düzenli tutulması için çalışır.

Eczacı Teknikeri Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Eczacı teknikeri nasıl olunur sorusunu yanıtlamak için öncelikle hangi eğitimlerin alınması gerektiği araştırılmalıdır. Eczane teknikeri meslek grubunda yer almak isteyen adaylar, ortaöğretim sürecinden sonra bu alana yönelebilir. Eczacı teknikeri olmak için hangi okulları okumak gerekli sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; çeşitli üniversitelerde bulunan ön lisans bölümlerinden eğitim almak mümkündür. İlgili alanda eğitim veren üniversitelerden bazıları; Hacettepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi'dir. Üniversitelerin Eczane Hizmetleri bölümünde verilen eğitimlerin başarıyla tamamlanması önemlidir. Bu bölümlerde iki yıl boyunca mesleğin gerektirdiği yetkinlikler konusunda temel derslere yer verilir. Adayların üniversitelerde aldıkları eğitimlerde verilen dersler arasında; anatomi, temel kimya, eczane teknikerliği temel ilkeleri, fizyoloji, temel mikrobiyoloji, ilaç ve zehir bilgisi, ilk yardım, kozmetik ürünler, mesleki etik gibi dersler yer alır. Üniversite eğitiminin yanı sıra eczacı teknikeri eğitim olanaklarından birisi de bu alanda açılan kurslardır. Bu kurslar ilgili bakanlıklar ve Türk Eczacıları Birliği onayları ile hazırlanan eğitim protokolüne göre düzenlenir. Eczane teknikerliği için kurslarda verilen eğitimler 1,5 ay ile 3 ay arasında değişen sürelerde olabilir. Adaylar eğitim sonrasında verilen sertifika ile eczanelerde görev alabilir.

Eczacı Teknikeri Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

  • Eczacı teknikeri olmak için belirlenen şartlar arasında ilk olarak, mesleğin gerektirdiği eğitimin alınması yer alır. Bu alanda eğitim alarak eczane teknikeri olmak isteyen kişiler için çeşitli eğitim seçenekleri mevcuttur.
  • Eczacı teknikeri olabilmek için adaylar, ortaöğretim eğitiminden sonra Türkiye’deki üniversitelerin bu alandaki ön lisans bölümlerinden eğitim alabilir. Eczacı teknikerleri, ön lisans diplomasıyla birlikte eczanelerde ya da kamu sektöründe iş imkanı bulabilir.
  • Teknikerlik eğitimlerinde ön lisans eğitimlerine ek olarak bu alanda düzenlenen kurslara da katılmak mümkündür. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan protokole göre düzenlenen kurslara katılarak sertifika alınabilir. Bu kurslarda alınan sertifikayla birlikte eczanelere iş başvurusunda bulunulabilir.
  • Ek olarak eczacı teknikerinin güler yüzlü ve iletişim kabiliyetinin yüksek olması oldukça önemlidir.

Eczacı Teknikeri İşe Alım Şartları Nelerdir?

Eczacı teknikeri olarak il merkezleri ve ilçelerde bulunan eczaneler başta olmak üzere kamuda da görev alınabilir. Sağlık sektöründe her geçen gün artan ve çeşitlenen ihtiyaçlar doğrultusunda istihdam olanakları da artmaktadır. İş görüşmesi için mesleğin gerektirdiği diploma ve sertifikalarla birlikte müracaat yapılabilir. Kamu personeli statüsünde eczacı teknikeri olarak görev almak isteyen adayların ise Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girerek istenilen düzeyde puan almaları gerekir. Eczacı teknikeri maaş düzeylerinde ise çeşitli faktörlere göre değişiklikler olmaktadır. Kişinin sahip olduğu deneyim ve eğitim düzeyi bu noktada etkilidir. İş ilanı yayınlayan işverenler, işin gereklilikleri doğrultusunda özel şartlar belirleyebilir. Eğitim ve donanımları doğrultusunda sektörde tecrübe kazanmak isteyen adaylar Kariyer.net ile eczacı teknikeri alanında sunulan iş fırsatlarını inceleyebilirler. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanlarına şehir özelinde ulaşmak mümkündür. Örneğin Ankara’da yaşayanlar veya Ankara'da çalışmak isteyen kişiler, Ankara eczacı teknikeri iş ilanı seçeneklerini değerlendirebilirler. İş ilanlarında belirtilen şartların detaylı bir şekilde değerlendirilmesi, en uygun iş ilanına ulaşma sürecinde oldukça önemlidir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.600 / Aylık
96 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler