Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı Ne Demek?

Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı, lisanslı gayrimenkul şirketlerinde görev alan ve gayrimenkuller üzerinde fiyat değerlendirmesi yapan kişilerdir. Değerleme işlemi yapılırken sadece gayrimenkul üzerinden değil proje üzerinden de değerleme yapabilir. Emlak sektörü için varlığı oldukça önemli bir meslek dalıdır. Gelişen inşaat sektörü nedeniyle bu mesleğe duyulan talep her geçen gün artmaktadır. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcılığı, uzmanlık ve bilgi birikimi isteyen bir meslek grubudur. Çünkü emlak piyasasında yer alan birbirinden farklı pek çok konuda anlaşmalar hazırlar. Şirketler ile ortak bir şekilde çalışma yürüttüğü gibi yapmış olduğu tüm işlemleri de SPK lisansı ile yapar. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcılığı sürekli olarak gelişen ve değişen bir iştir. Bu nedenle sektöre özgü tüm yeniliklerden haberdar olmak oldukça önemlidir. Bu sayede yapılan değerlemelerden daha verimli sonuçlar elde edilmiş olur.

Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı olmak için İnşaat Mühendisliği, Şehir Planlama, İktisat, Mimarlık ve İşletme bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak gerekir. Lisans eğitimini tamamlamış olmak, unvan almak açısından son derece önemlidir. Lisans eğitimi tamamlanmadan her yıl düzenli olarak yapılan Değerleme Uzmanlığı Sınavı'na giriş yapılamaz. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı kime denir sorusuna cevap verebilmek için bu mesleğin gerektirdiklerini detaylı bir şekilde bilmek gerekir. Lisans mezunu ve SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yapılan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavında başarılı olan kişiler bu unvana sahip olabilir. Yapılacak olan sınavda adaylara destek sunmak ve yardımcı olmak için birbirinden farklı özel kurslar düzenlenmektedir. Adaylar kendi isteklerine göre bu kurslardan faydalanabilmektedir. Bu kurslar, gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı adaylarının sınava etkili ve verimli bir şekilde hazırlanması açısından eğitim vermektedir.

Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı olmak için birtakım şartlara sahip olmak gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ilgili bölümlerinin birinden mezun olmak gerekir.
 • SPK tarafından hazırlanıp değerlendirilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavına giriş yaparak sınavı başarılı bir şekilde tamamlamak gerekir.
 • Başarılı bir şekilde değerleme yapabilmek için kabul edilmiş olan tüm tekniklere hakim olmak gerekir.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak önemlidir.
 • Etkili iletişim becerilerine sahip olmak gerekir.
 • SPK tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Lisansına sahip olmak gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı bazı görev ve sorumluluklara sahiptir. Ek olarak gayrimenkul değerleme uzman yardımcısının iş tanımı ise oldukça kapsamlıdır.

 • Konut başta olmak üzere tüm gayrimenkullerin piyasadaki maddi karşılığını hesaplar. Bu işlemi yaparken tamamen bağımsız ve güvenilir bir şekilde çalışmalarını yürütür.
 • Değerleme yapacağı gayrimenkule ait tüm bilgileri bir araya getirerek detaylı bir şekilde incelemeye tabi tutar.
 • İnceleme yaptığı gayrimenkul hakkında edindiği bilgileri detaylı bir rapor haline dönüştürerek ilgili kişilere sunar.
 • Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı, sağlıklı ve doğru bilgiler verebilmek için yazılı bir şekilde değerlendirmeler yapar.
 • Denetim yapma yetkisine sahip olduğundan dolayı değerleme yapacağı gayrimenkulü düzenli olarak denetler.
 • Gayrimenkul üzerinde etkisi olan tüm dış etkenleri tespit ederek bunları ilgili kişilere iletir.
 • Yardımcılıktan uzmanlığa terfi olduktan sonra mahkemelerde bilirkişi olarak yer alabilir.
 • Bankalar için çalışan gayrimenkul değerleme uzman yardımcıları ise ilgili gayrimenkullerin değer tespitini ve durum raporlarını hazırlayarak ilgili birimlere sunar.

Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı İş İlanları Ve Maaşları

Emlak sektöründe özellikle bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişiler, gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı iş ilanı üzerinden araştırmalar yapmalıdır. Yaptıkları araştırmalarda sahip oldukları özelliklere en uygun olan ilanlara başvuruda bulunmaları son derece önemlidir. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı kimdir sorusunun cevabında yer alan şartlara sahip olan kişiler ilgili alanda çalışabilir. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı olarak bu alanda çalışmak isteyenler, Kariyer.net üzerinden ilgili iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı maaş miktarları çalışılan sektöre, kişinin eğitim düzeyi ve deneyim süresi gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Lisansını yeni almış bir uzman ile uzun yıllardır bu sektörde çalışan uzman arasında maaş farklılıkları olacaktır. Çünkü bu meslek dalında deneyim oldukça önemlidir. Deneyim yani çalışma süresi arttıkça maaşlarda bununla doğru orantılı olarak artar. Yardımcılıktan uzmanlığa terfi eden gayrimenkul değerleme uzman yardımcılarının maaşları da artış gösterir. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcıları bankalarda, gayrimenkul değerleme şirketlerinde ve diğer ilgili alanlarda iş imkanı bulabilirler. Gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı olarak çalışmak isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden gayrimenkul değerleme uzman yardımcısı iş ilanları seçeneklerine ulaşabilirler. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon, şehir ve ülke gibi kategorilere göre listelenebilir. Örneğin, İstanbul'da yaşayan veya çalışmak isteyen kişiler, İstanbul gayrimenkul değerleme uzmanı yardımcısı iş ilanları arasından değerlendirme yapabilirler. İş ilanları detaylarında belirtilen şartları inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.550 / Aylık
31 kişinin ortalama maaşıdır.