Görsel Sanatlar Öğretmeni Nedir?

Görsel Sanatlar Öğretmeni Ne Demek?

Çalıştığı okulda veya kurslarda, öğrencilere görsel sanatlara dair teknik bilgiyi öğreten ve onlara sanata dair tutum ve becerilerini geliştirme konusunda yol gösteren öğretmendir. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerinde öğrencilere branşın doğası gereği, estetik algı ve sanatsal beğeni kazandıran kişidir.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Hangi yaş grubuna eğitim verdiğini göz önünde bulundurarak; günlük, aylık ve yıllık ders planı hazırlar.
  • Okul içerisinde derslerini yapacağı resim atölyesi veya laboratuvar gibi ortamların eğitime hazır bulunmasından sorumludur.
  • Kendisi için belirtilen ders saatlerine göre öğrencilerin yıl sonunda görsel sanatlar dersinde ulaşacağı kazanımlarla ilgili ön hazırlık yapar.
  • Öğrencilerin sanatsal açıdan gelişimlerini takip eder, izler, değerlendirir ve geri bildirim verir.
  • Görsel sanatlarla ilgili eğitici kol çalışmalarında görev alır.
  • Öğrencinin yeteneğini keşfeder ve onu destekler.
  • Deneyimleme felsefesinden yola çıkarak dersi uygulamalarla gerçek hayata taşır.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Resme ve çizime yetenekliyseniz, sanatsal alanlarda kendinizi daha yaratıcı ve özgür hissediyorsanız ve bu sanatı birilerine öğretme fikrinden keyif alıyorsanız "Görsel Sanatlar Öğretmeni" olabilirsiniz. Bunun için gerekli olan, ilgili üniversite lisans eğitimi, öğretmenlik formasyonu, istek ve motivasyondur.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Güzel Sanatlar Lisesi çıkışlı olmak avantaj sağlar ancak atanabilmek için sonrasında üniversitelerin dört yıllık resim öğretmenliği, görsel sanatlar ve tasarım, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı gibi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bunun yanında pedagojik formasyon derslerini başarıyla bitirmek eğitim kurumlarında görev yapabilmek için şarttır.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.080 / Aylık
122 kişinin ortalama maaşıdır.