Güvenlik Şefi Nedir?

Güvenlik Şefi Ne Demek?

Kamu ya da özel kurumlarda can ve mal güvenliğin sağlanmasından sorumlu olan güvenlik şefi, güvenliğe dair genel koordinasyonu da sağlamakla yükümlüdür. Güvenlik ağını çalıştığı kuruma uygun olarak entegre eder. Güvenliğin bir ihtiyaç olduğu günümüzde güvenlik müdürü kurum çalışma ortamındaki huzuru sağlamak için gerekli çalışmaların tümünü yürütür.

Güvenlik Şefi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Şirketin ticari veya diğer faaliyetlerinin sekteye uğramadan yürütülmesi, personelin veya diğer kişilerin güvende olması için gerekli çalışmaları sürdüren güvenlik şeflerinin genel görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İhtiyaç halinde güvenlik personeline takviye yapmak, işe alım sürecinde personelin yeterliliği hakkında belli kriterler oluşturmak,
  • Güvenlik personeli arasındaki koordinasyonu sağlamak ve personelin nöbet çizelgesini hazırlamak,
  • Ekibiyle organize biçimde hareket ederek şirketteki tüm çalışanların güvenliğini sağlamak,
  • Güvenliğe dair prosedürü ve politikaları belirlemek,
  • Şirkette güvenlik ihlalleri varsa belirlemek ve gerekli önlemleri almak,
  • Güvenlik riskini değerlendirmek ve resmi kolluk kuvvetleri ile iş birliği içerisinde çalışmak,
  • Güvenlik bütçesini hazırlamak,
  • Güvenliğe dair gerekli teçhizatı belirlemek ve eksikleri tamamlamak,
  • Güvenlik tedbirlerini teknolojiye uygun biçimde güncellemek.

Güvenlik Şefi Olmak İçin Gerekenler

En az ön lisans mezunu olan ve güvenlik sertifikasına sahip olan adaylar, güvenlik şefi olabilir. Ayrıca belli bir süre güvenlik sektöründe deneyim kazanmış olmak da aranan kriterler arasındadır. Sicilin temiz olması ve kamu haklarından mahrum olmamak güvenlik şefi olabilmenin diğer koşullarıdır. Bazı firmalar güvenlik şefi kadrosu için yaş şartı da koyabilir.

Güvenlik Şefi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Güvenlik şefliği eğitimleri genellikle özel güvenlik şirketleri tarafından düzenlenir. Bu alanda yönetici olabilmek için belirli sertifika programlarını tamamlamak gerekir. Eğitim sürecinde; silah kullanma, şüpheli durumlar ile karşılaşıldığında alınacak aksiyonlar-takip edilmesi gereken adımlar, ikna etme teknikleri gibi pek çok konu ele alınır.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
14.350 / Aylık
62 kişinin ortalama maaşıdır.