Güvenlik Vardiya Amiri Nedir?

Güvenlik Vardiya Amiri Ne Demek?

Güvenlik vardiya amiri, vardiya saatleri içinde sorumlu olduğu kuruluşun denetim ve güvenlik faaliyetlerinden sorumlu olan kişidir. Çalıştığı kuruluşun ya da birimin güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik ekibinin çalışma saatlerini düzenlemekle yükümlüdür. Güvenlik vardiya amiri nedir sorusu şu şekilde açıklanabilir; belirli saatler içinde güvenlik personelinin yönetilmesinden sorumlu olan kişidir. Kuruluşta yer alan diğer güvenlik personelinin koordinasyonunu sağlayarak ihtiyaç halinde takviyesini gerçekleştirir. İşe alım sürecinde sorumluluğu altında çalışacak güvenlik personelin yeterliliği hakkında bazı kriterler belirleyebilir.

Güvenlik Vardiya Amiri Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Güvenlik vardiya amiri ne iş yapar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; güvenlik faaliyetinin gerçekleştirileceği bölge ya da noktanın 24 saat esasına göre güvenliğinin sağlanmasında oluşabilecek aksaklığı engelleyerek, personel çalışma saatini ve çalışma şeklini düzenlemektir. Güvenlik vardiya amiri görevleri bazı durumlarda bağlı çalışılan güvenlik firması tarafından da belirlenmiş olabilir. Sorumlu olunan bölgenin veya kuruluşun güvenliği sağlanırken; aynı zamanda güvenlik personelinin işe giriş çıkış saatlerini kontrol etme, mesaiye gelmeme durumlarında veya personel yetersizliğinde güvenlik şirketi müsaadesi ile yeni personel görevlendirme gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Güvenlik vardiya amirinin temel görevi, sorumlu olunan bölgenin güvenliğini sağlamak olduğu için güvenlik eksikliğinin oluşmaması adına her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Genel olarak belirlenen güvenlik vardiya amiri görev tanımı ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

 • Her vardiya için güvenlik personel sayısını planlamak
 • Vardiya saatinde yapılan operasyon süreçlerinde standart prosedürlere uymak
 • Bakım ekibine veya vardiya ekibine aktif olarak liderlik edebilmek
 • Sorumlusu olunan bölgenin ya da noktanın dahilinde meydana gelen suç teşkil edilecek durumlarda, olay yerini ve delilleri korumak
 • Esnek çalışma sistemine uyum sağlayabilmek
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak
 • Etkili iletişim becerilerine sahip olmak
 • Sorumlu olduğu ekibiyle birlikte hareket ederek belirlenen bölgedeki çalışanların ve kuruluşun güvenliğini sağlamak
 • Bölgede güvenlik eksikliği varsa belirlemek ve gerekli önlemleri almak
 • Ehliyete sahip olmak ve aktif araç kullanmak
 • Tercihen iş sağlığı ve güvenliği gibi eğitimler almış olmak
 • Güvenliği sağlanacak olan bölgenin güvenliğe dair ihtiyaçlarını tespit ederek eksikleri tamamlamak
 • Alandaki güncel gelişmeleri takip etmek

Güvenlik Vardiya Amiri Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Güvenlik vardiya amiri nasıl olunur sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; özel güvenlik hizmetleri kanununa göre bu pozisyon için en az önlisans mezunu olma şartı aranır. Özel güvenlik proje müdürü tarafından atamaya uygun görülen kişi amirlik pozisyonu için önerilebilir. Bu durumun ötesinde şirketlerin de vardiya amiri ihtiyacı olabilir. Herhangi bir önlisans mezunu olduktan sonra eğitimi verilen özel güvenlik kursundan bir sertifika almaya hak kazandıktan sonra kişi güvenlik görevlisi olarak çalışabilir. Silahlı veya silahsız eğitimleri alarak tecrübe edinen güvenlik personeli, vardiya amirliği için başvuru yapılabilmektedir. Güvenlik vardiya amiri olmak için ayrıca üniversitelerin Özel Güvenlik ve Koruma önlisans bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olanlar da pozisyonda görev yapabilmektedirler. Belli bir süre güvenlik görevlisi olarak deneyim kazandıktan sonra vardiya amiri olarak çalışabilmektedir. Güvenliği sağlanacak alana ve personel sayısına vardiya amiri ihtiyacı doğduğunda vardiya amiri ihtiyacı doğabilir. Liderlik vasıfları ve yöneticilik kabiliyeti bu iş için oldukça önemlidir. Vardiya amiri pozisyonu için herhangi bir özel eğitim bulunmamaktadır. Genel olarak güvenlik personeli olarak görev yapmış olmak ve yönetim kabiliyetine sahip olmak gibi kişiyi öne çıkaran detaylara dikkat edilir.

Güvenlik Vardiya Amiri Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Güvenlik görevlileri silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi olarak ikiye ayrılır. Güvenlik vardiya amiri ise hem silahlı hem de silahsız güvenlik görevlilerinin idaresini yapacağından, güvenlik vardiya amirlerinin işe alım şartları görev yapacağı kuruma göre değişmektedir. Gerekli teknik eğitimlerin alınmasının ardından, belirli koşulları da sağlayan kişiler güvenlik vardiya amiri olarak görev yapabilir. Güvenlik görevlisi olmak için sicilin temiz olması ve kamu haklarından mahrum olmamak iş için aranan şartlar arasında yer alır. Vardiya yönetimi yapabilmek ve personeli saatlerine göre projeye planlayabilmek önemlidir. En az 15 güvenlik personeline amirlik etmesi beklenen vardiya amirinin personeli doğru noktalarda görevlendirebilmesi gerekmektedir. Sorumluluk aldığı alanda çalışan personelin nöbet çizelgesini herhangi karmaşaya yer vermeden hazırlayan güvenlik amiri, tüm güvenlik prosedürlerine hakim olmalıdır. Vardiya amiri adayı güvenlik prosedürlerine hakim olması gerekir. Adaylardan yasalar konusunda bilgi sahibi olması da beklenir. 

Güvenlik Vardiya Amiri İşe Alım Şartları Nelerdir?

Güvenlik vardiya amirleri sorumlu oldukları güvenlik görevlilerini yönetecekleri, yetki verecekleri ve değerlendirecekleri için aranan ilk şart liderlik vasfıdır. Bunun dışında aranan özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Silahlı ya da silahsız özel güvenlik sertifikasına sahip olmak
 • Silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi olarak çalışmış veya güvenlik hizmetlerinde deneyimi bulunmak
 • Prosedürlere uygun talimatlar hazırlamak
 • Planlama, organizasyon ve raporlama için MS Office programlarını kullanabilmek
 • Yoğun ve değişen saatlerdeki çalışma temposuna uyum sağlamak
 • Scada sistemleri ve alarmları anlama konusunda alanında başarılı olmak
 • SCADA, DCS, Jeneratör, Şalt Kontrol Sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak
 • Problem çözme yeteneğine sahip, sonuç odaklı olmak
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği bulunmamak

Güvenlik vardiya amiri maaşları genel olarak çalışılan özel güvenlik şirketine ve kuruluşa göre değişiklik gösterebilir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını takip edebilir. Güvenlik vardiya amiri iş ilanları seçeneklerini inceleyen adaylar, iş ilanlarında belirtilen şartları detaylı bir şekilde incelemelerinin ardından kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.370 / Aylık
37 kişinin ortalama maaşıdır.