Hizmetli Nedir?

Hizmetli Ne Demek?

Hizmetli, kamuda ya da özel kuruluşlarda belirli mesai saatleri içerisinde çay servisi, temizlik ve odacılık gibi nitelendirilen işlerde görev yapan personellere verilen addır. Hizmetli nedir sorusuna cevap verirken hizmetli için kullanılan diğer unvanlardan da bahsedilebilir. Örneğin; hizmet personeli, kamusal alanlarda ‘odacı’ olarak tanımlanır. Özel kuruluşlarda ise ‘genel hizmetli’ olarak isimlendirilir. Mavi yakalı çalışan olarak görev alırlar. Üstlendikleri görevler ve sorumluluklar oldukça fazladır. Hizmet personeli, mavi yakalı eleman ise hizmetli kimdir sorusu akıllara gelebilir. Kamusal alanlarda bu tür iş kollarına ‘genel idare hizmeti’ kısaca ‘GİH’ denilir. Bu kavramları kamuya genel alımındaki iş ilanlarında görebilirsiniz.

Hizmetli Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hizmet personeli, görev aldığı kurum ya da kuruluşta; yerlerin süpürülmesi, dış çevre temizliği, lavaboların temizliği, bahçe ve alan temizliği gibi temizlik işlerini yapar. Bunun dışında bazı yerlerde; çay yapılması, çay ve benzeri içeceklerin servisi, odacılık, taşıma gibi görevleri de yerine getirir. Bu görevleri yerine getiren çalışanlar hizmetli kime denir sorusunun cevabıdır. Hizmet personelleri, çoğunlukla büro alanlarında görev alırlar. Görevlerinden dolayı da amirlerine karşı sorumludurlar. Verilen işin istisnasız yapılması, zamanında bitirilmesi gerekir. Özellikle temizlik konusunda hijyen kurallarına harfiyen uymalıdır. Personelin, kişisel bakımına dikkat etmesi de önem arz eder. Görevli olarak hizmetli ne iş yapar, hizmetlinin görevleri ve sorumlulukları nelerdir soruları şu maddelerle cevaplanabilir;

 • Büro alanlarında yerleri süpürmek, silmek ve gerekli olan başka işleri yapmak.
 • Görev alanındaki ortak kullanılan alanların temizliğini yapmak.
 • Eksilen temizlik malzemelerini belirlemek.
 • Görev alanındaki mobilyaları, büro makinelerini, araç ve gereçleri çeşitli temizlik araçlarıyla temizlemek.
 • Bürolardaki çeşitli dağıtım işlerini yapmak.
 • Görev alanındaki çöpleri toplamak, çöp kovalarını boşaltmak.
 • Bürolardaki olası kaza durumlarını sorumlu kişiye bildirmek.
 • Kullanılan temizlik materyallerinin bakımlarını sağlamak, gerekirse malzemeleri onarmak.

Hizmetli Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hizmet personeli olmak için özellikle belirlenmiş bir eğitim mevcut değildir. Bu tip alımlarda kurumun ya da kuruluşun alım şartları önemlidir. İhtiyaca göre hangi pozisyonda açık varsa ona göre şartlar belirlenir. Hizmet kadrosu genel alım yapan bir iş koludur. Fakat bazı alımlarda özel şartlar öne sürülebilir. Mesela; şoför ihtiyacı bulunan bir kurum alım sırasında mutlaka ehliyet belgesi ister. Hizmet alanında görevli personel, çalıştığı süre zarfında kendisini geliştirmelidir. Vasıfsız olarak görev alan bir işçi zamanla beceri ve tecrübe kazanarak yeni vasıflar edinebilir. Ofiste ya da büroda çalışan bir hizmet personeli, görevinden dolayı fotokopi çekmesini, faks göndermesini ve bilgisayar kullanmasını öğrenebilir. Bu durum kendisine avantaj kazandırır. İşini iyi yapan, kendisini geliştiren bir hizmet sorumlusunun, terfi alarak şef olması da mümkündür. Kısaca denilebilir ki hizmetli eğitimi, kişinin kendisine bağlı olarak sürekli devam edebilir.

Hizmetli Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Hizmetli nasıl olunur sorusuna cevap verebilmek için öncelikle ilgili pozisyon ile ilgili bilgiye sahip olmak gerekir. Hizmet personeli olmak isteyenler, öncelikle çalışma koşullarını iyi bilmelilerdir. Sorumluluk alabilen, istenilen görevi amirinin isteğine uygun yapabilen, zamanında mesaiye başlayan, gerekli durumlarda mesai saati dışında da görev yapmaya uygun insanlar bu pozisyondaki ilanlara başvurabilir. Bir kurum, hizmetli olmak için gerekli şartları belirtirken adayın eğitim durumundan, sigara kullanımı olup olmadığına kadar birçok kriter belirtebilir.

Hizmetli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Hizmet personeli işe alım şartları, kurumun durumuna ve ihtiyacına göre belirlenir. Bir kurum hizmetli alım şartlarını belirlerken işin niteliğine bakar. Özel sektörde bazı pozisyonlar için verilen ilanlarda herhangi bir vasıf aranmayabilir. Kişinin dürüst, saygılı ve güler yüzlü olması yeterli görülebilir. Devlet kurumlarında bu durum biraz daha farklıdır. Kamusal yerlerde hizmet alımları yapılırken KPSS sınav puanı istenmektedir. Puanı yeterli olanlar, alım yapan kurumun şartlarına göre sözlü sınava da tabi tutulabilir. Devlet kurumlarında hizmet kadrosunda yer alanlar da memur olurlar. Bazı kamu alanlarında ise sözleşmeli olarak görev verilir. Genel olarak hizmet personeli alım şartları da şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Askerlik hizmetini tamamlamış, tescil ettirmiş ya da askerlikten muaf durumda olmak.
 • Kişinin herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması.
 • Güvenlik soruşturması ya da araştırması geçirmemiş olmak.

Devlet kurumlarında ve özel kuruluşlarda düzenli olarak hizmetli alımı yapılır. Özellikle özel sektörde hizmet alımı daha fazladır. Hizmetli personelin aldığı hizmetli maaşı ise asgari ya da asgarinin biraz üstü bir ücrettir. Bu ücretlendirmede yapılan işin niteliğine göre artış da olabilir. Bu pozisyon ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve istenilen özellikleri öğrenmek için Kariyer.net sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu ilanlara başvurmak için hizmetli iş ilanları sayfasını inceleyebilirsiniz. Kariyer.net'in ilgili filtreleri kullanılarak yalnızca bir bölgede de arama yapılabilir. Örneğin; Ankara şehrinde yaşayan adayların, Ankara hizmetli iş ilanları sayfasını incelemeleri doğru olur.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.880 / Aylık
71 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Hizmetli Mülakatları