Kahya Nedir?

Kahya Kimdir?

Kahya, belirli bir ücret karşılığında bir evde bulunan hizmetçi, bahçıvan ve aşçı gibi görevlilerin yönetiminden sorumlu ve o evdeki günlük işlerin düzenlenmesini gerçekleştiren kişilere denir. Bu mesleği yapanlar, bir nevi ev koordinatörüdür.

Kahya Ne İş Yapar?

Köşk, villa ya da çiftlik evi gibi büyük bir metrekareye sahip yaşam alanlarında çoğunlukla birden fazla çalışan bulunur. Bu tür evlerde mutfak, bahçe, temizlik ve çocuk bakımı gibi işlerde çalışanları koordine etmek, kahyanın başlıca görevidir. Çiftliklerde çalışanlar, işletmenin genel prensipleri doğrultusunda elemanların iş verimliliğini, araç ve gereçlerin etkin olarak kullanılmasını denetler. Ayrıca sorumluluğunda bulunan tüm çalışanların iş güvenliği kurallarına uyup uymadığını da denetlemekle yükümlüdür.

Nasıl Kahya Olunur?

Kahya olmak için herhangi bir akademik eğitim almaya gerek yoktur. Bu mesleği yapmak isteyenler, yönelmek istedikleri alana göre (çiftlik vb.) ilgili kurslara katılarak kendilerini geliştirebilir. Kahyalardan ev yönetimi, temizlik, bahçe işleri, mutfak ve ev güvenliği gibi konularda bilgi sahibi olmaları beklenir. Bu mesleği yapmak için ayrıca liderlik vasfının bulunması gerekir. Bir evdeki işler bütününün hepsi hakkında bilgi sahibi olmak da bu mesleğin gerektirdiği niteliklerdendir.

İşverenlerin Kahyalardan Beklentileri Nelerdir?

İşverenler, bu mesleği yapmak isteyenlerin tüm ev işlerini çekip çevirmesini ardından da ayrıntılı bir şekilde hepsini raporlayabilmesini bekler. Aşağıdaki niteliklere sahipseniz ve büyük evlerde çalışma deneyiminiz varsa, bu mesleği yapabilirsiniz.

  • Sorumluluk sahibi
  • Lider vasıflı
  • Zaman yönetiminde başarılı
  • Takım çalışmasına yatkın
  • Prezentabl
  • Diksiyonu düzgün

Kahya İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

SONRAKİ KONU
Kahya Mülakatları