Kamarot Nedir?

Kamarot Kimdir?

Kamarot, belirli ücret karşılığında gemilerde yolcu ve mürettebatın hizmetine bakan kişilerine denir. Yolcu gemilerinde ya da yük gemilerinde kamarot olmak için farklı niteliklere sahip olmak gerekebilir. Kamarotlara gemi adamı da denilmektedir.

Kamarot Ne İş Yapar?

Bu meslek sahibi insanlar genellikle gemideki yemek servisi, bulaşıkların yıkanması ve geminin temizliği ile ilgili işlerden sorumludur. Görev tanımı, çalışılan gemiye göre değişebilir. Askeri gemiler, yük gemileri ve yolcu gemileri farklı sorumluluklar gerektirse de bu mesleğin genel iş tanımı gemi bölümlerinin temizliği ve mürettebatın beslenmesiyle ilgilidir.

Nasıl Kamarot Olunur? Gemi Adamı Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapabilmek için gemi adamlığı kurslarına katılarak başarı ile kursu bitirmeniz gerekmektedir. Gemi adamı olabilmek için tek eğitim şarkı ilkokul mezunu olmanızdır. Bitirdiğiniz kursun MEB onaylı olması ve ayrıca ilgili kurumlardan alacağınız “gemi adamı olur” sağlık raporu ile gemilerde çalışmaya başlayabilirsiniz. Kursu bitirdikten sonra size ilgili liman başkanlığından gemi cüzdanı verilmektedir. Bu cüzdan ile birlikte gemi adamı ilanlarına başvurabilirsiniz. Cüzdan ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Kamarot Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gemi adamlarının ana görevleri sorumlu olduğu gemi bölümüne göre değişkenlik gösterir. Temel görevleri ise aşağıdaki şekildedir.

  • Yemekleri hazırlamak ve yemek saatlerinde servis yapmak
  • Sorumlu oldukları gemi eşyalarının güvenliği ve temizliği
  • Sorumlu oldukları gemi bölümlerinin temizliği
  • Gerekli yerlerde eşya taşıma
  • Acil durum görevleri

Kamarot Maaşları Ne Kadar?

Maaşlar, çalışılan gemiye ve pozisyona göre değişmekle beraber uluslararası gemilerde çalışan gemi adamları maaşlarını çoğunlukla dolar üzerinden kazanmaktadır. Ayrıca çalışılan firmaya göre 3 ya da 6 ayda bir ekstra maaş olmak üzere prim de verilebilmektedir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
3.850 / Aylık
4 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Kamarot Mülakatları