Kalite Kontrol Uzmanı Nedir?

Kalite Kontrol Uzmanı Nedir?

Kalite Kontrol Uzmanı Ne Demek?

Kalite kontrol; işletmelerin gösterdiği kaliteyi geliştirme, iyileştirme gibi süreçleri kapsayan ve üreticilerin belli standartta üretim yapmasını sağlanmayı amaçlayan çalışmalar olarak tanımlanabilir. Kalite kontrol uzmanı nedir, sorusuna ise üretilen ürünlerin kalitelerini kontrol eden, bunları raporlayan ve sorun varsa çözüme yönelik çalışmalar yapan nitelikli kişiler olarak cevap verilebilir. Kalite kontrol uzmanı, bu çalışmaları üretim ve kalite hedefleri doğrultusunda gerçekleştirir. Kalite kontrol uzmanlığı, firmaların ürettikleri ya da kullandıkları ürünleri kontrol edip, hatalı veya firmanın kalite standartlarına uygun olmayan ürünleri tespit edip bu ürünlerin satışa sunulmasını ve kullanılmasını önleyen meslek grubudur. Belirtilen işleri yapabilmek için gerekli eğitim sürecinden geçmiş ve uygulama konusunda deneyim kazanmış kişiler kalite kontrol uzmanlığının tanımını karşılar. Kalite kontrol uzmanı ne iş yapar, sorusunu yanıtlamak için öncelikle pozisyonun görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Kalite Kontrol Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kalite kontrol uzmanı görev tanımı oldukça kapsamlıdır ve bu görevler firmaların hizmet alanına göre değişkenlik gösterir. Her firmanın ürünleri, bu ürünlerin ham maddeleri ve kalite kontrol süreçleri farklıdır. Bu nedenle her firma bir kalite kontrol uzmanına ihtiyaç duyar. Kalite kontrol uzmanı, bağlı bulunduğu kurumdaki tüm çalışmanın, standartlara uygun kalitede yapılabilmesini sağlar. Kalite temsilcilerine ve çalışanlara sistemle ilgili eğitim verir. Sahip olduğu bilgiler ile şirketlere kontrol ve üretim doğrultusunda hedef belirler. Firmaların üretim kalitelerini kontrol etmekle birlikte kalite düzeyine ilişkin raporlar hazırlayarak tüketicinin beğenisini kazanmaya yönelik bir kalite planı hazırlar. Kalite kontrol sürecinde ortaya çıkan sorunları çözmeyi hedefler. Bu süreçte yaşanan herhangi bir uygunsuzluk durumunun öncesinde tespit edilip hatalı ürün sayısının azaltılmasını sağlar. Böylelikle hatalı ürünlerin düzeltilmesi için kullanılan zamanın yol açtığı üretim kayıplarının azaltılmasına yardımcı olur. İade alınan ürünler için gerekli kontrolleri sağlar ve ilgili birimlere raporlar. Ürün ile ilgili oluşan müşteri şikayetlerini inceleyerek aksiyon planlarının hazırlanmasına yardımcı olur. Ürün kalitesi ve üretim sürecini düzeltici ve iyileştirici faaliyetlerde görev alarak çalıştığı kurumun tüm birimleri arasında koordinasyon sağlar. Kısacası, kalite kontrolün tüm gayesi işletmelerin geri alamayacağı giderlere yol açmamak, üretimdeki kalitesizliğin önüne geçmektir. Bu konuda görevlendirilen personel de belirtilen amaçlar doğrultusunda gereken tüm uygulamaları yerine getiren yetkili kişidir.

Kalite Kontrol Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kalite kontrol uzmanlığı son dönemlerde sıklıkla adı duyulan ve neredeyse her firmanın en önemli birimi haline gelen bir meslek grubudur. Kalite kontrol uzmanı olmak için üniversitelerin İşletme ya da Endüstri Mühendisliği gibi lisans bölümlerinden mezun olmak birincil koşuldur. Elektrik ve makine alanlarında benzer pozisyonda çalışmak isteyenler için meslek/teknik liseleri ya da kalite kontrol bölümü dahil olmak üzere ilgili programların bulunduğu bir yüksekokuldan mezun olmak da seçenekler arasında yer alır. Temel şartlardan ikincisi ise kalite kontrol uzmanı eğitimi ile ilgili bir uzmanlık sertifikasına sahip olmaktır. Bu mesleği edinmek için gerekli olan kalite kontrol uzmanı belgesi de oldukça önemli bir belgedir. Üniversitelerde ve diğer eğitim kurumlarında yüz yüze veya online olarak gerçekleştirilen sertifika programlarını başarıyla tamamlamış olanlar kalite kontrol uzmanı sertifikası ile mesleklerine başlangıç yapabilir, aldıkları teorik eğitimleri uygulama sürecine aktarabilirler. Mezun olunan bölüme yönelik yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmak da iş başvurularında avantaj sağlayan bir seçenektir.

Kalite Kontrol Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kalite kontrol uzmanı nasıl olunur, sorusuna verilen yanıtlarda öncelikle mesleğe dair gerekli eğitimlerin alınmış olması belirtilir.

  • Öncelikle üniversitelerin 4 yıllık İşletme veya Mühendislik lisans programlarından mezun olmak gereklidir.
  • Elektrik, makine, gıda, kozmetik gibi sektörlerde bu mesleği yapmak isteyenler ilgili bölümlerin bulunduğu meslek ya da teknik liselerden mezun olarak avantaj elde edebilir. Bu alanlar ile ilgili lise eğitimi almamış olanlar ise 2 yıllık elektrik, makine, kalite kontrol gibi ilgili bölümlere yönelik bir yüksekokul programını tamamlayarak gereken şartlardan birini tamamlamış olurlar.
  • Bu koşulları sağladıktan sonra alanda yeterli ve yetkin bir şekilde çalışabilmek için kalite yönetim sistemleriyle ilgili bir sertifika programını başarıyla tamamlamış olmak gereklidir. Yüz yüze ya da online olarak gerçekleştirilen eğitim sonucunda alınan belge ile çalışılabilir.

Kalite Kontrol Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kalite kontrol uzmanı olmak isteyenler, yaptıkları iş başvuruları sonrasında mülakata ya da iş görüşmesine katılarak görüşmenin ardından değerlendirmeye alınırlar. İlaç, kozmetik, gıda, tekstil gibi birçok üretim sektöründe görev alabilirler. Kalite kontrol uzmanı maaşı, başvuru yapılan firmaların özelliklerine, istenen şartlara bağlı olarak farklılık gösterir. Üretim sektörünün devamlı gelişim göstermesi, önemli iş fırsatlarını da beraberinde getirmektedir. Bu pozisyonda çalışmak isteyenler iş ilanları kalite kontrol uzmanı kategorisini inceleyebilir. Her firmanın aradığı özelliklere ve iş detaylarına bu araştırma sayesinde ulaşabilirler. Firmaların istediği kriterlere sahip olmak, işe yerleşmek için öncelikli koşuldur. İlgili mesleki eğitimleri almış olmak da bu mesleği yapmak isteyenler için önemli bir şarttır. Çalışmak ve bu sektördeki bilgi ve becerilerini göstermek isteyenler Kariyer.net'in sunduğu iş fırsatlarını tüm Türkiye'deki ya da yaşadıkları illerdeki ilanları inceleyerek yakından takip edebilirler. İstanbul'da yaşayanlar İş ilanları İstanbul kalite kontrol uzmanı için Kariyer.net üzerinden sunulan iş fırsatlarını inceleyebilir ve değerlendirebilirler.