Kalite Yönetim Uzmanı Nedir?

Kalite Yönetim Uzmanı Nedir?

Kalite Yönetim Uzmanı Ne Demek?

Kurumların hedefleri doğrultusunda yaptığı çalışmaların kalite standartlarına uygunluğunu denetleyen kişiler, kalite yönetim uzmanı olarak tanımlanır. Kalite yönetim uzmanı kime denir sorusunun cevabı olarak, çalıştığı firmadaki faaliyetlerin kalite süreçlerini değerlendiren ve raporlayan kişiler karşımıza çıkar. Firmalarda kalite yönetim sistemi bulunur ve tüm kayıtlar, bu kalite yönetim uzmanları tarafından sisteme yüklenerek takip edilir. Belgelerin raporlanması, kontrol edilmesi ve saklanması da kalite yönetim uzmanlarının görevleri arasında yer alır. Bu nedenle belirtilen meslek grubu için alanda deneyimli olunması koşulu bulunmaktadır. Tüm sisteme hakim olunması, değerlendirme ve kontrollerin sağlanması için deneyimli olmak gerekir. Kalite yönetim uzmanı nedir sorusu, tüm kalite kontrol sisteminden sorumlu olan kişiler olarak tanımlanabilir. Firmaların kalitesini denetleyen ve belgelerini kontrol eden kişiler, kalite yönetim uzmanı kimdir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Sektörde yükselmek isteyen kişilerin öncelikle kalite elemanı olarak işe başlayıp sonrasında alanında bilgi ve donanım sahibi olarak uzman konumuna gelmesi mümkündür.

Kalite Yönetim Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kalite yönetim uzmanı kişilerin belirli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Meslek hakkında merak edilen konulardan biri de kalite yönetim uzmanı ne iş yapar olarak karşımıza çıkar. Bu meslek için belirlenmiş olan görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kalite yönetim sistemine yüklenmesi gereken dosyaları hazırlamak ve kontrolleri sağlamak,
 • Hazırlanan dosyaların denetimini sağlamak ve tüm dosyaları arşivlemek,
 • Kalite yönetim sisteminin güncel olmasını ve iyileştirilmesini sağlamak
 • Kalite yönetim sistemindeki yenilikleri takip etmek,
 • İlgili alanda çalışanlara sistem hakkında bilgi vermek ve eğitimler düzenlemek,
 • Kurum içinde ya da kurum dışında kalite konusunda toplantılar düzenlemek ve düzenlenmiş toplantılara katılım sağlamak,
 • ISO 9001 için gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirmek ve diğer çalışanlar tarafından gerçekleştirildiğinden emin olmak,
 • Diğer tüm kalite temsilcileri ile iletişim halinde olmak ve ekip çalışmasının yürütülmesini sağlamak,
 • Süreçlerin kalite standartlarına uygun bir şekilde yürütülmesini sağlamak,
 • Kurum içi tüm çalışmaların planlanması, eğitimlerin ayarlanması ve raporlamaların yapılmasını sağlamaktır.

Kalite yönetim uzmanı olmak için hangi şartların sağlanması ve hangi eğitimlerin alınması gerektiğini de bilmek gerekir. Kariyerini bu alanda ilerletmek isteyen kişilerden beklenen görev ve sorumluluklar bu şekildedir. Belirtilen görev ve sorumluluklar firmalara göre değişiklik gösterebildiğinden, başvurudan önce iş ilanlarında belirtilen iş tanımının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir.

Kalite Yönetim Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bir firmada kalite yönetim uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin, genellikle üniversitelerin İşletme ya da Mühendislik bölümlerinden mezun olmaları istenir. Meslek hakkında gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olunması da beklenenler arasında yer almaktadır. Bu alanda çalışmak için sertifika alınabilen kalite uzmanlığı eğitim programına katılmak da işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir. Kendisini bu alanda geliştirmek isteyen ve kalite yönetim uzmanı olmak isteyen kişilerin meslek hakkında bilgi sahibi ve alanında deneyim sahibi olması istenir. Kalite yönetim uzmanı nasıl olunur sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; üniversitelerin ilgili bölümlerini başarıyla tamamlamak ve alanda deneyimli olmak gerekir. Kalite yönetim uzmanı olmak için hangi okulu okumak gerek sorusu için verilebilecek yanıtlar işverenlere göre değişiklik gösterse de genellikle Mühendislik, İşletme, Endüstri Mühendisliği gibi ilgili lisans bölümlerinden mezun olunması beklenebilir. Bu alanda uzman olarak görev yapmak için ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi de oldukça önemlidir.

Kalite Yönetim Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kalite yönetim uzmanı olmak için gereken belirli şartlar bulunmaktadır. İş ilanlarında belirtilen bu şartların detaylı bir şekilde incelenmesi oldukça önemlidir. Kalite yönetim uzmanı olmak için gereken genel şartlar şu şekildedir:

 • Tüm süreçlerin düzenli olarak takip edilebilmesi için dikkatli ve ayrıntılara önem veren bir kişi olması,
 • ISO 9001 belgesi bulunması,
 • Sorunlara karşı çözüm odaklı olması,
 • Şirkette çalışan diğer tüm kişilerle kolay ve etkili iletişim kurabilmesi için iletişim yeteneğinin gelişmiş olması,
 • Diğer departmanlarla koordineli çalışmalar yürütülebilmesi için organizasyon yeteneğinin bulunması,
 • Kendi alanında uzman olmasından kaynaklı, ekip arkadaşlarına ve çalışanlara liderlik yapabilecek yönetim becerilerine sahip olması,
 • Teknolojik gelişmeleri ve alanındaki yenilikleri takip etmesi,
 • Endüstri standartları ve kalite standartları konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olması,
 • Verileri raporlayabilmesi ve analizler gerçekleştirebilmesi,
 • Kalite yönetim sistemlerinin iyileştirmeler için çalışmalar gerçekleştirebilmesi,
 • MS Office programlarına hakim olması,
 • Öğrenmeye açık ve sorumluluk sahibi olması.

Kalite Yönetim Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kalite yönetim uzmanları şirketlerde kalite standartlarının değerlendirilmesi, iyileştirilmesi ve sorunlara çözümler üretilmesi gibi süreçlerde görev alır. Kalite yönetim uzmanlarının üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ve alanında belirli bir süre deneyim sahibi olması beklenir. İş ilanı yayınlayan şirketlerin, kalite yönetim uzmanları için belirlediği işe alım şartları değişiklik gösterebilir. Kalite yönetim uzmanı maaşları çalışılacak firmaya, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişiklik gösterir. İş ilanlarında belirtilen şartlara uygun olan ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden kalite yönetim uzmanı iş ilanları seçeneklerine ulaşabilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları; çalışma şekli, pozisyon seviyesi, çalışma şekli, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Örneğin; İstanbul'da çalışmak isteyen kişiler, İstanbul kalite yönetim uzmanı iş ilanları aracılığıyla iş fırsatlarına ulaşabilir.