Kat Hizmetleri Müdürü Nedir?

Kat Hizmetleri Müdürü Ne Demek?

Kat hizmetleri müdürü, katlarda çalışan tüm personellerden ve otel içerisindeki odalardan sorumlu olan kişidir. Otel müdüründen sonra gelen yetkili kişilerden biridir. Bu nedenle oldukça bilgi birikimi isteyen bir meslek koludur. Kat hizmetleri müdürü, personelleri denetleyip düzenlediği gibi otel müdürüne de pek çok konuda yardımcı olur. Yeme içmeden, temizliğe kadar her alanda denetim yapabilme hakkına sahiptir. Bu nedenle herhangi bir toz ya da besin maddesine karşı hassasiyeti olmaması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli bilgilere ve donanıma sahip olması önemlidir. Bu sayede yaşanabilecek olumsuz durumların önüne erkenden geçilebilir. Kat hizmetleri müdürü maaşları ise işletmeye göre değişiklik göstermektedir. Çünkü her otelin büyüklüğü ve çalışan sayısı birbirinden farklıdır.

Kat Hizmetleri Müdürü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kat hizmetleri oldukça geniş bir alanı kapsadığından dolayı kat hizmetleri müdürü görevleri oldukça fazladır. Kat hizmetleri müdürü, doğrudan otel müdürüne karşı sorumlu olduğu için yapılan tüm işlerle ilgili gündelik rapor tutmak zorundadır. Yaşanan aksaklıkların giderilmesi konusunda otel müdürüne tavsiyelerde bulunabilir. Her pozisyona uygun adayı belirleyerek görevlendirir. Duruma göre personelleri uyarabilir ve yönlendirebilir. Personellere ait izin ve tatil belgelerini düzenler. Otel içerisinde kaybolan değerli ürünleri koruyarak ilgili kişilere teslim eder. Kat hizmetleri müdürü görev tanımı içerisinde de açık şekilde belirtildiği gibi odaların kontrolünü ve denetimini sağlar. Müdürden aldığı tüm talimatları eksiksiz bir şekilde yerine getirir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi sahibi olduğundan dolayı oluşabilecek kaza anında ilk yardım uygular. Otel içerisinde yer alan çamaşırhane dahil tüm birimlerin kontrolünü sağlar. Gerekli olan ekipmanların listesini oluşturarak ilgili birimlere iletir. Tamir ve onarım gibi gerekli işleri koordine eder. Personellerin ihtiyaç duyduğu tüm eğitim bilgilerini onlara aktarır. Yangın ve olası diğer tehlikelere karşı gerekli olan tüm önlemleri zamanında alır. Oda durumu hakkında bilgilendirici raporlar hazırlar. Personelleri düzenli olarak motive edip, onları her duruma karşı hazırlıklı bir hale getirir.

Kat Hizmetleri Müdürü Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Kat hizmetleri müdürü olmak için turizm alanı ile ilgili eğitim almak gerekir. Ortaöğretimde bu alanla ilgili bir bölüm üzerinden eğitim almak, meslek yaşamında başarı açısından oldukça önemlidir. Çok programlı liselerde de bu bölüm bulunur. Mesleğe dair temel bilgiler bu okullar aracılığı ile edinilebilir. Ayrıca üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programı dahilinde Kat Hizmetleri Yönetimi Bölümü de kat hizmetleri personeli ve müdürü yetiştirmek için eğitim verir. Üniversitede alınacak bu eğitimler sayesinde tam donanımlı personeller yetiştirilir. Mesleğe dair herhangi bir ortaöğretim ya da üniversite düzeyinde eğitim almamış adaylar, sertifika programlarına katılarak bu alanda kendisini geliştirebilir. MEB onaylı bu kurslardan alınacak sertifikalara sahip kişilerde bu alanda faaliyet gösterebilirler. Diğer yandan bazı işletmeler eğitim kriteri yerine deneyim şartını ön planda tutar. Bu bağlamda ortaöğretim veya ön lisans eğitimi almayan ancak sektörde tecrübe kazanmış adaylar, kat hizmetleri müdürü olarak görevlendirilebilir.

Kat Hizmetleri Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kat hizmetleri müdürü iş tanımı içeriğinden de anlaşılacağı üzere, bu meslek dalı oldukça emek ve sabır isteyen bir iştir. Bu nedenle bu alanda çalışmak isteyen kişilerin birtakım şartları yerine getirmesi ve bazı özelliklere sahip olması gerekir. Genel olarak talep edilen özellikler şu şekildedir:

  • Hoşgörülü ve güler yüzlü olmak,
  • Mesleki alanda gerekli olan tüm eğitimleri almış olmak,
  • Fiziki görünümü ve giyim kuşamı iyi olmak,
  • İdare işlerinde başarılı, deneyimli ve adaletli olmak,
  • Zaman konusunda iyi bir planlayıcı olmak,
  • Hitap konusunda başarılı olmak ve yönetici ruhuna sahip olmak,
  • Tercihen yabancı dil bilgisine sahip olmak,
  • Müşterilerle samimi bir şekilde diyalog kurup yaşanan sorunlarda onlara yardımcı olmak.

Kat hizmetleri müdürü özellikleri bulunan herkes, kat hizmetleri bölümünde müdür olarak görev alabilir.

Kat Hizmetleri Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kat hizmetlerinin sevk ve idaresi oldukça önemli bir iştir. Otelin müşteriler tarafından tercih edilebilmesi açısından en iyi ve kaliteli hizmeti sunmak gerekir. Oteller, içerisinde oldukça fazla birim ve personel barındıran işletmelerdir. Bu nedenle müdürlere büyük bir iş düşmektedir. Bu alanda iş başvurusu yapan adaylar, yaptıkları başvuru sonrasında mülakata ya da yüz yüze görüşmeye çağrılabilir. Yapılacak görüşme sonrasın da adaylar uygun görülmeleri halinde otel, motel veya tatil köyü gibi konaklama hizmeti veren işletmelerde görev alabilirler. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişiler kat hizmetleri müdürü iş ilanları seçeneklerini incelemelidir. Her işletmenin aramış olduğu kriterler farklı olduğundan dolayı ilan detaylarına dikkat etmek gerekir. Aranan özelliklere sahip olunması halinde başvuru yapılması, işe kabul açısından oldukça önemli bir detaydır. Diğer yandan bazı bölgelerde bu pozisyon için daha fazla ilan açıldığı görülür. Örneğin, Antalya kat müdürü iş ilanları kategorisinde, diğer şehirlere kıyasla daha fazla seçenek bulunabilir. Adaylar, Kariyer.net üzerinden yayınlanan iş ilanlarını inceleyebilir ve kendilerine uygun seçeneklere başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.320 / Aylık
60 kişinin ortalama maaşıdır.