Konsiyerj Nedir?

Konsiyerj Ne Demek?

Konsiyerj başta turizm sektörü olmak üzere 5 yıldızlı oteller, AVM, rezidans, plaza, büyük siteler ve konuk ağırlanan lüks tesislerde uygulanan, konukların tesis içi ya da dışı fark etmeksizin ihtiyaçlarını karşılayan birim ya da kişidir. Resepsiyona bağlı olarak çalışır ve konukların talepleri doğrultusunda özel işlerini yürütür.

Konsiyerj, tesis büyüklüğüne göre tek kişiden ya da daha fazla kişinin görev aldığı birimden oluşabilir. Konsiyerj biriminde konsiyerj şefi (Belkaptan), kapı görevlisi (Doorman), anonsçu (Page Boy), taşıyıcı personel (Bellboy), vestiyer görevlisi (Cloak Room), danışma, asansör görevlisi ve şoför çalışır. Her birinin görevleri farklı olsa da ortak amaç; karşılanmasından uğurlanmasına dek konukları memnun etmek ve misafirlikleri boyunca her konuda yardımcı olmaktır.

Konsiyerj Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Konsiyerj, müşteri memnuniyeti için beklenenden daha fazlasını sunar ve büyük bir özveri ile hizmet verir. Konsiyerjin görevleri arasında;
  • Misafirleri güler yüzle karşılamak,
  • Tesis hakkında bilgi vermek,
  • İhtiyaçlarını sormak ve talepleri doğrultusunda yardımcı olmak,
  • Yemek, seyahat, bilet, konser ve çeşitli aktiviteler konusunda bilgi vermek, gerektiğinde rezervasyon yapmak,
  • Değerli eşyaların korunmasını ve saklanmasını sağlamak,
  • Araç temin etmek,
  • Posta işlemlerini yürütmek,
  • Tesisin her bölümüyle sistematik çalışabilmek,
  • Misafirleri memnun bir şekilde ağırlamak ve uğurlamak, yer alır.

Konsiyerj Olma Şartları Nelerdir?

Turizm-otelcilik alanında, hizmet sektöründe çalışmak ve kariyer yapmak isteyen en az lise mezunu kişiler konsiyerj eğitimine başvurabilir. Konsiyerj biriminin eğitim seviyesi, çalışmak istenilen pozisyona göre farklılık gösterir. Konsiyerj şefi (Belkaptan) üniversitelerin ilgili bölümlerinden 4 yıllık lisans eğitimi almalıdır. Konsiyerj biriminin diğer personellerinde lisans şartı aranmaz. Lise mezunu olarak, yetkili merciler tarafından verilen konsiyerj eğitimini tamamlamaları ve sertifika almaları yeterlidir.

Konsiyerj Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Konsiyerj eğitimi üniversitelerin İşletme ve Turizm Otelcilik ile ilgili bölümlerinde, Turizm Otelcilik Meslek Liselerinde, Turizm Bakanlığı'na bağlı olan eğitim merkezlerinde ve Türkiye İş Kurumu kurslarında verilir. Konsiyerj biriminde çalışmak için seyahat planlama, turizm, yönetim iletişimi, turizm pazarlaması, konukların karşılanması ve yönlendirilmesi ile ilgili eğitimlerin alınması gereklidir.

SONRAKİ KONU
Konsiyerj Mülakatları