Lojistik Memuru Nedir?

Lojistik Memuru Ne Demek?

Lojistik memuru nedir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin tüm operasyon faaliyetlerini planlanması, yürütülmesi ve denetlenmesinden sorumludur. Lojistik alanında kariyer hedefleyen kişiler için çalışma alanı oluşturan bir meslektir. Lojistik memuru, çalışma saatleri içerisinde işlemlerin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak amacıyla gerekli olan önlemleri ve kararları alan, tüm süreci raporlayan kişidir. Lojistik memuru, operasyon bölümünün genel çalışma prensipleri çerçevesinde faaliyet gösterir. Uluslararası ticaret işlemlerini etkin ve verimli bir şekilde yürüten, lojistik faaliyetlerini zamanında gerçekleştiren kişidir.

Lojistik Memuru Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Lojistik memuru ofiste veya sahada çalışmalarını sürdürebilir. Görevi gereğince günlük lojistik faaliyetlerini takip eder ve yürütür. Lojistik alanında görev yapan lojistik memuru, firmanın tüm nakliye süreçlerinin uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için tüm organizasyon ve planlama faaliyetlerini yürütür. Lojistik memuru ne iş yapar sorusuna, çalışılan sektördeki operasyon süreçlerini tam anlamıyla yerine getirmekle sorumludur şeklinde cevap verilebilir. Lojistik memuru görev tanımı içerisinde depo faaliyetlerini yürütmek ve stokların takibini yapmak gibi işlemler de yer alır. Lojistik sektöründe çalışan lojistik memuru sorumlulukları ve görevleri şunlardır:

 • Operasyon, süreç iyileştirme, yönetim ve uyumluluk gibi faaliyet konularını belirlemek,
 • Sipariş işlemlerinden sevkiyat aşamasına kadar olan her süreci takip etmek,
 • Müşterilerle ve firma içi diğer birimlerle sürekli iletişim halinde olmak,
 • Teslim alınan malları araca güvenli bir şekilde yüklemek,
 • Operasyon işlemlerini ilgilendiren faaliyetlerin, önceden planlanan bütçe dahilinde yürütülmesini sağlamak,
 • Operasyon işlem bütçesini takip etmek ve raporlamak,
 • Tedarikçilerden almış olduğu irsaliyeleri denetlemek,
 •  Yanlış kesilen irsaliyelerin düzeltilmesini sağlamak,
 • Lojistik sürecinde firmadan ya da müşteriden kaynaklanan sorunları tespit ederek takip etmek, sonuçlandırmak ve raporlamak,
 • Operasyon faaliyetlerindeki değişen koşullara uyum sağlamak için sürekli takip işlemini yapmak,
 • Operasyon bölümündeki dosyaların düzenlenmesini sağlamak,
 • Stratejik planlama yapmak ve geliştirmek,
 • Teknik ve operasyonel raporlar hazırlamak ve yönetime sunmak,
 • Operasyon süreçlerinde faaliyetlere uygun olmayan durumları tespit etmek,
 • Teslim ve sevkiyat evraklarını takip ederek kontrol etmek.

Bununla birlikte lojistik memuru görev tanımı içinde operasyonel faaliyet tekniklerinin hazırlanması, raporlanması gibi çeşitli işlemler vardır. Lojistik memuru, teslimat ve sevkiyat işlemlerinden de sorumludur. Operasyon süreçlerinin günün farklı saatlerinde dağılmasıyla birlikte mesai saatleri esneklik gösterebilir. Her sektöre göre operasyon planlamasının yapılması oldukça önemlidir. Diğer taraftan lojistik memuru maaşları çalışılan kurumun içinde bulunduğu sektöre ve şirketin ücret politikasına göre değişiklik göstermektedir. Personelin eğitim durumu, çalışma süresi ve tecrübe seviyesi maaş miktarını etkiler.

Lojistik Memuru Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Lojistik memuru nasıl olunur sorusuna eğitim gerekliliklerinin açıklanmasıyla yanıt verilebilir. Lojistik sektöründe çalışacak kişilerin 2 yıllık Lojistik (MYO) mezunu olmaları beklenir. Bunun yanı sıra ticaret lisesi mezunu olup uluslararası ticaret ve lojistik alanındaki sertifika programlarına katılanlar da lojistik memuru olarak çalışma şansı bulabilirler. 

Lojistik Memuru Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Lojistik memuru olmak için aranılan şartlardan birisi bu alandaki gerekli eğitimi başarıyla tamamlamaktır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler ağırlıklı olarak lojistik ya da hizmet sektörlerinde çalışma şansı bulur. Bu sebeple pazarlama, satış ve yönetim gibi konularda eğitim almaları gerekebilir. Bu alanda çalışarak tecrübe kazanmak önemli şartlar arasında yer alır. Bu meslekte kariyerini ilerletmek isteyen kişilerin kendilerini yabancı dil konusunda da geliştirmeleri oldukça önemlidir. Lojistik memurları bağlı bulunduğu birimlerle, müşterilerle ve yurt dışı acentelerle sürekli olarak iletişim halindedir. Bu sebeple güçlü bir iletişim becerisine sahip olmak kazanılması gereken önemli yetkinliklerden birisidir. Bilgisayar programlarını iyi derecede bilmek ve çözüm odaklı düşünce yapısına sahip olmak gerekir. İş takibini yapabilen ve yeni güncellemelere hızlı bir şekilde adapte olan adaylar bu pozisyon için daha avantajlıdır. Lojistik memuru olmak için gelişmeye ve öğrenmeye açık olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak gibi özelliklere sahip olmak önemlidir.

Lojistik Memuru İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşe alım şartlarının başında gerekli eğitimleri başarıyla tamamlamak gelir. Şartlar firmaların sektörlerine göre belirlense de bazı genel şartlar bulunur. İşe alım şartları şu şekildedir:

 • Tercihen üniversitelerin Lojistik bölümlerinden mezun olmak,
 • Tercihen lojistik konusunda belirli bir süre deneyim sahibi olmak,
 • İyi derecede İngilizce bilmek,
 • MS Office uygulamalarına hâkim olmak,
 • Esnek ve vardiyalı çalışmaya uyum sağlamak.

Finans, muhasebe, tedarik zinciri, lojistik, hizmet ve perakende operasyonları konularına hâkim olmak önemlidir. Organizasyon, yönetim ve planlama konusunda bilgi sahibi olmak aranan şartlardandır. Lojistik sektöründe lojistik memuru olarak çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinde yer alan lojistik memuru iş ilanları seçeneklerini inceleyip başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.590 / Aylık
57 kişinin ortalama maaşıdır.