Mağaza Satış Personeli Nedir?

Mağaza Satış Personeli Nedir?

Mağaza Satış Personeli Ne Demek?

Mağaza satış personeli, mağazada sunulan ürünleri tanıtır. Müşterilerin beğenilerine uygun olarak tanıtımı gerçekleştirilen ürünlerin satılma olasılığı artar. Pazarlama tekniklerinin bilmesi halinde personel, satış miktarını daha olumlu etkiler. Mağazadaki düzeni sağlamak, tercih aşamasında müşterilere yardımcı olmak, ürün kayıplarını engellemek satış personelinin başlıca görevleridir. Mağaza satış personeli, mağazanın sorumlusu olarak da kabul edilebilir. Personeller, farklı reyonları ve rafları denetleyip gereken müdahaleleri yapar. Perakende satış faaliyetlerinde önemli rol oynayan satış personelleri, müşteri memnuniyetinin ölçülmesini ve gerekli düzenlemelerin yapılabilmesini sağlar. Müşterilerin yakından gözlemlenebilmesi, taleplerin anlaşılması ve kar düzeyini artırabilecek adımların atılması, mağaza satış personelinin performansıyla bağlantılıdır.

Mağaza Satış Personeli Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mağaza satış personeli nedir sorusunu yanıtlamak için pozisyona ilişkin görev ve sorumlulukları açıklamak gerekir. Mağaza satış personeli, ürünlerin perakende olarak satıldığı yerlerde hizmet eder. Eşyaların rafa dizilmesi, raftaki düzenin sağlanması, ürünü eksilen raflara yeni ürünlerin koyulması ve mağaza temizliğinin sağlanması personel sorumluluğundadır. Perakende sorumlusu, satış temsilcisi, satış elemanı pozisyonunun yaygın isimlendirmeleridir. Mağaza satış personeli kimdir sorusunu yanıtlayabilecek görev sorumluluklar şöyledir:

 • Mesai başlangıcında veya sonunda mağaza içindeki düzeni korur,
 • Tozlanmış veya farklı sebeplerle kirlenmiş rafları temizler,
 • Depodan getirilen paketli ürünleri, uygun şekilde rafa yerleştirir,
 • Müşterilerin incelerken sırasını bozduğu ürünleri tespit eder, raf düzenini sağlar,
 • Satıştaki ürünlerin özelliklerine hakimdir, sorulabilecek soruları detaylı şekilde yanıtlar,
 • Gerektiğinde, ürün iadesi veya değişim prosedürünü açıklar,
 • Müşteri tarafından bildirilen dilek ve şikayetleri idare makamına ulaştırır,
 • Güler yüzlülüğünü koruyarak müşterilerin mağazada rahat edebilmelerini sağlar.

Mağaza Satış Personeli Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mağaza satış personeli nasıl olunur sorusuna, deneyim ve belirli becerileri kazanmak üzerinden yanıt verilebilir. Öncelikle iletişim becerilerinin yeterlik durumuna yönelik bir değerlendirme yapmak gerekir. Satış elemanlarının temel özelliği, müşteriler karşısında ikna edici olabilmesidir. Doğru bilgileri müşteriye sunarak ürün tanıtımını gerçekleştirebilmek beceri ister. Satış becerilerinin kazanılması için kurslara katılmak mümkündür. Özel meslek kurslarında bu pozisyona ilişkin eğitim alınabilir. Mağaza satış personeli olmak için belirli bir eğitim şartı bulunmaz. Bazı işverenler lise mezunu adayları daha çok tercih eder. Perakende satışın gerektirdiği mesleki donanımlar zamanla elde edilebilir. Müşteriyi karşılama, sorulara yeterli cevaplar verme, mağazanın saygınlığını artıracak tavırlar benimseme çalışan için önemlidir. Dönemsel veya devamlı olarak satış elemanı pozisyonunda hizmet verilebilir. Mağaza satış personeli sorumlulukları sebebiyle aktif bir çalışandır. Mağaza geneline hakim olmak ve onlarca ürünün takibini gerçekleştirebilmek deneyim ve sabır ile mümkün olur. Mağazadaki hizmetlerin aksamadan devam etmesi, çalışan kalitesiyle ilişkilidir. Perakende mağazalarına işçi alınırken deneyimin öne çıktığı pozisyonlar arasında mağaza satış personeli pozisyonu da bulunur.

Mağaza Satış Personeli Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mağaza satış personeli görevleri konusunda titiz olmalıdır. Müşteri ile kurulan iletişimin etkili olması, memnuniyet düzeyini etkiler. Giyim, kozmetik, elektronik mağazaları ve marketler farklı satış personeli istihdam eder. Perakende usulüyle satış yapılan çeşitli yerlerde, mağaza elemanı olmak için gereken genel şartlar şöyledir:

 • Bir yeri uzun süre temizleyecek veya ağır eşyaları taşıyabilecek fiziksel duruma sahip olmak,
 • Mağazanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan dağınıklığı fark edebilmek,
 • Birçok ürünü aynı düzende sıralayabilmek,
 • Esnek çalışma saatlerine ve yoğun iş temposuna uyum sağlayabilmek,
 • Müşteriyle konuşurken güler yüzlü olmak,
 • Nazik bir üsluba sahip olmak,
 • Farklı talepleri olan müşteriler ile iyi iletişim kurabilmek, çözüm odaklı olmak,
 • Satışa çıkan yeni ürünlerin detaylarını kısa sürede öğrenebilmek.

Mağaza personellerinin fiziksel açıdan dayanıklı olması gerekir. Ürün çeşitlerinin detaylı olarak tanınabilmesi hafıza kapasitesiyle ilişkilendirilebilir. Mağaza satış personelinin iletişim becerileri konusunda kendisini geliştirmiş olması, hizmet kalitesini olumlu yönde etkiler.

Mağaza Satış Personeli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mağaza satış personeli kimler olabilir sorusu için işletmelerin farklı cevapları vardır. Satış faaliyetlerinin yönetilmesi ve müşteri beklentilerinin karşılanması öne çıkan detaylardır. Mağaza satış elemanı olmak isteyenler, ilgili sektörün detaylarına hakim olmalıdır. Bir ürünü tanımadan satışını gerçekleştirebilmek mümkün değildir. Müşteri tiplerinin tanınması da önem taşır. Firmaların mağaza satış elemanlarında aradığı genel işe şartları şu şekildedir:

 • En az ortaokul mezunu olmak,
 • Sosyal kişiliğe sahip olmak,
 • Gerektiğinde uzun süreli mesai yapabilmek,
 • Üst mevkideki personele bilgi verebilmek.

Sigara kullanımı ve askerlik durumu hakkındaki şartlar firmaya bağlı olarak farklılık gösterir. Geçici personel arayan iş yerleri, askerliğini yapmamış erkek adaylara da şans verebilir. Bilgi ve deneyim, iş başvurularının nasıl sonuçlanacağı konusunda belirleyicidir. Mağaza satış personeli maaşları ise çalışılan kurumun özellikleri, kapasitesi, maaş politikası ile adayın tecrübesi, yeterlilikleri, nitelikleri açısından farklılık gösterebilir. Kariyer.net üzerinden benzer pozisyonlara ilişkin farklı birçok ilanı incelemek mümkündür. Farklı yeterlilikleri bulunan adaylara uygun olabilecek mağaza satış personeli iş ilanları için Kariyer.net ziyaret edilebilir.