Maliyet Kontrol Uzmanı Nedir?

Maliyet Kontrol Uzmanı Nedir?

Maliyet Kontrol Uzmanı Ne Demek?

Maliyet kontrol uzmanı, proje maliyetlerini kontrol etmekle sorumlu olan kişidir. Proje bütçesinin planlamasının yapılması ve kontrol edilmesi de bu görev tanımına dahildir. Bu nedenle, maliyet kontrol uzmanı nedir sorusuna, küçük veya büyük ölçekli projeyle ilişkili maliyetleri izlemek, analiz ve kontrolleri gerçekleştirme görevini yapan kişidir cevabı verilebilir. Maliyet kontrol uzmanı kimdir sorusuna kapsamlı bir cevap verebilmek için maliyet kontrol uzmanı görev ve sorumluluklarından da bahsetmek gerekir. Harcamaları tahmin etmek, tedarikçi faturalarını doğrulamak ve bütçeyi etkileyebilecek bütün değişimleri kontrol etmek gibi sorumlulukların da bu görevdeki kişiler tarafından yerine getirilmesi gerekir.

Maliyet Kontrol Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Maliyet kontrol uzmanı iş ilanları ile mesleğe başlayacak olan adayların fabrika yatırım fizibiliteleri, karlılık analizi ve işyerindeki verimliliği artıracak proje takibi gibi görevleri olacaktır. Proje ve bütçe büyüklüğüne göre, maliyet kontrol uzmanlarının çalışma şekillerinde de değişiklikler olabilmektedir. Maliyet kontrol uzmanı, bu görevleri tek başına gerçekleştirebileceği gibi, büyük bir proje ekibinin bir parçası da olabilir.

Firmalar, bütçeyi aşan projeler sebebiyle zarara girmemek adına bu pozisyonda maliyet kontrol uzmanı çalıştırırlar. Bu noktada, maliyet kontrol uzmanı kime denir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Yapılan projede işçilik ve malzeme bütçelerinin önceden tahmin edilmesinde uzmanlık sahibi olan maliyet kontrol uzmanları, proje esnasında maliyetlerin kontrolden çıkmaması için harcamaları kontrol etmekten sorumludurlar.

Maliyet kontrol uzmanı görevleri, adayların merak ettikleri konuların başında yer alır. Firmaların maliyet kontrol uzmanı adaylarından bekledikleri bazı görev ve sorumluluklar şunlardır:

  • Çalışılan kurumun aylık dönemdeki kapama işlemlerinin yerine getirilmesi,
  • Dönem içi karlılığın hesaplanması,
  • Verimliliği artıracak her yeniliğin takipçisi olunması,
  • Firmanın bütçe giderlerinin tahmini ve fiili raporlarının sunulması.

Maliyet Kontrol Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bu pozisyonda görev alacak olan adayların çalışacakları sektör ile ilgili bir alanda lisans derecesinde eğitime sahip olmaları işverenler tarafından tercih edilir. Maliyet kontrol uzmanı olmak için hangi okulu okumak gerek sorusu adayların en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Üniversitelerin lisans derecesinde; İşletme ve İktisat, Endüstri Mühendisliği ve Maliye bölümlerinden mezun adaylar bu görevi gerçekleştirebilirler. Ayrıca, maliyet kontrol uzmanı olarak çalışmalara başlanacak olan sektörde de eğitimli olmak önemli bir kriter olarak değerlendirilir. Maliyet kontrol uzmanı nasıl olunur konusunu merak edenler için, bu sektörde alınan eğitim hakkında bilgi sahibi olmak önem taşır.

İnşaat sektöründe bu pozisyonda görev almak isteyen bir adayın, inşaat yönetimi alanında sertifikası ya da diploması olması onu bir adım öne çıkarır. Bu pozisyonda çalışacak kişiler mühendislik, inşaat, gıda ve otelcilik gibi birçok farklı sektörde kendini geliştirme fırsatı bulabilir. Proje gereği sahada çalışmalar yapmaları gerekse bile, genellikle ofis ortamında çalışmalarına devam etmektedirler.

Maliyet Kontrol Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu pozisyon için personel arayışı içerisinde olan firmaların bazı beklentileri bulunur. Ön muhasebe ve maliyet muhasebesi alanlarında adayların kendilerini geliştirmiş olmaları, firmaların beklentileri arasında yer alır. Maliyet kontrol uzmanının, şirket gizliliğine önem vermesi şarttır. Şirketin karlılığını ve bütçesini tahmin etme, analizleri rapor niteliğinde sunma noktasında şirketin gizliliğinin ön planda tutulması gerekir.

Maliyet kontrol uzmanı işe alımlarında, şirketlerin aradıkları koşullardan bazıları da şunlardır:

  • İletişimi kuvvetli, yazılı ve sözlü raporlama işlemlerine hakim olmak
  • Şirket içi organizasyonlarda inisiyatif alabilecek özgüvene sahip olmak
  • Maliyet kontrol süreçlerini yönetirken şirketi karlılığını gözetmek,
  • Şirket içi operasyonları bütçeye göre yönlendirebilmek.

İş başvuru süreçlerinde özgeçmiş oluşturmak ve şirketlere ön yazı ile başvuruda bulunmak, faydalı detaylar olabilir. Yapılan başvuru sonrasında, şirketler olumlu gördükleri adayları görüşmeye davet etmektedirler. İş başvurusunda bulunan adaylar maliyet kontrol uzmanı maaşları hakkında detaylı bilgileri de görüşmeler esnasında öğrenebilirler. İş görüşmelerinde, önceki tecrübeler ve alınan eğitim hakkında sorular sorulabilir.

Maliyet Kontrol Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bu pozisyonda görev almak isteyen maliyet kontrol uzmanı adayları birçok farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerde çalışma fırsatı bulabilirler. Her şirketin çalışma prosedürlerinin ve beklentilerinin farklı olması sebebiyle adayların iş ilanlarını inceleme süreçlerinde dikkatli olmaları önerilir. Maliyet kontrol uzmanı işe alımlarında SAP FI/CO konusunda deneyim sahibi olmak da adayları bir adım öne çıkarabilir. Aynı zamanda, ileri seviyede İngilizce bilen adaylar daha geniş iş imkanlarına sahip olacaktır. Bu pozisyonda kendini geliştirmek ve meslek sahibi olmak isteyen adaylar maliyet kontrol uzmanı iş ilanları aracılığıyla gerekli incelemeleri yapabilirler. Kariyer.net üzerinde yer alan ilanlar arasından, kendi şartlarına en uygun seçenekleri değerlendirerek, başvuruda bulunabilirler.

Maliyet kontrol uzmanı iş başvurularında şehir tercihi yapmak bir diğer önemli konudur. Kariyer.net üzerinde Türkiye’nin pek çok farklı şehrinde faaliyet gösteren firmaların, maliyet kontrol uzmanı adaylarına yönelik olarak yayınladığı iş ilanları yer almaktadır. Bu pozisyonda görev alarak, çalışmak istenilen şehir belirlenebilir. İstanbul'da çalışmak isteyenler, İstanbul maliyet kontrol uzmanı iş ilanları seçeneklerini inceleyerek başvuruda bulunabilirler. Adaylar aldıkları eğitim ve sahip oldukları niteliklerle, şartların uygun olması halinde iş imkanı bulabilirler.