Mekanik Tesisat Teknik Ressamı Nedir?

Mekanik Tesisat Teknik Ressamı Ne Demek?

Mekanik tesisat teknik ressamı; tasarım fikirlerini imalat, mühendislik, inşaat endüstrisinde kullanarak detaylı planlara dönüştüren sorumlu ve nitelikli kişidir. Bununla birlikte mekanik tesisat teknik ressamı görev tanımı içerisinde makine teknik çizimlerinin hazırlanması ve raporlanması işlemlerinin gerçekleştirilmesi vardır. Mekanik tesisat teknik ressamı, mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir. Mekanik tesisat teknik ressamı nedir sorusunu net olarak açıklamak için görev ve sorumlulukları incelemek gerekir.

Mekanik Tesisat Teknik Ressamı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mekanik tesisat teknik ressamının en temel sorumluluğu bilgisayar destekli çizim ve tasarım yazılımlarını kullanarak inşaat, imalat, mekanik tesisat sürecinde kullanılacak teknik çizimleri oluşturmaktır. Günlük ve aylık raporları hazırlamak mekanik tesisat teknik ressamı görevleri arasında yer alır. Esnek çalışma saatleri vardır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler mekanik tesisat teknik ressamı ne iş yapar konusunu araştırmalı ve kariyer hedefini buna göre belirlemelidir. Tüm birimler ile koordinasyonu sağlamakla yükümlüdür. Teknik bir problem ortaya çıktığı zaman bu problemin tanımlanması ve çözümlenmesi için süreci yürütür. Hak ediş hazırlanması, proje çizimi çalışmalarının yapılmasından sorumludur. Bununla birlikte çeşitli teklif planlarını hazırlar. İmalat süreçlerinde koordinasyonu sağlar. Teknik açıdan destek verir. Kalite prosedürlerinin uygulanmasını sağlar. Mekanik tesisat teknik ressamı iş tanımı çerçevesinde görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Bilgisayar program destekli çizim ve tasarım yazılımlarını kullanarak tasarım planları oluşturmak ve uygulamak,
 • Mühendis ve mimarlar ile görüşerek projenin ihtiyaçlarını ve kapsamını organize etmek,
 • Mekanik tesisat faaliyetler ile ilgili olan yapı ya da ürünün boyutunu belirlemek ve bu boyutta kullanacak olan malzemeleri seçmek,
 • Mimarlar ve mühendisler tarafından oluşturulan ilk eskizleri incelemek, bina ölçümleri için şantiyelere gitmek ve değerlendirmeler yapmak,
 • Mimari tasarım oluşumları için bina özelliklerini analiz ederek raporlamak,
 • Mevcut ürünlerin özelliklerini, işleyişini, bakımını açıklayan kılavuzlar oluşturmak,
 • Mekanik tesisat çerçevesinde destekleyici ve teknik özellikleri içeren belgeleri incelemek, çizimleri buna göre uyarlamak,
 • Son çizim sunumunu yapmak ve böylece sunum üzerinde talep edilen revizeleri değiştirmek,
 • Mesleki gelişim faaliyetlerini sürdürmek,
 • Kendisine verilen görevleri eksiksiz ve tam olarak yerine getirmek,
 • İmalat çizimlerini yapmak,
 •  Yeni projelerde genel iş akışında sistem geliştirmek,
 •  Yeni projelerde teknik üretim çizimleri hazırlamak.

Mekanik Tesisat Teknik Ressamı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mekanik tesisat teknik ressamı nasıl olunur sorusunu yanıtlamak için gerekli eğitim süreçleri incelenmelidir. Mekanik tesisat teknik ressamı olmak için Üniversitelerin Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, Enerji Mühendisliği ya da Tesisat Öğretmenliği gibi ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra 2 yıllık eğitim veren meslek yüksekokullarının Makine Resim ve Konstrüksiyon ön lisans bölümünden mezun olunabilir. Bununla birlikte ilgili bölümden mezun olmayanlar mesleği yapmak isterlerse çeşitli kurumlarca düzenlenen eğitimlere katılarak başarılı olmaları ve sertifika almaları gerekir. Mekanik tesisat teknik ressamı kendisine üst yönetim tarafından verilen tüm görevleri zamanında, hatasız ve eksiksiz olarak yerine getirmelidir.

Mekanik Tesisat Teknik Ressamı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mekanik tesisat teknik ressamı olmak için aranan şartlardan birisi bu alanda eğitim veren meslek lisesi, ön lisans yada lisans bölümlerinden mezun olmaktır. Bu alanda kariyerini ilerletmek isteyen kişilerin kendilerini çizim programları konusunda geliştirmeleri oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bilgisayar programlarını iyi derecede bilmek ve analitik düşünce yapısına sahip olmak önemlidir. Bu alanda çalışarak tecrübe kazanmak önemli şartlar arasında yer alır. Güçlü iletişim becerisine sahip olmak, kazanılması gereken önemli yetkinliklerden birisidir. Özellikle teklif hazırlama, uygulama ve mekanik tesisat projelendirme konularında bilgili olmak gerekir. Bu alanda çalışmak için iyi derecede İngilizce biliyor olmak avantaj sağlar. Bireyin, sektöre özgü olan bilgisayar programlarını bilmesi gerekir.  

Mekanik Tesisat Teknik Ressamı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mekanik tesisat teknik ressamı eğitim konusu iş başvurusu sırasında önemli bir noktadır. Teknik ressamın öncelikle 3D modelleme araçlarının kullanımı hakkında bilgi ve beceriye sahip olması en önemli özelliklerdendir. İşverenler, mekanik tesisat teknik ressamda birçok nitelik ararlar. Açıölçer, mikrometre gibi ölçüm aletlerini kullanılabiliyor olması önemlidir. Analitik düşünme yönü kuvvetli olan ve detay odaklı çalışan teknik ressamlar avantaj sağlayabilir. Bununla birlikte mekanik tesisat teknik ressamın ekip çalışmasına uyum sağlaması önemlidir. Hem yazılı hem de sözlü iletişim becerisi yüksek olması gerekir. Bununla birlikte mekanik tesisat projelerine hakim olan ve bu alanda deneyim kazanan adaylar iş arayışında avantajlı olabilir. Özellikle adayların 3D çizim yapabilme yeteneği önemlidir. Ayrıca teknik ressamların Microsoft Office programlarını çok iyi derecede kullanabilmesi gerekir. Mekanik tesisat teknik ressamın planlama yeteneğinin olması gerekir. Diğer yandan mekanik tesisat teknik ressamı maaşları çalışılan şirkete, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişiklik gösterir. Bu alanda çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinden mekanik tesisat teknik ressamı iş ilanları seçeneklerini inceleyerek kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
8.110 / Aylık
82 kişinin ortalama maaşıdır.