Mutfak Elemanı Nedir?

Mutfak Elemanı Ne Demek?

Mutfak elemanı, işletmelerin mutfak bölümünde değişik statülerle hizmet eden personeldir. Mutfakta aşçı, yardımcı aşçı, komi ve temizlik personeli bulunabilir. Hizmet ettikleri bölüm açısından, bu pozisyonların hepsine mutfak personeli denir. Personeller çalışma yoğunluğu açısından iki gruba ayrılabilir. Hazır yemek firmalarında hizmet eden aşçılar, kişi veya şirket konumundaki müşterilerin gündelik taleplerini karşılar. Hazır gıda firmalarının onlarca müşterisi bulunabilir. Yemek şirketinde mutfak elemanı olmak hareketli bir mesai süreci demektir. Diğer çalışanlara yiyecek veya içecek hazırlaması için bir dükkanın mutfağında görevlendirilen mutfakçılar, günün belli saatlerinde çalışır. Yemek firmaları veya farklı sektörlerdeki şirketler açısından mutfak elemanı nedir, sorusuna verilebilecek yanıtlar benzerdir. Görev ve sorumluluklar, personellerin hizmet detaylarını belirler.

Mutfak Elemanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mutfak elemanı ne iş yapar, sorusuna verilebilecek yanıtlar ikiye ayrılır. Mutfağın birincil personeli olan aşçı, belli miktardaki yiyecek ve içeceğin hazırlanmasında görevlidir. Mutfak kapasitesine göre birçok aşçının beraber çalışması mümkündür. İki ve üzeri sayıda aşçının hizmet ettiği mutfaklarda hiyerarşik bir yapı görülebilir. Usta aşçı, deneyim ve yaş bakımından diğer elemanların önündedir. Yardımcı aşçı, ustanın işlerini kolaylaştırmak için hizmet sürecine dahil olur. Aşçıların hazırladığı yiyecekleri teslim alıp garsona ileten elemanlara komi denir. Komilik, restoranlarda görülen bir pozisyondur. Mutfağı olan her işletmede komi bulunmaz. Mutfağın temizliği, çöplerin dökülmesi, çeşitli ekipmanların düzeni komiler tarafından sağlanır. Aşçı genelinde mutfak elemanı görevleri şunlardır:

 • İstenen standartlardaki yiyeceklerin hazırlanması,
 • Gerekmesi durumunda yiyeceklerin paketlenmesi,
 • Hizmet kalitesini düşürebilecek olumsuzluklar karşısında tedbir alınması,
 • İhtiyaç duyulan ekipmanların tespit edilmesi ve idareye bildirilmesi,
 • Buzdolabı, derin dondurucu, elektronik mutfak gereçleri arızalanırsa malzeme güvenliğinin sağlanması,
 • Aynı anda birçok mutfak işine odaklanılabilmesi.

Mutfak elemanı iş tanımı ve bulunduğu konum itibarıyla titiz olması beklenen bir çalışandır. Mutfakçıların ortaya koyduğu hizmet eksiksiz olmalıdır. Dikkat ve çabukluk mutfak elemanı için başlıca yeterliklerdir.

Mutfak Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mutfak elemanı nasıl olunur, sorusu için üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü işaret edilebilir. Günümüzde mutfak çalışanlarına duyulan gereksinim arttığı için diploma önemli bir detay olmuştur. Lüks oteller veya gelişmiş gıda firmaları gastronomi mezunlarına öncelik tanır. Üniversite mezunu adaylar, aşçılık pozisyonunda çabucak yükselebilir. Maaş düzeyi açısından gastronomi diploması avantaj sunar. Vakıf ve devlet üniversitelerinin birçoğunda bulunan gastronomi bölümü, dört yıllık bir lisans programıdır. Gastronomiye giriş, gastronomi tarihi, Türk mutfak kültürü, servis teknikleri öne çıkan derslerdir. Etik kuralları çerçevesinde mutfak hizmetlerinin nasıl yürütüleceğini bilmek, adayların istihdam şansını artırabilir. Mutfak bilimleriyle ilişkili ön lisans programları da vardır. Yükseköğrenim diplomalarının deneyimle tamamlanması gerekir. Aşçılık bölümlerinde zorunlu staj eğitiminin olması pratiğin önemini gösterir. Ücretli veya ücretsiz kurslardan alınmış sertifikalar, mesleki donanımı kanıtlamak açısından faydalı olabilir. Mutfak elemanı sorumlulukları açısından kusursuz çalışması gereken bir personeldir. Yiyeceklerin veya içeceklerin temiz olması şarttır. Akademik eğitimler kapsamında mutfak disiplinini benimsemiş adayların mesleki gelişimi hızlı olabilir. Mutfakta komi olarak hizmet sunmayı isteyenler, yükseköğrenim diplomasına ihtiyaç duyulmadan iş bulabilir. Komilik, deneyimli ve deneyimsiz adayların değerlendirildiği bir pozisyondur. İş yerinin tercihine bağlı olarak en az ortaokul veya lise mezunu olma şartı aranabilir.

Mutfak Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Mutfak elemanı olmak için gerekli şartlar, yiyecek ve içecek hizmetlerinin kalitesini korumaya yöneliktir. Farklı iş yerlerinin öne sürebileceği birçok şart bulunur. Değişik görev ve sorumluluklara sahip olabilen mutfakçıların hepsinde aranan şartlar şöyle sıralanır:

 • Kişisel temizliğe önem vermek,
 • Dikkatsizlik halinde can ve mal kaybına sebep olabilecek araç gereçleri dikkatle kullanmak,
 • Mutfakta yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri bilmek,
 • Çalışırken düzenli olmak,
 • Dar alanları verimli kullanabilmek,
 • Pratik zekaya sahip olmak,
 • Baharat kombinasyonlarının hangi yemeklere yakışacağını bilmek,
 • Yeterli miktarda yemek tarifi bilmek,
 • Bilinmeyen tarifleri kısa sürede öğrenmek,
 • Gelişime açık olmak.

Mutfak Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Lüks restoran ve otellerin mutfağında çalışmak, kapsamlı şartların sağlanmasını gerektirir. Küçük restoranlarda aşçı olarak hizmet etmeyi isteyenler daha kolay iş bulabilir. Hizmet alıcılarına günlük gönderim yapan yemek firmaları, yoğun çalışma disiplinine sahip adaylar istihdam eder. Mutfak elemanı pozisyonunda işe başlayıp kariyer yapmak isteyenlerin muhatap olduğu şartlardan bazıları şöyledir:

 • Mutfak ortamına aşina olmak,
 • Gelişmiş el becerilerine sahip olmak,
 • Zamanı verimli kullanabilmek,
 • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak,
 • Pozisyonda birkaç yıllık deneyimin bulunması,
 • Farklı personellerle uyumlu çalışılabilmesi.

Mutfak elemanı adaylarında sigara kullanmama, ehliyete sahip olma ve erkekler için düzenli saç sakal tıraşı olma şartı aranabilir. Sigara kullanımı hizmet sürecini sekteye uğratabilecek bir durumdur. Ellerin ve önlüğün sigara kokması, mutfak ürünlerinin hijyenini olumsuz etkiler. Ehliyet şartı her firmada aranmayabilir. Erkek aşçıların kısa sakallı veya sakalsız olması gerekir. Kadın aşçılar saçlarını toplayarak veya bone kullanarak çalışırlar. Tekstil, endüstri, kozmetik, medikal fark etmeden birçok sektörde aşçıya gereksinim duyulur. İş imkanlarının çok olduğu meslekte, hijyen önem taşır. Belirtilen şartları değerlendirip size uygun işi bulmak için Kariyer.net üzerinden ilanlara göz atmanız mümkündür. Mutfak elemanı maaşları genel olarak işin kapsamına ve firmaya göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada maaşı etkileyen bir diğer faktör deneyimdir. Farklı lokasyonlardaki mutfak elemanı iş ilanları seçeneklerinde belirtilen koşulları değerlendirerek başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.640 / Aylık
227 kişinin ortalama maaşıdır.