Okul Yöneticisi Nedir?

Okul Yöneticisi Ne Demek?

Okul yöneticisi nedir, sorusu, eğitim kurumunun lider pozisyonunda bulunan kişidir şeklinde yanıtlanabilir. Görev alınan eğitim kurumunun amaçlarını kanunlara, yönetmeliklere ve mevzuatlara uygun gerçekleştirmek için elinde bulundurduğu kaynakların verimli kullanılmasını sağlar. Eğitim kurumunun yönetiminden ve temsilinden sorumludur. Okul yöneticisi tanımı ise tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinden sorumlu profesyonel, şeklinde yapılabilir. Okul yöneticisi ne yapar sorusunun cevabını alabilmek için bu mesleğin görev ve sorumluluklarına değinmek gerekecektir.

Okul Yöneticisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Okul yöneticisi mesleği eğitim sektöründe yer alır. Bu nedenle okul yöneticisinin görevleri içerisindeki en önemli sorumluluk eğitim ve öğretimi kurallara uygun şekilde sağlamaktır. Ancak okul yöneticisi sadece eğitim ve öğretimin sağlanmasından sorumlu değildir. Okul yöneticisi görev tanımı oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Okul yöneticisinin rol ve sorumlulukları şu şekilde özetlenebilir;

 • Her öğrencinin farklı öğrenme yöntemleri ile eğitim alması gerektiğinin bilincinde olarak bununla ilgili çalışmalar yürütür.
 • Okulda görev alan öğretmenlerin çalışmalarını değerlendirir.
 • Eğitim kurumlarının ya da okulların içerisinde bulunan kütüphane, laboratuvar, sınıf ve spor salonu gibi alanların eğitim ve öğretim faaliyetlerine hazır hale getirilmesinden sorumludur.
 • Okul içerisinde verilen eğitimin verimliliğin artması için çeşitli çalışmalar yapar.
 • Yeni eğitim dönemi başlamadan önce okulda görevli olan personellerin görev dağılımını belirler.
 • Öğretmenlerin görüşlerini de alarak haftalık ders planlarını oluşturur.
 • Okulun güvenliği, temizliği ve bakımı için gerekli önlemleri alır.
 • Dersler için gerekli olan araç ve gereçlerin temin edilmesini sağlar.
 • Okulda meydana gelen sorunların çözülmesi için kurullar oluşturur ve alınan kararları üstlerine bildirir.

Okul Yöneticisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Okul yöneticisi nasıl olunur, sorusu eğitim fakültelerinden mezun olarak şeklinde cevaplanabilir. Okul yöneticisi olmak için öncelikle üniversitelerin eğitim fakültelerinin herhangi bir öğretmenlik bölümünde lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekir. Fen bilgisi Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği gibi bölümler tercih edilebilir. Ayrıca bu alanda kariyer elde etmek isteyenler eğitim fakültesi yerine üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fen-edebiyat fakültelerinde eğitim görebilir. Ancak fen edebiyat mezunlarının okul yöneticisi olarak görev alabilmesi için pedagojik formasyon da alması gereklidir. Üniversite bitiminde okul yöneticisi olmak isteyen öğretmenler Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Eğitim Yönetimi Sertifika Programına katılmalıdırlar. Özel okullar ya da devlet okulları fark etmeksizin bu alanda çalışmak isteyen adaylar mutlaka belli bir sene öğretmenlik yapmak zorundadır. Eğitim alanındaki deneyim oldukça önemlidir.

Okul Yöneticisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Okul yöneticisi olmak için gereken birtakım şartlar bulunur. Bu şartlar arasında kişinin deneyimi ve eğitim durumu öne çıkar. Bu pozisyonda çalışmak için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Okul yöneticisi olmak isteyen aday birçok insanla iletişimde olacakları için etkin iletişim becerilerine sahip olmalıdır.
 • Okulun hedeflerini gerçekleştirmek adına çalışmalar yapmalıdır.
 • Değişen eğitim şartlarını takip etmelidir.
 • Okul içerisinde yönetici konumunda olacağı için liderlik özelliklerine sahip olmalıdır.
 • Teknolojik alandaki gelişmelere hâkim olmalıdır.

Okul Yöneticisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Okul yöneticisi işe alım şartları kişinin görev alacağı yere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak özel bir okulda ya da devlet kurumunda çalışmak için ortak şart olarak uygun eğitimin alınması öne çıkar. Kişi bir devlet kurumunda görev alacak ise eğitim şartı dışında işe alım için hem yazılı hem de sözlü sınava tabi tutulur. Bu iki sınavdan da başarı ile geçen adaylar atanma yöntemi ile göreve başlar. Fakat özel bir kurumda görev almak isteyen kişiler için işe alım şartları farklılık gösterebilmektedir. Özel okullarda okul yöneticisi olarak işe başlamak için ilk şart yöneticilik konumunda olan deneyimdir. Kişinin deneyimi ve becerileri kurum tarafından yapılan okul yöneticisi mülakatları ile değerlendirmeye alınır. Bu mülakatlar sonucunda yapılan değerlendirmelerde kişi uygun şartları sağlıyorsa işe alınır. Bazı özel okullar okul yöneticisi işe alım şartları arasında şu maddelere yer verebilmektedir;

 • Okul yöneticisi olmak için alınan eğitim doğrultusunda bir eğitim kurumunda öğretmen olarak görev yapmış olmak gereklidir.
 • Okul yöneticisi olarak görev yapacak kişinin yabancı dil bilgisine sahip olması gerekir.
 • Teknoloji konusunda kendini geliştirmiş olmalıdır.
 • İletişim becerileri gelişmiş olmalıdır.
 • Eğitim alanında meydana gelen gelişmeleri güncel olarak takip edebilmeli ve bu gelişmeler doğrultusunda kendisini geliştirmelidir.
 • Ekip çalışmasına uygun olmalıdır.

Bu şartlar doğrultusunda kişinin deneyimi ve meslek alanında beklenen özellikler açısından okul yöneticisi maaşları değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle adaylar kendilerine en uygun iş şartlarını detaylı olarak inceleyebilmek için Kariyer.net üzerinden okul yöneticisi iş ilanları seçeneklerine göz atabilir, uygun ilanlara iş başvurusunda bulunabilirler.