Proje Yönetim Mühendisi Nedir?

Proje Yönetim Mühendisi Ne Demek?

Proje yönetim mühendisi üretim sürecinde ve üretimden sonra izlenecek adımları belirler. Çalışmaların titizlikle sürdürülebilmesi, teknik donanımla paraleldir. Kaynak, süre, hedef ve işgücü bakımından projelerin sınırları bellidir. Proje müdürü, imkanlar dahilinde alınabilecek en iyi sonuçlara odaklanır. Firma yöneticisinin yetkilerini çalışma kapsamında üstlenir. Kadroların görev dağılımını ve süreç denetimini gerçekleştirir. Proje içeriği, pozisyonun yetki ve sorumluluklarını açısından önemlidir. Projelendirilebilecek işler çoğunlukla üretim, pazarlama, AR-GE alanlarındadır. Farklı amaçlara yönelik çalışmalarda görev alabilmek, bilgi ve deneyim sahibi olmayı gerektirir. Belirli sektörlere özgü olmayan projeler, farklı pozisyonlardaki kişilerin koordineli çalışmasını gerektirir. Proje yönetimi firma idaresi tarafından sağlanmayıp, her çalışmaya birer mühendis atanabilir. Mühendisin ekip arkadaşları teknisyenler, makine operatörleri, tamir ustaları olabilir.

Proje Yönetim Mühendisi Ne İş Yapar, Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Proje yönetim mühendisi sorumlulukları oldukça kapsamlıdır. Proje yönetim mühendisi; proje şefi veya proje sorumlusu olarak adlandırılabilir. Firma standartları korunarak gerçekleştirilmesi gereken faaliyetlerin içeriği değişkendir. Proje hedefleri, yönetici sorumluluklarını şekillendirir. Projeli çalışma tarzı sanayi tesislerinde yaygındır. Üretim projelerinde görevli mühendisler, çalışanların performansını takip eder. Kalitenin düşmemesi, üretime dair hesaplamaların doğruluğuyla paraleldir. Üretim mühendisliğinde teorik bilgi kullanımı yoğundur. Mevcut olmayan ürünleri planlamak, kağıt üzerinde birçok işlem yapmayı gerektirir. Pazarlama aşamasında teknik detayların kullanıma olan etkileri saptanır. Pazarlamacılar, mühendisler tarafından yapılan sonuç analizlerini dikkate alır. AR-GE şeklinde kısaltılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri, mühendis talimatlarına bağlıdır. Araştırılacak detaylar, teknik incelemeler sonucunda belirlenir. Geliştirilmesi gereken noktalar, sektör standartları gözlemlenerek bulunur. Görev aldığı departman dahilinde proje yönetim mühendisi nedir sorusunu cevaplayabilecek sorumlulukları şunlardır:

 • Projeyi farklı açılardan değerlendirmek.
 • Ekipman ve personel ihtiyaçlarını tespit etmek.
 • Hizmetin standartlarını geliştirmek.
 • Üretim hızını arttıracak fikirler sunmak.
 • Üretim, stoklama, pazarlama, geliştirme maliyetlerini hesaplamak.
 • Standartları göz önüne alarak projenin kazanç düzeyini tahmin etmek.
 • Çalışma öncesinde, sırasında ve bitiminde yönetimi bilgilendirmek.

Proje Yönetim Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Proje yönetim mühendisi nasıl olunur sorusu, mühendislik bölümleriyle yanıtlanabilir. Mühendis, alanına ilişkin hesaplamalar yapan, proje taslağı oluşturan, süreci denetleyen personeldir. Proje yönetim mühendisi olarak çalışan kişiler çoğunlukla Makine, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Otomotiv, Elektrik ve Elektronik, Maden, Tekstil Mühendisliği bölümlerinde eğitim görmüştür. Projeli çalışmalar; savunma sanayii, demir çelik sanayii ve endüstriyel malzeme üretiminde yaygındır. İlgili bölümlerde yüksek lisans düzeyinde eğitim almış kişiler büyük projelerin yönetimini üstlenebilir. 

Proje Yönetim Mühendisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Proje yönetim mühendisi görevleri iki aşamaya sahiptir. Süreç verimliliğini gözlemlemek ilk aşamayı meydana getirir. Faaliyet zincirinde eksik oluşmaması personellerin, cihazların ve malzemelerin takibiyle sağlanır. Kaliteyi azaltabilecek durumları öngörmek, yöneticinin sorumluluğudur. Proje mühendisi, işgücü veya ekipman gereksinimlerini idareyle paylaşır. Faaliyet aşamasında görülen eksikler düzeltilir. Proje yönetim mühendisi, görev aldığı iş kolunda deneyimli olmalıdır. Çalışmaların yasal yönetmeliklere uygun olması şarttır. Firmaların saygınlığı ve rekabet düzeyi, üretim kalitesiyle paraleldir. Proje yönetim mühendisi olmak için gereken şartlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok aşamalı faaliyetlerde görev almış olmak.
 • Takım çalışması organize edebilmek.
 • Gelişime açık olmak, ekip arkadaşlarının gelişimine katkı sunabilmek.
 • Projenin durumu ve muhtemel sonuçları hakkında yönetime bilgi verebilmek.
 • Yönetimin beklentilerini teknik açıdan değerlendirebilmek.
 • Projenin farklı aşamaları için etkili çözümler üretebilmek.

Proje Yönetim Mühendisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Proje yönetim mühendisi iş ilanları arasında sanayi kuruluşları öne çıkar. Saha yöneticiliği yapabilmek, deneyim ister. Belirli bir süre deneyim kazanmış olan mühendisler proje mühendisliğine daha uygun olabilir. Farklı sektörlerde iş takibi için kullanılan programlar bulunur. Yöneticinin veri takibi yapabilmesi, sunum veya raporlar için bilgi toplayabilmesi, çeşitli dosyalar hazırlayabilmesi önemlidir. Sanayi kuruluşlarının birçoğu MS Office, MS Project, Jira, ERP programlarını kullanır. Proje yönetim mühendisi, işletmede kullanılan programı biliyorsa işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir. Çalışmaların içeriğine göre adaylarda sertifika yeterliği aranabilir. Savunma sanayisinde hizmet veren firmalar kişi güvenlik belgesi isteyebilir. Ülke savunması için önemli olabilecek bilgilere ulaşmak ve kontrollerini sağlamak, kişi güvenlik belgesi ile mümkündür. PMP yani Project Management Professional belgesi birçok sektörde talep edilebilir. Proje yönetim mühendisi için işe alım şartları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olmak,
 • Sektörde belirli bir süre deneyim kazanmış olmak,
 • Proje yönetim metodolojilerine hâkim olmak,
 • Yöneticilik vasıflarına sahip olmak,
 • Sonuç odaklı düşünebilmek,
 • İyi derecede İngilizce bilmek.

Proje yönetim mühendisi maaşları şirkete, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişiklik gösterebilir. Kariyer.net üzerinden proje yönetim mühendisi iş ilanlarına ulaşılabilir. İş ilanlarında belirtilen şartları detaylı bir şekilde inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
10.730 / Aylık
15 kişinin ortalama maaşıdır.