Satış Destek Elemanı Nedir?

Satış Destek Elemanı Nedir?

Satış Destek Elemanı Ne Demek?

Satış destek elemanı, bir şirketin satış departmanında aktif rol alan, bu departmanda fatura, irsaliye hazırlanması gibi evrak süreçlerine destek olan kişidir. Operasyonel işlemleri takip ederek gerçekleştiren, müşterilerle siparişler hakkında iletişim halinde olan, sahadaki satış ekibine güncel bilgileri aktaran, birim yöneticisine ilgili raporları hazırlayarak sunan kişi olarak da tanımlanabilir. Satış destek elemanı ne demek sorusuna yönelik olarak, müşterilerden gelen talepleri karşılayarak evrak işlerini organize eden ve satış ekibini yönlendiren, onlara destek olan, şirket içerisinde önemli bir sorumluluğa sahip olan kişidir yanıtı verilebilir. Tüm bu işlemleri yapabilmek için gerekli eğitim, tecrübe ve bilgisayar programı bilgisine sahip olan kişiler, satış destek elemanı nedir sorusunun tanımını karşılar. Satış destek elemanı görev tanımı net olarak anlaşılabilmesi için görev ve sorumluluklarını detaylıca incelemek gerekir.

Satış Destek Elemanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış destek elemanının en önemli görevlerinden biri, günlük satış raporları hazırlamaktır. Müşteriler ile iletişim halinde olan satış destek elemanı gelen talep ve soruları karşılar sonrasında satış elemanına aktarır. Ürün veya hizmetin stok durumu, teslim süresi, müşteriye ulaştırılma süreçleri ile direkt olarak ilgilenir. Ürün ve hizmetler hakkında en güncel bilgiye sahiptir, satış ekibini de bu doğrultuda yönlendirir. Müşteri hesaplarının yönetilmesi olarak adlandırılan borç /alacak tahsilat işlemlerini yapar. Satış ekibi adına müşterilerle toplantılar organize ederek yeni müşteri kazandırma faaliyetleri içerisinde bulunur. Satış destek elemanı, müşteriden gelen siparişlerin kullanılan sisteme aktarılmasından ve müşteriye ulaşana kadar takibinin yapılmasından sorumludur. Satış işlemi tamamlandıktan sonra devam eden süreç ile satış destek elemanı birebir ilgilenmektedir. Satış destek elemanının görev ve sorumlulukları içerisinde müşteri istek ve şikayetlerini şirketin belirlediği prosedürleri takip ederek çözümlemek, satış ekibine ihtiyacı olan bilgileri aktarmak yer almaktadır. Ayrıca bu süreçte gerekli evrak işlemlerini tamamlamak, sahadaki satış elemanları ile iletişim halinde kalarak yardımcı olmak, fiyatlandırma politikasına uygun olarak güncel fiyatları paylaşmak ve tahsilat sürecini tamamlamak da görev tanımı içerisinde yer alır. Ürün veya hizmetin iade süreci ile de ilgilenerek gerekli operasyonel işlemleri uygular. Sahadaki satış elemanı, bir müşteri ile görüşme halindeyken satış destek elemanından yardım alarak güncel fiyatı müşteriye iletir. Ürünün teslim süresi hakkında yine satış destek elemanından aldığı bilgi ile hareket eder. Satış için gerekli evrakları temin ederek, şirketin kullandığı sisteme siparişi tanımlamak için satış destek elemanına yardımcı olur. Bu sebeple daima güncel bilgi ve gelişmelere hakim olmalıdır. Satış destek elemanı ne iş yapar sorusuna genel olarak, şirketin satış ve satış sonrası işlemlerini takip etmek ve gerçekleştirmek şeklinde cevap verilebilir.

Satış Destek Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Lise, ön lisans ya da lisans mezunları bu meslek grubunda çalışabilmektedir. Pazarlama, İşletme gibi ilgili ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun kişiler avantajlı olabilir. Şirketlerin kullandığı NETSIS, SAP gibi programlar ile ilgili özel eğitim kurslarından eğitim alan kişiler de işe alım sürecinde avantaj sahibi olabilir. Excel üzerinde hazırlanılması gereken raporlar olabileceği için Excel eğitimi alınabilir. Satış destek elemanı için en önemlisi, şirketin kullandığı programa hakim olmaktır.

Satış Destek Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış destek elemanı iş tanımı satış birimine operasyonel alanda destek olabilecek yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayı kapsar. Bu bağlamda birden çok konuda yeterlilik aranır. Satış destek elemanı olmak için adaylarda aranan şartlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Lise, ön lisans veya tercihen üniversite mezunu,
  • NETSIS, SAP, ORACLE programlarından birine hakim ve aktif bir şekilde kullanabilen,
  • İyi seviyede Excel bilgisine sahip, raporlama yapabilen,
  • Etkili iletişim kurabilen, çözüm odaklı, müşteri taleplerini iyi analiz eden adaylar değerlendirilmektedir.

Çalışmak istenilen şirketin sektörü, iş hacmi, ürün-hizmetleri, hitap ettiği müşteriler ve şirket prosedürlerine göre aranan şartlarda farklılıklar olabilmektedir. Fakat her iş yerinde, satış destek elemanı pozisyonundaki kişinin bilgisayar bilgisi iyi düzeyde olmalıdır. Kişiler; bilgisayar programları, müşteri ilişkileri yönetimi, satış üzerine eğitimler ile bu alanda kendilerini geliştirebilmektedir. Global bir firmada çalışmak isteyen satış destek elemanının ikinci bir dile sahip olması, bunun üzerine eğitim almış olması gerekecektir. Müşterilerle sürekli diyalog halinde olunacağından dolayı dil bilgisi, işe giriş aşamasında da test edilebilir.

Satış Destek Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Genel olarak tecrübe arayan şirketler; insan ilişkilerinde başarılı, iş takibi yapabilen, sorumluluk sahibi, çözüm odaklı kişileri değerlendirmektedir. Ek olarak şirkete değer katacak, fikir sahibi, kendini geliştirmek isteyen ve motivasyon sahibi ama deneyimsiz adaylar mülakat sürecinde dikkat çekmektedir. Kişisel gelişime katkı sağlayacak eğitimler alınması bu süreçte avantaj sağlayabilir. Şirketlerin kullandığı belirli programlar mevcuttur, bunlar hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Tüm siparişler bu programlar üzerinden takip edilmekte, müşteriler ve müşteri hesapları ile ilgili işlemler burada gerçekleşmektedir. Satış departmanına gelen aramaların cevaplandırılmasını satış destek elemanı üstlenir. Bu sebeple iyi bir diksiyona sahip olunması da oldukça önemlidir. Satış destek elemanının çözüm odaklı olması, sorunlara alternatif seçenekler üretebilmesi beklenir. Sahadaki satış elemanlarıyla da çalışacağı için iyi bir organizatör ve ekip çalışmasına yatkın olması, anlık gelişen durumlara göre aksiyon alabilmesi gerekir. Başarılı bir satış destek elemanından beklenen birçok işi yaparken motivasyon sahibi ve güncel bilgilere hakim olması önemlidir. Satış destek elemanı mülakat soruları, önceki deneyimler ve bu meslek için olması gereken yetkinlikler üzerine olacaktır. Satış destek elemanı maaşları bulunulan sektöre ve çalışma koşullarına göre değişmektedir. Bireyler, kendilerine uygun iş fırsatlarına Kariyer.net ile ulaşabilirler. Satış destek elemanı iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilir; farklı işverenlerin yayınladıkları iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Bursa, İstanbul, Ankara ya da İzmir satış destek elemanı iş ilanları için sayfadaki şehir filtreleme özelliği kullanılabilir.