Satış Şefi Nedir?

Satış Şefi Nedir?

Satış Şefi Ne Demek?

Satış şefi, bir kurumun hizmetlerinin veya ürünlerinin pazarlamasını ve satışını yapan ekibin liderine verilen isimdir. Bu kişilerin ilgili bölümlerden mezun olmanın yanında belirli şartları da sağlaması beklenir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler, sorumlulukları gereği bazı görevleri yerine getirmelidir. Bu kişiler genellikle doğrudan bölge müdürüne ya da CEO'ya bağlı olarak çalışırlar. Çalışmalarını yürütürken öncelikle bir satış stratejisi geliştirmeli, bu stratejiye uygun bir plan yapmalı, planı adım adım uygulamalı ve kaydettiği ilerleme ile ilgili olarak yöneticisine rapor sunmalıdır. Satış şefi görev tanımı içeriğini öğrenmek için, bu pozisyonda çalışanların görevleri ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Satış Şefi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış şefi ne iş yapar diye araştırıldığında, bu görevi yerine getiren kişilerin görevlerine ve sorumluluklarına bakılabilir. Satış şefi olarak çalışan kişiler yoğun bir iş temposuna sahiptir. Disiplinli bir çalışma ile başarıyı elde edebilecek olan bu kişiler birbirinden farklı birçok görevi ve sorumluluğu yerine getirir. Bu kişilerin görev ve sorumlulukları arasında şu maddeler sayılabilir:

 • Yeni müşterileri şirket portföyüne katmak amacıyla ziyaretler planlamak, plan doğrultusunda bu müşterilerle görüşmek ve bu görüşmelerin sonuçlarını yöneticilerine raporlamak.
 • Halihazırda firmanın sahip olduğu hizmetlerle ilgili satış ve kar hedeflerini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütmek.
 • Müşterilerin talepleri doğrultusunda ilgili hizmetler ve ürünler ile ilgili fiyat tekliflerini karşı tarafa ulaştırmak.
 • Müşterilerden gelen siparişleri ilgili bilimlere ulaştırarak, müşteri taleplerinin karşılanmasını sağlamak.
 • Müşteri memnuniyetini artırmak adına, müşterilerden gelen şikayetleri ve talepleri yöneticilere raporlamak. Ürün ve hizmet iadeleri ile ilgilenmek.
 • Müşterilerin gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını belirleyerek bunları ilgili birimlere iletmek.
 • Satış hedeflerini artırmak adına çalışmalar yürütmek. Günlük, haftalık ve aylık satış hedeflerini takip etmek.
 • Ekip üyeleri ile koordinasyon içerisinde ilerleyerek hedef doğrultusunda çalışmalar yapmak.
 • Satış miktarlarını artırmak ve firma hedeflerini yükseltmek adına çalışmalar yapmak, bu çalışmalar amacıyla yöneticilerle toplantılar gerçekleştirmek.
 • Sipariş, stok ve tedarik zinciri arasındaki dengeyi sağlamak.
 • Satacak olduğu ürüne ve çalıştığı sektöre yönelik yasal mevzuatlara hakim olmak.
 • Ürün ve hizmet özelliklerini müşteriye iyi aktararak, müşterinin aklında herhangi bir şüphe kalmaması için çalışmalar yürütmek.
 • Sahada çalışan diğer ekip arkadaşlarını motive etmek, yönlendirmek ve yönetmek.

Satış şefinin görevleri bu ve benzeri birçok maddeyi içerir. Satış şefi olarak çalışacak kişiler genellikle çalıştıkları sektöre göre sahada veya sadece kurumda çalışabilir. Sahada çalışacak olan kişilerin ehliyet sahibi olması beklenir. Bu kişiler gerekli görülen rotalar üzerindeki müşterilere ziyaretler gerçekleştirerek hem siparişleri alırlar, hem de portföy içerisine yeni müşteriler dahil etmek için çalışmalarını sürdürürler.

Satış Şefi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış şefi görevleri kapsamında kurumların finans kaynağına direkt etki eder. Bu sebeple satış şefi, önemli bir görev üstlenmektedir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler, belirli eğitimleri başarı ile tamamlamış olmalıdır. Satış şefi olmak için üniversitelerin dört yıllık fakültelerinden veya meslek yüksekokullarından mezun olmak gerekir. İşletme Fakültesi veya İktisat Fakültesi mezunları bu görevi üstlenebilir. Ayrıca Endüstri Mühendisliği Bölümü, Psikoloji Bölümü veya ilgili diğer bölümlerden mezun olanlar da bu mesleği icra edebilir. Ayrıca bu kişiler eğitim ve öğretimi, hayatları boyunca sürdürmelidir. Yeni satış teknikleri, psikoloji, ekonomi ve benzeri daha bir çok alanda eğitim almalı, kendini her daim yenileyerek geliştirmeye devam etmelidir. Çeşitli kurslardan alınan sertifikalar da adaylara işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir.

Satış Şefi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış şefi iş tanımı gereği hem bölgesel hem de kurum içi çalışabilmektedir. Satış şefi olarak çalışacak kişiler belli şartları sağlamalıdır. Öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerini başarı ile tamamlamalıdır. Devamında firmanın talep edeceği bazı özellikleri sağlaması gerekmektedir. Satış şeflerinden genellikle yabancı dil bilmeleri istenebilir. Firmanın faaliyet alanına göre B sınıfı sürücü ehliyeti talep eden firmalar da bulunabilir. Kimi firmalar alacakları elemanın sektörde belli bir tecrübeye sahip olmasını isteyebilir.

Satış Şefi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış şefi olarak çalışacak kişilerden firmalar belli şartları karşılamalarını beklerler. Bu şartlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İlgili ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun olmuş olmak.
 • Sektöre bağlı olarak ürünleri tanımak.
 • Yeniliklere açık olarak kendini geliştirmek.
 • Analitik düşünebilmek, problemler oluştuğu takdirde hızlı ve etkili çözümler sunabilmek.
 • Üstlerine mevcut durum hakkında raporlama yapabilmek, saha içerisinde diğer personellerle güçlü iletişime sahip olmak.
 • Müşteri taleplerini hızlı ve etkili bir biçimde belirleyerek gerekli çalışmaları yürütebilmek.
 • Organizasyon içerisinde yönetim becerisine sahip olmak.
 • İkna kabiliyetine sahip olmak.
 • Sürücü ehliyetine sahip olmak.
 • Microsoft Office uygulamalarını etkin kullanabilmek.

Satış şefi, bu şartları sağladığı takdirde birçok firmada görev alabilir. Satış şefi maaşları kişilerin tecrübesine ve bağlı olduğu sektöre göre değişiklik gösterebilir. Satış şefi olarak çalışan kişiler genellikle yaptıkları satıştan da ekstra pirim alarak kazançlarını artırabilir. Satış şefi olarak çalışmayı düşünenler Kariyer.net üzerinden bu alanda yayınlanan ilanları görebilir ve kendisine uygun gördüğü seçeneklere başvuru yapabilir. Adaylar, hem tüm Türkiye'deki satış şefi iş ilanları seçeneklerini, hem de İzmir satış şefi iş ilanları gibi yaşadıkları şehir özelinde açılan ilanları inceleyebilirler.