Sayım Memuru Nedir?

Sayım Memuru Ne Demek?

Sayım memuru nedir sorusu mağaza, depo, market gibi farklı işletmelerde kaydı tutulan ürünlerin miktarını ürünün özellikleri ile birlikte fiziksel olarak sayan kişidir, şeklinde yanıtlanabilir. Sayım işlemi ile işletmede bulunan her türlü ürün, sayım memuru tarafından tek tek sayılır. İşletmenin depoları varsa depolar da bu sayıma dahil edilerek işletmenin en güncel verilere ulaşması hedeflenir. Sayım yapılması şirketlerin mali durumunu anlayabilmek açısından da çok önemlidir. Firmaların ihtiyacına göre farklı zaman aralıklarında sayım yapılır. Bazı işletmelerde her ay sayım yapılırken bazı işletmelerde de 3 ay, 6 ay ya da sadece yıl sonunda sayım yapılır. Firmaların yoğun satış hacmi stok kontrolünün çok sık aralıklarla yapılması ihtiyacını doğurabilir. Sayım memuru ne yapar sorusunun ayrıntılı yanıtı için görev ve sorumlulukları incelenmelidir.

Sayım Memuru Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir ?

Sayım memuru, herhangi bir işletmede bulunan ürünlerin özellikleri ile birlikte kayıtlara geçirilmesini sağlar. İşletmede bulunan her türlü ürün sayım memuru tarafından tek tek sayılır. İşletmenin depoları varsa depolar da bu sayıma dahil edilerek işletmenin en güncel verilere ulaşması hedeflenir. Sayım yapılması şirketlerin mali durumunu anlayabilmek açısından da önemlidir. Firmaların ihtiyacına göre farklı zaman aralıklarında sayım yapılır. Sayım memurunun düzenli olarak sayım yapması mağaza, depo ya da küçük işletmeler için gereklidir. Büyük ya da küçük her işletmede belirli aralıklarla sayım yapılması o iş yerinin elde edeceği kâr için de önemli bir rol oynar. Sayım memuru sayım yapılacak listeyi firma yetkilisinden alarak kendi yaptığı sayım ile karşılaştırır. Sayım memuru, yaptığı sayım ile hangi ürünün daha çok, hangi ürünün daha az satıldığının belirlenmesini sağlar. Böylece firmalar hangi ürünlerin daha çok talep görüp hangi ürünlerin talep görmediğini veya hangi üründe daha çok stok yapılması gerektiğini belirler. Sayım bitirildiğinde sayım sonuçları gerekli kontrollerden sonra firma yetkilisine verilir. Sayım memurunun yaptığı sayım işleminin sonrasında hasarlı, eskimiş ve bozuk ürünler belli olur.

Sayım Memuru Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Sayım memurları farklı sektörlerde çalışabilirler. Giyim mağazaları, depolar, kırtasiyeler, eczaneler, marketler gibi pek çok farklı firma sayım memuruna ihtiyaç duyar. Sayım memuru nasıl olunur sorusu, adayların lise ve dengi okullardan eğitim almış olması gerekir şeklinde yanıtlanabilir. Aynı zamanda bazı işletmeler yüksekokul ya da üniversite şartı arayabilir. Sayım memuru olabilmek için Meslek Yüksek Okullarının Depo ve Stok Yönetimi Bölümü ile Endüstri Mühendisliği işaret edilebilir. Ayrıca üniversitelerin Lojistik bölümlerinden mezun olmaları adayları bu alanda öne çıkarabilir. Lise ve dengi okullardan mezun adaylar çeşitli eğitim kurumları tarafından açılan depo stok yönetimi ile ilgili eğitimlerle stok yönetimi ile ilgili kendilerini geliştirebilirler.

Sayım Memuru Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sayım memurunun planlama ve organizasyon becerilerine sahip olması; sayım için gerekli iş planlamasının düzgün işlemesini sağlayan etkenlerden biridir. Aynı anda mağaza, depo ve varsa şubelerdeki ürünlerin sayılması doğru bir planlama gerektirir. Sayım memurunun analitik ve sonuç odaklı düşünme yapısına sahip olması sayım sırasında gerekli kararları vermesini kolaylaştırır. Sayım işi birçok kişinin beraber çalışmasını gerektirdiği için sayım memurunun ekip çalışmasına uygun olması yapılan işi kolaylaştıran etkenlerdendir. Sayımın farklı alanlarda yapılması sayım yapan kişiler arasında bilgi alışverişini önemli kılar. Sayım memurunun diğer çalışanlarla iş birliği içinde olması sayımın doğru ve zamanında bitirilmesine yardımcı olur. Çeşitli bilgisayar programları sayesinde geliştirilen sayım araçları; sayım işinin daha kolay yapılmasına olanak tanır. Sayım memuru olmak isteyen kişilerin çeşitli sayım paket programlarını kullanabilme özelliği işe alınma sürecinde olumlu etkiler bırakmasını sağlar. Çalışılan iş yerinin büyük ya da küçük işletme olmasının sayım memuruna getirdiği iş yükünün artmasına neden olur. Bu gibi farklı sebepler nedeniyle sayım memuru maaşları değişebilir. Maaş miktarının değişiklik göstermesinde işletmenin hangi sektörde hizmet verdiği de etkilidir.

Sayım Memuru İşe Alım Şartları Nelerdir ?

Sayım memuru; perakende satış yapan bir firma sayımında barkodsuz ürün bulunup bulunmadığını kontrol eder. Böylece satış rakamlarının ve satışı yapılan ürünün stok adetlerinin takibinin düzgün yapılması sağlanır. Sayım memuru tarafından belirli aralıklarla sayım yapılması bu farklılıkları ortadan kaldırarak stok adetlerinin eşleşmesini sağlar. Sayım memuru görev tanımı içinde sayım memurunun yaptığı sayım ile bir çeşit denetim sağlaması da vardır. Sayım memurunun organizasyon yeteneğine sahip olması ve işinde titiz çalışması bu denetimin doğru şekilde tamamlanmasını sağlayan etkenlerden biridir. Bu sebeple pozisyon için en önemli işe alım şartlarından biri adayın organizasyon becerilerine sahip olmasıdır. Çeşitli sayım programlarına ve Microsoft programlarına hakimlik, dikkatli ve özverili çalışma performansı, işverenlerin iş ilanlarında öne çıkardığı nitelikler arasındadır. Firmalar için önem taşıyan sayım işlemini özenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirecek adaylar öne çıkar. Bu noktada deneyim de oldukça önemlidir. Sayım memuru olmak için başvuran adaylarda takım çalışmasına uyumlu, sözlü ve yazılı iletişimde başarılı kişiler tercih edilir. Sayım memurlarının esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmesi beklenir. Adaylar Kariyer.net üzerinden yeni iş fırsatlarını takip edebilirler. Sayım memuru iş ilanları arasından kriterlerine uygun olanlara başvurabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.540 / Aylık
8 kişinin ortalama maaşıdır.