Silahlı Güvenlik Görevlisi Nedir?

Silahlı Güvenlik Görevlisi Ne Demek?

Silahlı güvenlik görevlisi; görevli olduğu iş yerini, kıymetli varlıkları ve kişileri koruyan meslek çalışanıdır. Silahlı güvenlik görevlisinin temel amacı, her türlü tehlike durumuna karşı önlem alarak sorumluluğunu aldığı varlıkların güvenliğini sağlamaktır.

Silahlı güvenlik görevlisi, doğrudan güvenlik şirketlerine veya kurumların güvenlik departmanlarına bağlı olarak çalışır. Koruma talep eden kişi veya kuruma göre çalışma koşulları değişebilmektedir. Bu nedenle silahlı güvenlik görevlisi, günün gece ve gündüz vakitlerinde çalışabilir. Silahlı güvenlik görevlisi, mesleğinin gereği olarak zaman zaman tehlikeli durumlarla karşılaşabilir. Bu nedenle silahlı güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız, çalışma koşullarını ve mesleğin gerekliliklerini detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Silahlı Güvenlik Görevlisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Silahlı güvenlik görevlisinin en temel görevi, kişi ve kurumların emniyetini sağlamaktır. Korumakla yükümlü olduğu kişileri, kurumları, varlıkları güvende tutmak mesleğinin en temel amacıdır.

  • Güvenliğini sağladıkları kişilere veya alanlara karşı oluşabilecek tehditlere karşı önlem almak,
  • Tehdit anında saldırganı suçu işlemekten vazgeçirmeye çalışmak,
  • Saldırgana karşı caydırıcılık sağlanamazsa doğrudan müdahale etmek ve saldırganı yakalamak,
  • Suça konu olabilecek delilleri muhafaza ederek kolluk kuvvetlerine teslim etmek,
  • Suç unsuru oluştuğunda kolluk kuvvetlerine olay yerini incelerken yardım etmek.

Silahlı Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığının kanun ve yönetmeliklerine göre lise veya üniversite mezunuysanız silahlı güvenlik görevlisi sertifikası eğitimlerine katılabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için en az 21 yaşında olmanız gerekir. Bunun yanında silahlı güvenlik görevlisi olmak için sabıka kaydınızın olmaması gerekir.

Silahlı Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Silahlı güvenlik görevlisi olmak için Emniyet Genel Müdürlüğünün açtığı sınavlara girmeniz gerekir. Bu sınavlara hazırlanmak için özel güvenlik kurslarına gidebilirsiniz. Kursların verdiği eğitim kapsamında alacağınız derslerden bazıları şunlardır: Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları, Güvenlik Tedbirleri, Etkili İletişim, Temel İlk Yardım, Kalabalık Yönetimi, Kişi Koruma, Yangın Eğitimi, Güvenlik Sistem ve Cihazları, Genel Kollukla İlişkiler, Uyuşturucu Madde Bilgisi, Silah Bilgisi ve Atış.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.850 / Aylık
413 kişinin ortalama maaşıdır.