Yakın Koruma Nedir?

Yakın Koruma Kimdir?

Yakın koruma, belirli bir ücret karşılığında silahlı ya da silahsız olarak kişi ya da kurumları tehlikelere karşı koruyan kişilere denir. Yakın koruma olabilmek için yakın koruma eğitimleri alarak bazı şartları yerine getirebilmek gerekir. Sadece geçerli sertifikaya sahip olanlar bu işi yapabilir. Özel güvenlik sertifikanız yoksa, bu işi resmi olarak yapamazsınız.

Yakın Koruma Ne İş Yapar?

Kişi ya da kurum tarafından verilen görevler doğrultusunda belirli bir kişiyi, objeyi ya da kurumu potansiyel tehlikelere karşı koruma görevi, bu işi yapmak isteyenlerin başlıca sorumluluğudur. Yüksek refleks, dayanıklılık ve altıncı his gerektiren bu iş, aynı zamanda hayati risk içeren görevler arasında yer alan bir meslek koludur. Koruma olmaya karar verenlerin, zorlu arazilerde ya da savaş ortamlarında veya gergin kalabalıklarda sakinliğe sahip olmaları ve korudukları kişiye gelebilecek tüm tehlikelere göğüs germeleri gerekmektedir.

Nasıl Yakın Koruma Olunur?

Yakın koruma olmak isteyenlere eğitim veren özel kurumlar vardır. Bu kurumların eğitim programlarına dahil olarak yakın koruma olunabilir. “Yakın koruma nasıl olunur?” diye merak ediyorsanız bu işin fiziki yeterlilikler gerektirdiğini bilmeniz gerekiyor. Boy ve kilonun dışında dövüş ve silah eğitimleri almak ve (silahlı koruma olmak için) 5188 Sayılı Kanun gereğince silah taşıma ruhsatına sahip olmak, bu mesleği yapmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken şartlardan bazılarıdır.

Yakın Koruma Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Türkiye vatandaşı olmak
  • Herhangi bir suç işlememek
  • Lise veya dengi kurumdan mezun olmak
  • Özel güvenlik sınavından başarıyla geçmek
  • İstenen fiziki yeterlilikleri karşılıyor olmak

Yakın Koruma Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu mesleği yapmak için ihtiyacınız olan sertifikayı ilgili kurs ve kurumlardan alabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.010 / Aylık
26 kişinin ortalama maaşıdır.