Şirket Avukatı Nedir?

Şirket Avukatı Nedir?

Şirket Avukatı Ne Demek?

Bir şirketin hukuk danışmanlığını yapan kişiye şirket avukatı denir. Şirket avukatlarına hukuk müşaviri adı da verilir. Şirket avukatları, çalıştıkları yerdeki her türlü yasal süreçlerle ya da bu konulardaki gerekliliklerle ilgilenen kişilerdir. Yapılan her işten haberdar olur ve işlemlerin legal olup olmadığına dikkat ederler. Şirketin tüm hukuksal işleri ile şirket avukatları ilgilenir. Bu bağlamda şirket avukatı olmak, avukata çok fazla sorumluluk getirir. Şirket avukatı ne iş yapar sorusuna doğru yanıt bulabilmek için görevlerine ve sorumluluklarına bakmak gerekir.

Şirket Avukatı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Şirket avukatı ne iş yapar sorusunu kısaca yanıtlamak gerekirse, şirket avukatları firmanın tüm hukuki işleri ile ilgilenir, denilebilir. Şirket avukatı görev tanımı şirketteki tüm hukuksal işlere bakmak olsa da başka birçok görevi bulunmaktadır. Bu görevler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Şirket avukatları çalıştıkları firmaların kurulduğu günden itibaren olan tüm hukuksal işlerinde onlara yol gösterir.
  • Şirketin hazırlamış olduğu tüm sözleşmeler ve prosedürler şirket avukatlarının son onayından geçer ve gelen tüm sözleşmelere de şirket avukatları bakar.
  • Şirketin tüm tahsilat işlemlerini ve icra işlemlerini yürütür.
  • Şirket avukatı şirketi ilgilendiren tüm davalarda işveren haklarını korumakla görevlidir.
  • Şirketin sermayesini artırma ve azaltma işlemlerini hukuksal çerçevede yürütür.
  • Şirket avukatları çalıştıkları şirketler ile ilgili vergi işlemlerini takip ederek yapılması gereken hukuksal işleri yerine getirir.

Şirket Avukatı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Birçok kişi şirket avukatı nasıl olunur merak etmektedir. Öncelikle şirket avukatı olmak için kişilerin liseyi bitirmeleri ve Hukuk Fakültesini kazanmaları gerekir. Hukuk Bölümü kazanarak 4 yıl bu bölümü okuyup mezun olan kişilerin avukatlık stajı yapmaları gerekir. 1 sene süren avukatlık stajlarını kişiler deneyimli avukatların yanında yapmaktadır. Bu süreçte staj yapan kişilerin başka herhangi bir yerde çalışma yasaktır. Avukatlık stajını yapan ve tecrübe sahibi olan kişiler staj bittikten sonra Türkiye Barolar Birliği'ne stajının bittiğini bildirir ve ruhsat almak için başvuruda bulunur. Tüm işlemlerin uygun olması halinde eğer Türkiye Barolar Birliği tarafından onay verilirse kişilere avukatlık belgeleri verilir. Şirket avukatı olmak isteyen kişilerin, avukat olmaları gerekmektedir. Avukat olan kişiler, şirket avukatlığı yapabilir.

Şirket Avukatı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Her avukatın, şirket avukatı olma şartları taşıdığı takdirde, şirket avukatı olarak çalışma şansına sahip olduğu bilinmektedir. Avukat olmak için bazı şartları yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

  • Avukat olmak ve şirket avukatlığı yapmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
  • Şirket avukatı olmak isteyen kişiler Hukuk Fakültesi mezunu olmalıdır.
  • Avukatların kayıt olacakları büro ile aynı ikametgahta bulunmaları gerekmektedir.

Avukat olabilmek için tüm bu şartları sağlamak gerekir. Aynı zamanda avukat olacak kişilerde belirli özellikler de bulunmalıdır. Avukat olmak isteyen kişiler yenilikçi olmalıdır ve olaylara geniş çerçeveden bakabilmelidir. Analitik düşünebilen ve olayların içinde kimsenin göremediği detayları görebilen kişiler, avukatlık mesleğinde başarılı olabilir. Avukat olmak isteyen kişilerin iletişim kabiliyeti yüksek olmalıdır. Avukatlık doğrudan iletişim gerektiren mesleklerden biri olduğundan iyi iletişim kurabiliyor olmak en önemli detaylardan biridir. Çok fazla bilgi ve kanun bilmek gerektiğinden avukat olmak isteyen kişilerin hızlı okuyabilen ve okuduğunu çabuk anlayabilen kişiler olmaları gerekir. Araştırmayı seven ve öğrenmeye açık olan kişiler avukatlık mesleğini iyi şekilde icra eder. Diğer yandan şirket avukatı maaş bilgileri de oldukça merak edilmektedir. Avukat olan kişiler, şirket avukatı ne kadar kazanır sorusunun yanıtını merak eder ve bu konuda çeşitli araştırmalar yapar. Ancak şirket avukatı için maaş bilgileri değişkenlik göstermektedir. Şirket politikasına ve avukatın tecrübe seviyesine göre maaş miktarı belirlenir.

Şirket Avukatı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Şirket avukatı olmak için öncelikle avukat olmak gerekmektedir. Avukat olduktan sonra avukatlık belgesi olan herkes şirket avukatı olabilir. Şirket avukatı olmak için şirket hukuku hakkında bilgi sahibi olmak şarttır. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı zamanda bu konuda eğitim almak, kursa gitmek ya da ekstra deneyime sahip olmak, şirket avukatı olmak için gereklidir. Şirket avukatı işe alım şartları, firmaya bağlı olarak esneklik gösterebilir. Bu kapsamda adaylar, iş ilanlarında belirtilen kriterleri incelemelidir. Şirket avukatı olmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden ilanları inceleyebilir ve kendisine uygun seçeneklere iş başvurusu yapabilir. Kariyer.net üzerinden mesleklerin gerektirdiklerine ve koşullarına da bakmak gerekir. İş arama esnasında istediğiniz kriterleri filtreleyerek bu şekilde iş araması da yapabilirsiniz. Herkes yaşadığı ve çalışmak istediği şehirde şirket avukatı iş araması yapabilir. Bu kapsamda İstanbul'da ikamet eden adaylar, iş ilanları İstanbul şirket avukatı seçeneklerini değerlendirilebilir. Şirket avukatı pozisyonu ve ilan seçenekleri için Kariyer.net sayfalarına göz atılabilir.