Üretim Sorumlusu Nedir?

Üretim Sorumlusu Ne Demek?

Şirketin hedefleri doğrultusunda tüm projelerin üretiminden teslim edildiği zamana kadar operasyon sürecinde bulunan yetkili kişi, üretim sorumlusu nedir sorusunun yanıtı olarak kabul edilir. Üretim sorumlusu görevinde çalışan kişiler aynı zamanda üretime katkı sağlayarak verimliliği de artırmaya çalışır. Üretimin tüm aşamalarından sorumlu olan kişilere üretim sorumlusu denmektedir ve bu kişiler genelde üretim yapan fabrikalarda görev almaktadır.

Üretim Sorumlusu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Üretim sorumlusu görev tanımı, üretimin her alanında yer alarak üretim sürecini yönetmek şeklinde özetlenebilir. Üretim sorumlusu ne iş yapar sorusunun yanıtı ise kapsamlı olur. Üretim sorumlusu, sürecin her aşamasında etkin şekilde rol alır. Üretim sürecinde görev alan ve sevkiyata kadar kontrolleri sağlayan görevli kişiler, üretimin plana uygun şekilde gerçekleşmesini sağlar. Üretim sorumlusu iş tanımı nedir sorusunun yanıtı da bu şekilde verilebilir. Uzman personel, üretim faaliyeti gerçekleştiren çalışma ortamlarda standartlara tam olarak uyan bir şekilde üretim gerçekleşmesi için önderlik eden kişidir. Üretim sorumlusunun görevleri arasında personeli yönlendirmek ve üretimin doğru olmasını sağlamak vardır. İşletme müdürlerine ya da genel müdürlere bağlı olarak fabrikalardaki üretim bölümlerinin yönetilmesi üretim müdürlerinin görevleri arasında yer alır. Üretim sorumlusu olacak kişilerin üretim ile ilgili her detaya hakim olması gerekir. Bu bağlamda fabrikalarda ya da üretim yapan firmalarda üretim sorumlularının iş yükü oldukça ağırdır. Büyük fabrikalarda ya da işletmelerde üretim sorumluların yardımcıları da olur. Bu yardımcılar da üretim süreci hakkında bilgili kişiler arasından seçilir ve üretim sorumlusu olmaları için yetiştirilir. Üretiminde kullanılan tüm malzemelerin üretim sorumluları tarafından bilinmesi gerekir. Bu şekilde üretim sorumluları üretimin her aşamasına daha hakim olurlar ve görevlerini daha iyi şekilde yerine getirirler.

Üretim Sorumlusu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Nasıl üretim sorumlusu olunur diye merak eden kişiler, meslek hakkında araştırma yapar. Üretim sorumlusu olarak bir fabrikada görev almak isteyen kişilerden, sektör ile ilgili fakültelerden mezun olmaları talep edilir. Üretim sorumlusu olmak isteyen kişilerin Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ya da Makine Mühendisliği bölümlerinin birinden mezun olmaları gerekir. Öncelikle üretim ve fabrika ile ilgili tecrübe edinmek daha sonra da üretimin sorumlusu olmak mümkündür. 4 yıllık fakülteden mezun olarak staj yapma imkanı bulmuş olan kişilerin daha kolay şekilde üretim sorumlusu olmaları mümkündür. Üretim ile ilgili tecrübe sahibi olmak alanında uzmanlık gerektiren bir konu olduğundan tüm aşamalara hakim olunması gerekir. Mezun olduktan sonra isteyen herkes üretim alanında kurslara giderek daha fazla bilgi edinebilir. Bu görevi üstlenmek isteyenler çeşitli kurslara ya da seminerlere katılarak alanında daha yetkin olabilir.

Üretim Sorumlusu Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Üretim sorumlusu olmak için birtakım şartları karşılayabilmek gerekir. Benzer pozisyonlarda olduğu gibi bu pozisyonda görev almak için de belli seviyede eğitim ve tecrübe aranmaktadır. Üretim geniş bir alan olduğundan sektörle ilgili çok fazla bilgiye ve deneyime ihtiyaç olmaktadır. Özellikle üretimde kullanılan her ürün ile ilgili bilgiye sahip olmak gerekir. Üretim sorumlusu olmak isteyen kişilerde aranan şartlar şu şekildedir:

  • Üretimde kullanılan malzemeler hakkında tüm bilgilere detaylı şekilde sahip olması,
  • Üniversitelerin 4 yıllık mühendis yetiştiren bölümlerinden mezun olmuş olması ve mümkünse staj ile bu mezuniyeti desteklemiş olması,
  • Üretimin tüm aşamasında bulunması ve personelleri yönlendirerek ürünlerin belirli standartta çıkarılması.

Üretim sorumlusu olmak isteyen kişilerden beklentiler bu çerçevede olur. Üretim sorumlusu maaşları da bu noktada birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Üretim sorumlusu maaş miktarı çeşitli kriterlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Görevi yapan kişilerin deneyimine, tecrübesine ve firmanın büyüklüğüne göre üretim sorumlusunun maaşı değişmektedir. Maaş seviyesi konusunda personel arayan firmanın sektörü ve iş hacmi de oldukça önemli bir etkendir.

Üretim Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bu pozisyonda olarak görev yapmak isteyenlerin öncesinde bir fabrikada çalışması ve deneyim sahibi olması gerekmektedir. Üretimin tüm aşamalarında bilgi sahibi olan kişilerin fabrikalara ve üretim yapan firmalara görüşmeye gitmeleri gerekir. Üretim yapan her firmada benzer bir pozisyon bulunduğundan deneyimi olan kişilerin kolay bulabilecekleri bir iş kolu olarak görülmektedir. Mühendislik fakültelerinden mezun olan kişiler, üretim sorumlusu iş ilanlarına başvuru yapabilir. Bu konuda kursa gitmiş olmak ve üzerine bilgi katmış olmak, işveren açısından önemli noktalardan biridir. İşe alım yapan firmalar, Kariyer.net üzerinden iş ilanı oluşturur ve başvuru yapanlar adaylar arasından uygun bulduğu kişiler ile görüşme sağlar. Üretim sorumlusu olmak için tüm gereklilikleri taşıyan herkes bu alanda açılan iş ilanlarına başvuru yaparak iş görüşmelerine gidebilir. İş görüşmesi esnasında belirtilen tüm özellikler adayda olması halinde iş görüşmeleri olumlu sonuçlanır. Özellikle staj yapmış ve deneyim sahibi olmuş işverenler tarafından tercih edilir. İstanbul içinde güncel iş ilanları için, iş ilanları İstanbul üretim sorumlusu seçeneklerini inceleyerek kendinize uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca üretim sorumlusu için görev tanımına, aranan şartlara ve maaş aralıklarına da Kariyer.net üzerinden ulaşılabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
18.570 / Aylık
485 kişinin ortalama maaşıdır.