Yarı Zamanlı Eleman Nedir?

Dönemsel / Yarı Zamanlı Eleman Ne Demek?

Dönemsel eleman, genellikle proje bazlı işlerde belli bir süreliğine çalışan personel olarak tanımlanır. Yarı zamanlı iş nedir sorusu ise personellerin haftada en az 16, en fazla 32 saat çalıştığı iş şeklinde yanıtlanabilir. Part - time olarak da bilinen yarı zamanlı çalışma sisteminde çalışma günleri ve mesai saatleri sektöre ve kurumlara göre farklılık gösterir. Bazı işlerde, haftada 3 gün ve günde 4 - 5 saat çalışılır. Market, pastane, otel ve kafe gibi yerlerde ise part-time çalışma süresi 6 - 7 saat olabilir. Günümüzde, personel sirkülasyonunun çok fazla yaşandığı sektörlerde yarı zamanlı eleman için daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Home office çalışan şirketlere ise hem freelance hem de dönemsel eleman olarak iş başvurusu yapılabilir.

Dönemsel / Yarı Zamanlı Eleman Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dönemsel ve yarı zamanlı çalışanların görev ve sorumlulukları hem sektöre hem de iş tanımına göre değişir. Örneğin, part - time çalışan anketörlerin görevi, uzmanlar tarafından hazırlanan soruları örneklem grubuna sormak ve aldığı cevapları kağıda geçirip rapor haline getirmektir. Günümüzde istihdam alanı en geniş mesleklerden biri olan garsonlar ise siparişleri alır, masaları servise hazır hale getirir. Gerekli durumlarda kasaya da bakan garsonlar çalıştıkları yerin düzeninden ve temizliğinden de sorumludur. Müşterinin satın aldığı ürünleri kasadan geçirmek, faaliyet raporlarını düzenlemek ve iade işlemlerini gerçekleştirmek süper marketlerde, mağazalarda ve alışveriş merkezlerinde çalışan kasiyerlerin görevleri arasında yer alır. Ön büro elemanı olarak da yarı zamanlı çalışmak mümkündür. Otel, pansiyon ve apart gibi konaklama merkezlerinde çalışan ön büro elemanlarının görev tanımı; gelen müşterileri karşılamak ve müşterilerin kayıt işlemlerini gerçekleştirmektir. Ön büro elemanları, danışmanlık merkezlerinde ve turizm acentelerinde de çalışabilir. Yarı zamanlı çalışan maaşı çalışılan işletmeye göre değişiklik gösterir. Bazı şirketler ise prim sistemi ile çalışmaktadır. Örneğin, prim sistemi ile çalışan mağazalar, personellerine satış başına ödeme yapmaktadır. Dönemsel eleman ne demek sorusuna ise sadece belirli bir zaman diliminde, proje bazlı çalışan personel şeklinde cevap verilebilir. Dönemsel işlerin birçoğu freelance olarak yapılır. Sosyal medya danışmanlığı, senaryo yazarlığı, editörlük ve çevirmenlik en çok yapılan proje bazlı işlerin başında gelir. Bu tür işlerde ''deadline'' ve ''time limit'' olarak da bilinen işi teslim etme süresi vardır. Örneğin, bir çevirmen başka bir dile tercüme ettiği kitabı ya da bir senarist yazdığı senaryoyu sözleşmede belirtilen süreye kadar teslim etmelidir. Verilen işleri briefe uygun bir şekilde yapmak ve zamanında teslim etmek dönemsel eleman sorumlulukları ve görevleri arasında yer alır.

Dönemsel / Yarı Zamanlı Eleman Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Dönemsel ve yarı zamanlı eleman olmak için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Bunun dışında görev ve iş tanımına uygun niteliklere sahip olmak da işe alım kriterleri arasında yer almaktadır. Her işte olduğu gibi dönemsel ve yarı zamanlı işlerde de eğitim, deneyim, sertifika ve referanslar büyük bir öneme sahiptir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanların işe girme ihtimali diğer adaylara göre daha yüksektir. Satış danışmanlığı, kasiyerlik ve garsonluk gibi işlerde ise eğitim kadar deneyim de önemlidir. Bu işlerde en az 1- 2 yıl deneyimi olan kişilere öncelik tanınabilir. En az bir yabancı dil bilenler ise turistik yerlerde resepsiyonist ve garson olarak çalışabilirler.

Dönemsel / Yarı Zamanlı Eleman Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek ve gerektiğinde sorumluluk alabilmek yarı zamanlı eleman olmak için gereken şartlar arasında yer alır. Dönemsel eleman nasıl olunur sorusu tercihen üniversite mezunu olmak, yabancı dil bilmek ve iyi derece bilgisayar kullanabilmek şeklinde yanıtlanabilir. Hem dönemsel hem de yarı zamanlı işlerde sorumluluk sahibi ve ekip çalışmasına yatkın kişiler tercih edilmektedir. Satış danışmanlığı ve pazarlama gibi işlerde ise ikna kabiliyeti yüksek ve diksiyonu düzgün adaylara öncelik verilmektedir.

Dönemsel / Yarı Zamanlı Eleman İşe Alım Şartları Nelerdir?

Dönemsel / yarı zamanlı eleman işe alım şartları çalışılan sektöre, kuruma ve görev tanımına göre farklılık gösterir. İş ilanlarında belirtilen kriterlerin arasında benzer iş deneyimlerine sahip olmak ve çözüm odaklı çalışmak yer alır. Diğer işe alım şartları ise yeniliklere kolay adapte olmak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktır. Yarı zamanlı olarak çalışılabilecek işlerin başında garsonluk, kasiyerlik, satış danışmanlığı, müşteri temsilciliği ve anketörlük gelir. Depo sorumlusu, kurye, ofis elemanı, karşılama hostesi ve tezgahtar olarak da part-time işlere başvuru yapılabilir. Belli bir alanda uzmanlığı olan kişiler internet üzerinden part time ve dönemsel çalışabilir. Online olarak fitness eğitmenliği, editörlük, içerik yazarlığı ve SEO danışmanlığı yapılabilir. Online ders verme ve sosyal medya pazarlamacılığı da hem uzaktan hem de part- time çalışarak yapılabilecek işler arasında yer alır. Dönemsel bir işte çalışmak isteyenler ise karşılama personeli, gece editörü, giriş kalite kontrol elemanı, üretim ve sevkiyat operatörü ilanlarına başvurabilir. Dönemsel/yarı zamanlı eleman iş ilanları için Kariyer.net ziyaret edilebilir. Farklı sektörlerden birçok farklı kurumun verdiği bu ilanlar arasından en uygun olanlar seçilerek başvuruda bulunmak mümkündür. Ayrıca yaşadığınız şehre göre de bu ilanları filtreleyebilirsiniz. Örneğin, Ankara dönemsel/yarı zamanlı eleman iş ilanları arasından seçim yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.710 / Aylık
18 kişinin ortalama maaşıdır.