Yarı Zamanlı Eleman Nedir?

Yarı Zamanlı Eleman Nedir?

Yarı Zamanlı Eleman Ne Demek?

Haftada en az 30, en fazla 36 saat çalışan personellere yarı zamanlı eleman denir. Sektöre, çalışılan kuruma ve personel ihtiyacına göre çalışma saatleri farklılık gösterebilir. Part time eleman ne demek sorusuna mesai saatleri, tam zamanlı işlere göre daha az olan personel şeklinde cevap vermek mümkündür. Başta müşteri temsilciliği, garsonluk, satış danışmanlığı ve anketörlük olmak üzere farklı sektörlerdeki birçok işe yarı zamanlı çalışmak için başvuru yapılabilir.

Yarı Zamanlı Eleman Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yarı zamanlı iş nasıl olur sorusunu doğru bir şekilde yanıtlamak için şirketlerin içinde yer aldığı sektörü ve yönetmeliklerini bilmek gerekir. Yarı zamanlı eleman çalışma saatleri ve görev tanımı sektörden sektöre farklılık gösterir. Örneğin, giyim sektöründe part time satış danışmanlığı yapan elemanların başlıca görevi mağazaya gelen müşterileri karşılamak ve ürünler hakkında bilgilendirmektir. Reyonları düzenlemek, denenen kıyafetleri katlayıp yerine koymak ve mağazanın güvenliğini sağlamak da yarı zamanlı satış danışmanlarının görevleri arasında yer alır. Bazı işletmelerde mağazanın temizliğinden de sorumlu olan satış danışmanları, ihtiyaç duyulduğu takdirde mağaza sorumlusunun direktifleri doğrultusunda kasaya bakabilir ya da müşterilerin iade işlemlerini gerçekleştirebilir. Komilik, garsonluk ve tezgahtarlık da başvurulabilecek yarı zamanlı işler arasında yer alır. Garsonlar ve komiler, masa düzeninden ve serviste kullanılacak çatal, bıçak, tabak gibi ekipmanların temizliğinden sorumludur. Garsonlar, gelen müşterilere menüyü getirir, yemekler hakkında bilgi verir, siparişlerin doğru ve zamanında müşterilere ulaşmasını sağlar. Müşterileri kasaya yönlendirmek, gerektiğinde hesabı almak da garsonların görevleri arasında yer alır. Komiler ise garsonlara yardımcı olur, müşteriler masadan kalktığında masa düzenini tekrar sağlar. Part time çalışan müşteri temsilcilerinin görevi ise gelen çağrılara yanıt vermek, gelen şikayetleri kayıt altına alıp çözüm üretmek ve müşterilere teknik destek sağlamaktır. Bazı firmalarda müşteri temsilcileri, müşterilere kampanyalar ve abonelikler hakkında da bilgi verir. Yarı zamanlı garson olarak çalışmak isteyen bireyler garson iş ilanları seçeneklerini inceleyebilir ve kendisine uygun ilanlara başvurabilir.

Yarı Zamanlı Eleman Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Yarı zamanlı eleman olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Bununla birlikte part time eleman arayanlar üniversite mezunlarının başvurularına öncelik vermektedir. Part time satış danışmanı ve sorumlusu olmak için tercihen Pazarlama, İktisat ya da Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olunmalıdır. Kamu Yönetimi, İşletme ya da Bilgisayar Teknolojisi ve Planlama bölümlerinden mezun olanlar ise yarı zamanlı müşteri temsilciliği ilanlarına başvuru yapabilir. Garsonluk, komilik ve anketörlük gibi işlerde part time çalışmak için de üniversite şartı aranmamaktadır. Güncel yarı zamanlı iş ilanlarının tümüne yarı zamanlı eleman iş ilanları sayfası üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Yarı Zamanlı Eleman Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Yarı zamanlı işlerde eğitim kadar iş deneyimi de büyük önem taşımaktadır. Sektörde en az bir yıl deneyimli olan kişilerin iş bulma imkanı diğer part time eleman adaylarına göre daha yüksektir. Müşteri ile birebir muhatap olunan belli başlı işlerde ise iletişim becerisi, ekip çalışmasına yatkınlık ve ikna yeteneği gereken şartlar arasında yer alır. Örneğin; mesaisinin büyük bir kısmında telefon vasıtasıyla müşterilerle iletişim kuran müşteri temsilcilerinin diksiyonu düzgün olmalıdır. Bu tür işlerde teknik beceri kadar psikolojik yeterlilik de gereklidir. Baskı altında hızlı ve doğru kararlar alabilmek, gerekli durumlarda kriz yönetimi oluşturabilmek de hem tam zamanlı hem de part time işlerde yerine getirilmesi gereken şartlardır. Müşteri temsilcilerinin tercihen İngilizce ya da Almanca bilmesi ve Office programlarına hakim olması da bazı firmaların işe alım şartları arasında yer alır.

Yarı Zamanlı Eleman İşe Alım Şartları Nelerdir?

Yarı zamanlı garsonluk işlerinde daha önce benzer pozisyonlarda çalışan kişilere öncelik tanınır. İşverenler, çalışan sirkülasyonunu en aza indirmek ve iş yerinde istikrar sağlamak için tercihen askerliğini yapmış adaylara öncelik vermektedir. Garsonlar, iş arkadaşlarıyla birlikte uyumlu ve koordineli bir şekilde çalışabilmeli, hem psikolojik hem de fiziksel olarak iş yoğunluğunu kaldırabilecek potansiyele sahip olmalıdır. Müşterilerle iyi iletişim kurmak, hızlı ve pratik olmak, müşteri memnuniyetini ön planda tutmak da komi, garson ve tezgahtar adaylarında aranan şatlar arasında yer almaktadır. Pastaneler, kafeler ve çay bahçeleri, özellikle yaz aylarında part time eleman çalıştırmaktadır. Lokanta, restoran ve eğlence mekanlarında da part time garsonluk yapılabilir. Müşteri temsilcilerinin çalışma alanı garsonlara ve komilere göre daha geniştir. Beyaz eşya ve elektronik eşya mağazaları ile e-ticaret siteleri, müşteri temsilcilerinin çalışabildiği alanlar arasından öne çıkanlardır. İhracat-ithalat firmalarında ve çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi olarak part time çalışılabilir. Yarı zamanlı elemanların performansına ve kurumun personel ihtiyacını göre tam zamanlı personel olarak devam etmesi de mümkündür. Yarı zamanlı elemanlara en fazla ihtiyaç duyulan alanlardan bir diğeri gıda sektörüdür. Fast-food dükkanlarına, düğün salonlarına ve ev yemekleri yapan lokantalara da yarı zamanlı garson, komi ve kurye olarak başvuru yapılabilir. Resepsiyonist, anketörlük, pazarlamacılık ve satış temsilciliği de diğer yarı zamanlı iş seçenekleridir. Yarı zamanlı çalışan maaşı ve mesai saatleri iş yoğunluğuna ve sektöre göre farklılık gösterebilir. Türkiye genelindeki part time iş ilanları Kariyer.net'ten incelenebilir.