Yoğun Bakım Hemşiresi Nedir?

Yoğun Bakım Hemşiresi Nedir?

Yoğun Bakım Hemşiresi Ne Demek?

Yoğun bakım hemşiresi, yoğun bakımda yatan hastaların sağlık süreçleriyle ilgilenen kişi olarak tanımlanır. Hayati riski bulunan ve bu sebepten yoğun bakım ünitesine alınmış hastaların takibini yapmak ve tedavi sürecinde gerekli hizmetleri sunmak yoğun bakım hemşiresinin görev tanımı içeriğinde yer alır. Kısacası yoğun bakım ünitesinde hastaların bakımını yoğun bakım hemşiresi yapar denilebilir. Yoğun bakımda çalışan hemşirenin iş tanımını daha iyi anlamak için yoğun bakım hemşiresi görevleri ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Yoğun Bakım Hemşiresi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hemşire olmak için eğitim almak şarttır. Hemşirelik için ilk basamak, üniversitelerin Hemşirelik Bölümü olur. Bu yüzden yoğun bakım hemşiresi nasıl olunur sorusunun yanıtı, 4 senelik Hemşirelik Bölümü başarı ile bitirilmelidir şeklinde verilir. Yoğun bakım hemşiresi olmak için gerekli olan lisans bölümlerinden biri de Hacettepe Üniversitesi'nde bulunur. Yoğun bakım hemşireleri yeni doğan çocuklara, gençlere, yetişkinlere veya yaşlılara hizmet verebilir. Bu yüzden yoğun bakım hemşiresi olmak isteyen kişilerin, aldıkları akademik eğitimin dışında hastanelerin verdiği eğitimlere de katılması gerekebilir.

Yoğun Bakım Hemşiresi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Hemşire olmak için YÖK tarafından yetkilendirilmiş okullardan diploma almak gerekir. Bu yüzden yoğun bakım hemşiresi olmak için lisans düzeyinde diploma şarttır. Hemşire olmaya hak kazanmış kişiler, çalışacağı alanı yoğum bakım olarak tercih edebilir. Yoğun bakım hemşiresi görev ve sorumlulukları alanında bilgi almak ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler, çeşitli eğitimlere katılarak sertifika alabilir. Yoğun bakım hemşiresi sertifikasını, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş çeşitli kuruluşlar ve üniversiteler verir. Sertifika yoğun bakım hemşiresi ne yapar sorusuna cevap verecek bir eğitim süreci sonucunda alınır. Şart olmayan bu sertifika bazı kurumlarca tercihen istenebilir.

Yoğun Bakım Hemşiresi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yoğun bakım hemşirelerinin görev tanımı ve sorumlukları geniştir. Yoğun bakımlarda çalışan hemşireler, hastanın yoğun bakım ünitesine yerleştirilmesi ve buraya uyum sağlaması için çalışır. Hastada gördüğü bulguları kayıt altına alır. Hemşire, hastaya yönelik verdiği hemşirelik girişimlerinin neler olduğunu ve hastadan ne gibi dönüşler sağlandığı not eder. Yoğun bakım içerisindeki hastaların enfeksiyon kapmaması için sterilizasyon işlemlerini yapar ve tedbirleri alır. Hastaların uyuyabilmesi için çevredeki uyaranların kontrolünü yapar. Hastaya, hemşirelik görevinin gerektirdiği standart bakımı yapar. Hekimin belirttiği ilaçları hazırlar ve hastaya uygular. Hasta için gerekli olması durumunda sonda takar, damar yolu açar. Yoğun bakım hemşiresi acil durumda kullanılacak ilaçları ve ekipmanları ünitede hazır halde tutar. Yoğun bakım hemşiresi olarak görev alacak kişiler hangi ilacın ne kadar doz verilmesi gerektiği bilgisine de sahip olmalıdır. Yoğun bakım hemşiresinin bilmesi gerekenler arasında ilk ve acil yardım bilgileri de bulunur. Bu yüzden hastaya yoğun bakım ünitesinde acil bir işlem gerektiğinde hemşire ilk yardım işlemini gerçekleştirebilir. Yoğun bakım hemşiresi acil bir durum gerçekleştiğinde hekimle irtibat kurar. Hemşire görevini icra ederken hekimlerle, diğer hemşirelerle, hastalarla ve hasta yakınlarıyla sürekli olarak irtibat halinde olur. Hastada solunum sorunu ortaya çıkarsa yoğun bakım hemşiresi bu sorunu çözmek için müdahalede bulunur. Hastaya verilen ilaçlarda bir yan etki gözlemlenirse gerekli yerlere bilgi verir. Yoğun bakım hemşiresi gerekli olduğu durumda hastanın tedavisi için farklı bölüme transferinin güvenle gerçekleşmesini sağlar. Yoğun bakım hemşiresi ne yapar sorusunun cevabı hastanın yoğun bakım ünitesine yatırılmasından, üniteden çıkarılmasına kadar olan süreci kapsar. Bu süreç içerisinde hemşire, hastanın takibini yapar; iletişim halinde olduğu personelle bilgi paylaşımı yapar ve hastanın genel durumunun iyileştirilmesi için çalışır. Yoğun bakım hemşiresi görev tanımı içerisinde yoğun bakım ünitesinde yatan hasta için rehabilite edici, koruyucu ve iyileştirici çalışmaları yapmak yer alır. Hemşire, yoğun bakım ünitesinde yer aldığı süre boyunca hastanın ilaçlarını kullanması, damardan beslenmesi gibi iyileştirici işlemleri uygular. Hastanın enfeksiyon kapmaması için gerekli koruyucu işlemleri uygular. Hastanın ve ailesinin psikolojik durumuna uygun hareket ederek görevlerini yerine getirir.

Yoğun Bakım Hemşiresi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Yoğun bakım hemşiresi olarak işe alınmak isteyen kişiler öncelikli olarak hemşirelik yapabilmek için diplomaya sahip olmalıdır. Diploması bulunan kişiler yoğun bakım hemşiresi iş ilanlarına başvuru yapabilir. Özel hastanelerin, özel sağlık kuruluşlarının, mobil sağlık hizmeti sağlayan kuruluşların istediği şartlar farklılık gösterebilir. Kurumlar deneyim sahibi olmak gibi çeşitli alım şartları koyabilir. Genel olarak yoğum bakım hemşiresi olarak işe alınmak istenen kişilerde aranan özellikler ise aşağıdaki gibidir:

  • Hızlı kararlar alabilen
  • Takım çalışmasına uyum sağlayabilen
  • Kendisini sürekli olarak geliştiren
  • Güçlü iletişim becerilerine sahip

Hastaya ilişkin sağlık sürecini yönetebilmeyi sağlayacak beceriler, işe alım için kurumlar tarafından şart koşulur. Yoğun bakım hemşiresi maaşı çalışılacak kuruma ve personelin tecrübesine göre farklılık gösterir. Tercih edilen kurum, çalışma şartları gibi birçok faktör maaşları çeşitlendirir. Yoğun bakım hemşiresi olarak çalışmak, bu alanda deneyim sahibi olmak isteyen kişiler yoğun bakım hemşiresi ilanlarını takip edebilir. Kariyer.net üzerinden çalışmak istediğiniz şehirdeki iş ilanlarına bakabilir ve yoğun bakım hemşiresi iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz.