Zayıf Akım Teknisyeni Nedir?

Zayıf Akım Teknisyeni Ne Demek?

Zayıf akım teknisyeni, iş yerlerine ve konutlara zayıf akım tesisatı döşenmesi konusunda gerekli eğitimi almış kişidir. Elektrik tesisatı oldukça ciddi bir iş olduğundan dolayı bilgi ve beceri gerektiren bir alandır. Tesisat döşenirken yapılacak ufak bir hata, pek çok olumsuz duruma neden olabilir. Bu nedenle bu meslek kolunda aktif olarak çalışabilmek için birtakım eğitimleri almış olmak gerekir. Elektrik, hayatın her alanında var olduğundan dolayı mesleğin çalışma alanı oldukça geniştir. Gerekli donanım ve bilgiye sahip olan herkes tarafından bu iş yapılabilir. Zayıf akım teknisyeni iş ilanları detaylı olarak incelendiğinde sadece eğitim değil, deneyimin de arandığı görülür. Bu nedenle bu meslek grubunda deneyim sahibi olmak işe alım süreci açısından son derece önemlidir. Zayıf akım teknisyeni maaşları çalışılan işletmeye, çalışma saatlerine, kişinin eğitimine, deneyimine ve yapılan işin ağırlığına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle iş başvurusu yapmadan önce bu detaylara dikkat etmek gerekir.

Zayıf Akım Teknisyeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Zayıf akım teknisyeni iş tanımı detaylı olarak incelendiğinde, bu meslek kolunun pek çok görev ve sorumluluğu olduğu görülür. Bu görev ve sorumluluklardan bazıları şunlardır;

 • Çalışılan iş yerinde iş planlaması yapmak ve işlerin düzenli dağılımını sağlamak.
 • Çalışma esnasında malzemeleri güvenli bir şekilde kullanmak ve diğer personelleri de bu konuda detaylı olarak bilgilendirmek.
 • İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yer alan detaylara uygun olarak çalışmak.
 • Diğer personellerin can güvenliğini tehdit edici faaliyetlerden kaçınmak.
 • Yapılacak ölçme ve değerlendirme işlemlerini doğru şekilde tamamlamak.
 • Elektrik döşemesi yaparken en güvenilir ve doğru malzemelerden faydalanarak çalışmak.
 • Elektrik akımı gibi ölçümleri en doğru ve sağlıklı biçimde yapmak.
 • Başarılı bir şekilde lehim yapabilmek ve devreler hazırlayabilmek.
 • Elektrik devrelerine özel olarak düzenlenmiş yönetmeliklere uygun hareket etmek.
 • Yapılan tüm işlemlerden ilgili kişileri haberdar ederek organize şekilde çalışmak.
 • Devre çözümlemesi yaparken doğru miktarda akımdan faydalanmak.
 • Elektrik akımına dair temel esaslara uygun hareket etmek.
 • Elektronik sistemlere ait tüm matematiksel işlemleri güvenilir ve doğru bir şekilde yapmak.
 • Karmaşık bir özelliğe sahip devreleri kolayca ve güvenle çözümlemek.
 • Elektrik devreleri ve bu sistemler ile ilgili diğer konularda gerekli tüm şemaları çizmek. 

Tüm bunlar zayıf akım teknisyeni görevleri arasında yer alır. Bu görevler çalışılan işletmelere bağlı olarak değişebilir.

Zayıf Akım Teknisyeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Zayıf akım teknisyenliği mesleği oldukça geniş çalışma alanına sahip olduğundan dolayı zayıf akım teknisyeni nasıl olunur sorusunun yanıtı merak edilir. Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslek grubunda da eğitim oldukça önemlidir. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilerin izlemesi gereken farklı yollar bulunur. Bunlardan ilki, meslek lisesinde gerekli eğitimi almaktır. Meslek liselerinde yer alan elektrik elektronik bölümlerinden başarı ile mezun olan kişiler bu alanda çalışabilir. Bu alanda çalışmak isteyip lise mezunu olmayan kişiler ise MEB veya diğer kurumlar tarafından verilen ilgili kurslara katılabilirler. Düzenlenen kurslara katılım sağlayarak kurs bitirme belgesi almaya hak kazananlar, zayıf akım teknisyeni olarak çalışabilir. Kurslarda verilen eğitimler sayesinde adaylar meslek hayatına giriş yapar. Zayıf akım teknisyeni olarak çalışmak isteyen kişilerin izlemesi gereken diğer yol ise üniversitelerin elektrik ile ilgili ön lisans bölümlerinden mezun olmaktır. 

Zayıf Akım Teknisyeni Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Zayıf akım teknisyeni görev ve sorumlulukları kadar bu mesleğe giriş için gerekli olan şartlar da oldukça önemlidir. Bu şartlardan bazıları şunlardır;

 • İşverenin talep ettiği düzeyde eğitim almış olmak.
 • Çizim yapabilme konusunda başarılı olmak.
 • Hesap yapabilme konusunda beceri sahibi olmak.
 • Ekip çalışmasına uyum sağlamak.
 • Mesleki alanda yaşanan tüm gelişmeleri takip ederek, sürekli gelişim halinde olmak.
 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli olan tüm bilgilere sahip olmak.
 • Disiplinli ve dikkatli olmaktır.

Zayıf akım teknisyeni kimler olabilir sorusu, bu özelliklerin açıklanmasıyla yanıtlanabilir.

Zayıf Akım Teknisyeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Zayıf akım teknisyeninin belirli bir süre ayakta ve dar alanlarda çalışılması gerekebilir. Bu sebeple kişilerin fiziksel açıdan dayanıklı olması oldukça önemlidir. Yapılacak iş elektrikle ilgili olduğundan dolayı mesleki açıdan deneyim sahibi olmak ve gerekli teknik bilgilere hakim olmak işverenler açısından oldukça önemlidir. Adayların en az lise mezunu olması beklenebilir. Meslek listelerinin elektrik elektronik ile ilgili bölümlerinden mezun olan adaylar aranabilir. Meslek liselerinden mezun olmayan kişilerin ilgili kurslara katılarak sertifika alması da beklenebilir. Zayıf akım teknisyenlerinin çalışma alanlarında çeşitli sektörler mevcuttur. Zayıf akım teknisyenliği mesleği oldukça geniş iş imkanına sahip olduğundan Türkiye'nin pek çok bölgesinde birbirinden farklı ilanlar yayınlanır. Kariyer.net filtreleme özelliğinden yararlanarak iş ilanlarını çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listeleyebilirsiniz. Listelenen zayıf akım teknisyeni iş ilanları seçenekleri arasından kendinize en uygun iş ilanına başvuru yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.170 / Aylık
17 kişinin ortalama maaşıdır.