Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü, üniversitelerin Sağlık Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Bu programa üniversite sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon taban puanları tercih edilecek okul ve döneme göre değişiklik gösterebilir. Bu bölüm ile ilgili örgün, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır. Bu bölümde staj zorunluluğu vardır. Bölümde okuyan öğrencilerin mezun olabilmesi için 120 AKTS'yi tamamlamaları ve eğitim aldıkları üniversitenin mezun olma koşullarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Programdan yararlananlar, yaşlı sağlığı ve bakımı hizmeti konusunda aldıkları bilgi ve eğitimlerini kendi beceri ve değerleri ile tamamlayarak; özel alan, kamu alanı ya da sivil toplum örgütlerinde yaşlı sağlığı ve bakımı teknikeri olarak çalışabilirler. Yaşlı sağlığı ve bakımı bölümü mezunları özellikle yaşlıların bakıldığı huzurevleri, hastaneler, yaşlı bakım evleri, belediyeler, yaşlı gündüz bakımevi merkezleri ve hospice gibi yerlerde görev alabilirler. Yaşlı sağlığı ve bakımı meslek personeli olarak görev yapanlar başarı durumlarına ve gösterdikleri performanslara göre çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde de yer alabilirler. Dileyen adaylar kendi iş yerlerini açarak hizmetlerini sürdürebilirler. İş tecrübesi olan ve kendini sürekli geliştirenlerin iş bulma olasılıkları oldukça yüksektir. Bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylar, Kariyer.net üzerinden yaşlı ve hasta bakıcı iş ilanlarına ulaşabilirler.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon okuyanlar eğitimlerinin ilk yılında gelişim, psikoloji, fizyoloji ve beslenme ilkeleri gibi konularda eğitim alırlar. Bölümün ikinci yılında ise aile eğitimi, engelli rehabilitasyonu ve engelli bakım konuları ele alınarak öğrenciler eğitilmektedir. Bu bölüm ile ilgili üniversitelerde verilen dersler farklılık gösterir. Temel Sağlık ve Hastalık Bilgisi, İnsan Beden Yapısı ve Fizyolojisi, İnsan ve Davranış, Temel İlk Yardım Bilgisi gibi dersler dışında görme, işitme ve konuşma engellilerinin rehabilitasyonu ile yaşlılıkta nörolojik temelli durumların bakım ve rehabilitasyonu ile ilgili dersler de bulunmaktadır. Bu derslere ek olarak Türk dili, İngilizce ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri de öğrencilerin sorumlu olduğu derslerdir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Engelli Bakımı ve rehabilitasyon bölümü bakım ve destek hizmetine ihtiyaç duyan kişilere evde, özel veya kamu kurumlarında bakım veya rehabilitasyon uygulayan nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirir. Bu kişiler konusunda uzman sağlık personeli ile birlikte çalışırlar. Engelli bakımı ve rehabilitasyon ne iş yapar sorusu en temel işi görev ve sorumluluk bilinci ile hareket ederek mesleki etik ilkeleri doğrultusunda engelli kişilere günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları desteği sağlamaktır şeklinde cevaplanabilir. Engelli kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgi ve becerileri kazanmasına yardımcı olur. Konusunda uzman sağlık teknikerleri engelli kişilerin yetenek ve becerilerini göz önünde bulundurarak sosyal yaşamda yer almasını sağlamaya çalışır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon iş imkanı oldukça geniştir. Bu bölümden mezun olan kişiler kamu veya özel sektörde, kaynaştırma eğitimi yapılan sınıfların bulunduğu okullarda , hastanelerde, huzurevleri, bakımevleri, kreşler veya engelli kişilere uygulanan evde bakım hizmetlerinde iş bulabilmektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler sağlık teknikeri olarak çeşitli hastane, rehabilitasyon merkezleri ve sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Mezunlar Kariyer.net üzerinden yayınlanan ilanları takip ederek kendileri için uygun olan ilanlara başvuru yapabilirler.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (Burslu) TYT 3 297,77756 824,874
2
Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon TYT 65 295,06853 855,195
3
Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon TYT 70 279,03130 1,055,170
4
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon TYT 65 278,20031 1,066,398
5
Atatürk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon TYT 70 271,57390 1,160,019

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

  • 1 Eğitim
  • 2 Sağlık
  • 3 Sağlık Hizmetleri
  • 4 Sağlık Hizmetleri
  • 5 Kamu / Devlet

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

  • 1 Eğitim
  • 2 Sağlık
  • 3 Satış
  • 4 Muhasebe
  • 5 Hizmet