Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Latince dili öğrenimi ve edebi metinler üzerine eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölüm Ankara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Latin Dili ve Edebiyatı bölümünün temel amaçlarından biri sosyal bilimleri alanındaki araştırmalarına katkı sağlamaktır. Bu bölümde Latin dili üzerine eğitim alınarak sosyal bilimlerdeki temel kaynakları okuyabilme beceresi kazanılabilir. Bu programda Roma ve Eski Yunan kültürünü içeren birtakım dersler bulunur. Bunun yanı sıra Latin dilinin ve edebi eserlerinin kapsamlı bir şekilde öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Latince günümüzde kullanılmayan bir dil durumda olsa dahi sosyal bilimlere ait eserleri anlayabilmek için öğrenilmesi şarttır. Bu bölümde okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra akademik kariyer hedefiyle Latin Dili ve Edebiyatı yüksek lisans seçeneğini değerlendirebilirler.

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Latin Dili ve Edebiyatı bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümde eğitim alabilmek için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite sınavında yeterli puan alınmalıdır. Latin Dili ve Edebiyatı taban puanları her yıl tercih eden öğrenci sayısı ve açılan kontenjana göre değişiklik gösterir. Programın ilk yılında Latince okuma ve yazma konuları işlenir. İkinci yılda Latin edebiyat tarihi, üçüncü yılda ise metin çeviri konularına ağırlık verilir. Son yılda ise Latin dili sözlükbilimi konusu işlenir. Sözlükbilimi, Latince dilinde uzmanlaşmayı sağlar.

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde Latince, Roma ve Eski Yunan kültürüne ilişkin çeşitli dersler bulunur. Bu dersler öğrencilerin gramer yeteneklerini geliştiren metin okuma ve inceleme uygulamaları şeklindedir. Mezun olmak için tamamlanması gereken diğer dersler ise şu şekildedir;

 • Latince Gramer,
 • Roma Kültürü,
 • Roma Siyaseti,
 • Latin Edebiyat Tarihi,
 • Eski Yunanca,
 • Roma Mitolojisi,
 • Latin Dilinin Kaynakları,
 • Latin Epigrafisi.

Bölümde bu derslerin yanı sıra zorunlu-seçmeli yabancı dil dersleri bulunur. Bu dersler; İngilizce, Fransızca ve Almancadır. Son olarak dört yıllık programda verilen seçmeli derslerden bazıları; Yunan Mitolojisi, Eski Yunan Siyaset Tarihi, Nümizmatik, Latin Şiiri, Yunan Epigrafisi, Eski Yunan Dilinin Kaynakları ve Eski Yunan Kültür Tarihi şeklindedir.

Latin Dili ve Edebiyatı Mezunu Ne İş Yapar?

Latin Dili ve Edebiyatı mezunları, hem kamuda hem de özel sektörde çalışabilir. Bu programdan mezun olanlar eski çağlara ait Latin diliyle yazılmış eserler üzerine araştırma yaparlar. Bunun yanı sıra Latince ile yazılmış edebi, bilimsel ve kültürel eserleri çevirme işlerini yaparlar. Bu programdan mezun olanlar antik eserlerin üzerinde yazılı olan Latince yazıların çevirilerini de yapabilirler. Sosyal bilimler için danışma görevi yürütebilen mezunlar, bilirkişi sıfatıyla da görev olabilir.

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Latin Dili ve Edebiyatı iş imkânları, kamu sektörü ve özel sektöre göre değişiklik gösterebilir. Bu bölümün mezunları, kamu sektöründe müze sorumlusu ve arşiv sorumlusu olarak çalışabilir. Bununla birlikte formasyon alındığı takdirde, özel okullarda öğretmenlik de yapabilirler. Bu programdan mezun olanlar devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışabilir. Bunun yanı sıra Latince dersi olan özel okullarda da formasyon aldıktan sonra çalışılabilir. Müzeler, arşivler ve çeviri bürolarında da Latince mezunları iş bulabilir. Bunun yanı sıra turizm firmaları ve danışmanlık firmalarında da çalışma olanağı vardır. Bölüm mezunları arşiv ve dökümatasyon iş ilanları ve daha pek çok alandaki iş ilanlarını Kariyer.net sitesi aracılığıyla inceleyebilirler.

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Akdeniz Üniversitesi
Latin Dili ve Edebiyatı (4 Yıllık) DİL 30 333,03508 48.982
2
Ankara Üniversitesi
Latin Dili ve Edebiyatı (4 Yıllık) DİL 30 357,76575 39.301
3
İstanbul Üniversitesi
Latin Dili ve Edebiyatı (4 Yıllık) DİL 50 395,84475 25.269

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Eğitim
 • 2 Turizm
 • 3 Tekstil
 • 4 Dershane ve Kurslar
 • 5 Bankacılık

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 Eğitim
 • 2 Satış
 • 3 İthalat/İhracat
 • 4 Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi
 • 5 Turizm