Çalışan bağlılığını güçlendirmek, ilk bakışta İK departmanının sorumluluğundaymış gibi görünse de aslında birçok etmen bu duygunun oluşmasında etkili oluyor. İK Blog’da bugün, çalışan bağlılığını arttırma konusunda uygulanması gereken 3 temel unsuru sizin için paylaştık.

Çalışanlarınıza önem verdiğinizi gösterin

Herkes iş yerindeki katkılarının takdir edildiğini ve değerli olduğunu bilmek ister. Çalışanların başarıları kabul edilmediğinde, özverilerinde dolayısıyla şirket verimliliğinde de düşüş meydana gelir. Bunu düzeltmek için çalışanınızın gösterdiği çabayı kabul etmeniz bile özverisini arttırmak için harika bir başlangıçtır. Bazen uzmanlık alanıyla ilgili kararlar alırken çalışanınıza danışmanız, elde ettiğiniz iş sonuçlarıyla ilgili düzenli geri bildirimler vermeniz, beklentilerini anlamanız ve bu doğrultuda aksiyonlar almanız çalışanınıza önem verdiğinizi göstermenin en doğru yollarındandır.

Bu nedenle hem sosyal ilişkilerde hem de işle ilgili teknik konularda çalışanınıza verdiğiniz önemi gösterecek fırsatları kaçırmamalısınız. Bazen çalışanlarınızla karşı karşıya geldiğinizde selamlaşmanız bile çok şey ifade edecektir.

Çalışanlarınıza güvenilir olduklarını gösterin

Saygın ve güvenilir çalışanlar hem daha mutlu hem de daha üretkenlerdir. Çalışanlar yöneticileri tarafından kendisine güvenildiğini bildiğinde, daha fazla çaba göstermek ve beklentilerin ötesine geçmek isteyecektir.

Bu nedenle çalışanlarınıza saygı göstermek adına onlarla bağlantı kurmak için zaman ayırın. Mümkünse, bunu bizzat yapın. Ancak çalışanlarınız farklı alanlarda çalışıyorsa görüntülü sohbetler düzenleyebilirsiniz. Çalışanlarınızın soru veya endişelerini sizinle paylaşabileceği özel saatler ayırın. Tüm çalışanlarınıza sizinle bağlantı kurma fırsatı vermek için gerekirse dijital olanaklardan yararlanın.

Çalışanlarınızdan fikir alın

Bir lideri iyi yapan özelliklerden biri de tüm çalışanlarının fikirlerini önemseyip onları dinlemesidir. Çalışanlarınız fikirlerinin dinlenildiğini ve alınacak aksiyonlarda fikirlerinden yararlanıldığını gördüğünde şirketinize ve işine olan bağlılığı da daha fazla artacaktır.

Bazı çalışanlar fikirlerini özgürce dile getirirken, kimi çalışanların yorumlarını alabilmek daha zor olabilir. Bu nedenle bir projenizle ilgili ekibinizi bir araya getirirken uzmanlık alanlarına göre herkesin fikrini almaya özen göstermeli, aynı zamanda da çalışanlarınızın fikirlerini çekinmeden dile getirebilecekleri bir ortam sunmanız gerekir.

Kısacası çalışanlarınıza önem ve değer verdiğinizi gösterin. Bu davranışınızın performans verilerinize nasıl olumlu etki ettiğini hızla gözlemleyeceksiniz.