İçinde bulunduğumuz dijital çağda “işin geleceği” için doğru yeteneğe ulaşmak oldukça önem taşıyor. İşverenlerin genç yeteneklere daha hızlı ulaşabilmesi için son yıllarda sıkça düzenlenen online iş & staj fuarlarına katılmak bu noktada kritik. Peki, online fuarlar işverenlere ne vadediyor?

Son yıllarda firmalar için nitelikli iş gücüne ulaşmak sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük sorunlarından biri haline geldi. İşinin eğitimini almış, mesleki yeterliliği olan, yetenekli iş gücü bulmak artık çok daha zorlaştı. Bazı meslekler için durum çok daha kritik. Bu yetenek kıtlığının yaşandığı sektörlerin başında ise yazılım geliyor. Yapılan araştırmalar bu ihtiyacın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına işaret ediyor. Bu anlamda işverenlerin yetenekli adaylara çok daha hızlı ulaşabildiği yöntemler hem ülkemizde hem de dünyada son zamanların en büyük trendi. Bunun en iyi örneği ise online iş ve staj fuarları. Peki, son yıllarda bu denli popüler olan online fuarlar işverenlere ne vadediyor?

Genç yeteneklere kolayca ulaşın

Fiziksel olarak düzenlenen iş ve staj fuarlarında şirketler yalnızca gittikleri okulun öğrencilerine ulaşabiliyordu. Online platformlar üzerinden düzenlenen fuarlar ile firmalar artık aynı anda onlarca üniversitenin öğrencilerine kolayca ulaşabiliyorlar. Hatta aranılan pozisyona uygun olarak Türkiye’nin Top 30 ya da Top 10 üniversitelerinde okuyan öğrencilerini hedefleyerek, aradıkları yeteneklere nokta atışı şekilde ulaşabiliyorlar.

Gerçekçi bir deneyim sunuyor

Online fuarlar, gerçek fuar deneyimini eksiksiz yaşayabileceğiniz bir tecrübe sunuyor. Firmanızın marka kimliğine göre özelleştirilen stantlar tasarlanabiliyor; firmanıza ait reklam filminizi, basılı materyallerinizi, videolarınızı ve açık pozisyonlarınızı listeleyebileceğiniz alanlar oluşturuluyor. Böylece hedef kitlenize doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Chat box yardımı ile stant temsilcileriniz standınıza uğrayan adaylarla ilk görüşmeleri gerçekleştirebiliyor. Bu sayede binlerce kişiye ve CV’ye çok hızlı ulaşabiliyorsunuz. İçerideki fuar deneyimi ise oldukça kullanışlı ve kolay.

Sayılarla online fuar deneyimi

Online fuarlar yalnızca işveren için değil, aday için de çok konforlu ve rahat bir mülakat yöntemi. Bilgisayar ve telefon üzerinden diledikleri yerden ve anda görüşmelere katılıp, CV’lerini firmalarla kolayca paylaşabiliyorlar. Yani online fuarlar sayesinde gençler nerede olurlarsa olsunlar, firmaların onlara ulaşması çok hızlı ve ekonomik. 2021 yılında Kariyer.net’in düzenlediği Staj Günleri fuarının istatistikleri ise son derece çarpıcı.

  • 2 gün süren fuara 15 binin üzerinde yetenekli genç katıldı.
  • 250 binden fazla kez firma stantları ziyaret edildi.

Firmaların hedef kitlelerine bu kadar kısa sürede ulaşabilmeleri, online fuarların geleceğinin çok daha parlak olacağına işaret ediyor. Bugün, dijitalleşen süreçlere hızla adapte olabilen markalar, yetenekli ve nitelikli iş gücünü hızlıca yakalamak konusunda birçok markayı geride bırakacak gibi görünüyor.

Kariyer.net olarak bu yıl gerçekleştireceğimiz “Staj Günleri” fuarı ve diğer online fuarlarda siz de yer almak isterseniz 0216 468 76 00‘ı arayabilirsiniz.