Teknolojinin hayatımızın merkezinde yer almasıyla birlikte her geçen gün yepyeni kavramlarla tanışıyoruz. Kripto para, NFT ve metaverse bunlardan sadece birkaçı. Sanal bir dünya olarak gün geçtikçe daha çok ilgi gören metaverse ise aslında iş dünyasını yakından ilgilendiriyor. Peki, ama nasıl?

Yeni mesleklerin ve çalışma alanlarının oluşturulduğu metaverse’te, çalışma şekillerinin de değişime uğramaya başladığı görülüyor. Yaşanan bu değişim elbette iş hayatını doğrudan etkiliyor. Tabii bu etki sadece bununla sınırlı değil. İşte, detaylar!

Metaverse nedir?

Metaverse, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçekliğin bir araya gelmesiyle birlikte insanların üç boyutlu olarak hareket etmesini sağlayan sanal bir dünya. İlk kez 1992 yılında bir bilim kurgu romanında geçen metaverse kavramı, günümüzde tüm dünyanın ayak uydurmaya çalıştığı bir yenilik haline geldi. Neal Stephenson’ın “Snow Crash” romanında kullandığı bu kelime, geçtiğimiz yıl Facebook’un Meta adını almasıyla ve Mark Zuckerberg’in metaverse’te gerçekleştirecekleri projelerden bahsetmesiyle birlikte gündeme geldi. O tarihten beri birçok marka metaverse içerisinde yer almak üzere çalışmalara başladı ve bu markaların sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor.

Şirketler, hızla metaverse dünyasında yerini alıyor!

Teknoloji alanında çalışan birçok insan metaverse kavramının internetin yerini alabileceğini düşünüyor. Bu durum da özellikle internet tabanlı oluşumların metaverse’e hızla adapte olmasını gerektiriyor. Öte yandan mağaza olarak hizmet sunan markalar da metaverse’te yer almak üzere projeler geliştiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların %81’i markaların dijital varlıklarını mağaza olarak var olmalarıyla eşit görüyor. Ülkemizde çeşitli alanlarda hizmet veren kurumsal birçok marka, metaverse’te yer almak için hazırlıklara başladığını duyurdu. Nike, Hyundai, Coca Cola, ve Disney gibi global markalar da metaverse’te yerini alıyor. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren bu markalar, şimdiden yeni dünyaya adapte olmak için ilk adımı atmış bulunuyor.

Yeni bir istihdam alanı

Çeşitli meslek gruplarına ihtiyaç duyulan bu evrende, yeni istihdam alanları da haliyle oluşmuş durumda. Metaverse’te yer alan şirketler için hem teknoloji hem de tasarım alanlarında çalışan iş gücü oldukça önemli. Bu da metaverse alanında yeni iş imkanlarının ve mesleklerin oluşacağının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Kripto stratejistleri, yazılım mühendisleri, iş geliştirme analistleri, sanatçılar, tasarımcılar, içerik üreticileri, sanal mimarlar ve gayrimenkul danışmanları gibi birçok alanda faaliyet gösteren meslek gruplarının metaverse’te yer alması bekleniyor.

Çalışma şekillerinde metaverse etkisi

İnsanların avatarları aracılığıyla yaptıkları alışverişler, katıldıkları konserler, NFT sanat galerileri ve daha birçok toplu etkinlik için geliştirmeler yapılırken, iş hayatını etkileyecek en önemli toplu etkinlik olarak toplantılar ve sunumlar öne çıkıyor. Pandemi döneminde evden çalışma sistemine geçilmesiyle birlikte iş hayatımızın bir parçası olarak kabul ettiğimiz online çalışma şekli, metaverse’te yeni bir hale bürünüyor. Sanal ofis olarak nitelendirilen bu çalışma şekli, kişilerin dijital ikizleriyle sanal gerçeklik içerisinde toplantılara katılmalarını sağlıyor. Sanal ofis alanında öne çıkan projeler arasında Meta şirketinin ürünü olan Horizon Workrooms ve Microsoft tarafından geliştirilmeye devam eden Mesh for Teams yer alıyor. Bu projeler, çalışanların herhangi bir lokasyondan sanal gerçeklik içerisinde aynı masanın etrafında toplantılara katılmalarını sağlıyor. Aynı zamanda yalnızca avatarlar ile değil, canlı bağlantıyla da toplantıya katılmak mümkün oluyor.

Teknoloji alanında önemli bir yenilik olan metaverse, iş hayatı için de önemli gelişmeleri beraberinde getiriyor. Tıpkı hibrit çalışma sistemine geçilmesinde büyük bir etkisi olduğu gibi metaverse kavramının geliştirilmesinde de pandeminin rolü büyük. Bu dönemde ortaya çıkan online çalışma sistemleri, metaverse’te yeni bir boyut kazanmaya başlamış durumda.

İçerik Yazarı: Simge Avcu

Kaynaklar: 1 2 3 4 5