denizbank-ikDenizBank, HR Excellence Awards 2014 yarışmasında, tüm dünyadan şirketlerin aday gösterildiği “Yurt dışından En İyi İnsan Kaynakları Stratejisi” dalında birincilik ödülü aldı.

DenizBank, 1 Temmuz 2014 tarihinde Londra’da gerçekleşen törende takdim edilen ödülü son üç yılda hayata geçirdiği projeler ile kazandı. HR Excellence Awards jürisi DenizBank’ı, şirketin 2010 yılında yaptığı 4 yıllık strateji planı paralelinde İnsan Kaynakları Bölümü’nün sektörün üzerinde işe alım planlamasına uygun değişimi hayata geçirdiği için seçtiğini açıkladı.

Mevcut işe alımların yanı sıra, büyümeden dolayı yeni istihdam edilecek personel de hesaplandığında DenizBank’ın 2011-2013 yılları arasında yaklaşık 7500 kişilik bir işe alım gerçekleştirdiği belirtiliyor. DenizBank İnsan Kaynakları, ödüle layık görüldüğü projeler ile büyüyen şube ağına paralel içeriden ya da dışarıdan yetiştirilecek yeni yönetici ihtiyacı için de özgün çözümler sunduğunu aktardı.

Büyüme hedefine ulaşmak için öncelikle İnsan Kaynakları biriminin kendi süreçlerini yenilemesi gerektiği tespitinde bulunan DenizBank, bu çerçevedeki iş süreçlerini inovatif, verimli, yeni yöntemlerle daha etkin hale getirdiğini açıkladı.

Bu süreçte değişen iş ihtiyaçları ve zorlu iş hedeflerinin etkisiyle, hızlı bir strateji belirleme ve planlama çalışmasını başlatan DenizBank İnsan Kaynakları ekibi, stratejisini belirleme aşamasında birçok paydaşın görüşlerini de alarak ilerlediğini ifade etti.

İnsan Kaynakları ekibi bu doğrultuda, DenizBank iş hedeflerine destek olmak için 5 stratejik önceliği belirleyerek, yol haritasını bu unsurlara göre çizdiğini söyledi. DenizBank İK‘nın bu 5 vazgeçilmezi, “Sosyal İK anlayışı ile adaylarımızın olduğu yerde oluruz; kendi çalışanımızı kendimiz seçeriz; bankacılar ve Kaptanlar yetiştiririz; etkin, verimli, yenilikçi süreçlerle işimizi kolaylaştırırız; çalışanımızı dinler ve onlar için her an ulaşılabilir oluruz” taahhütlerinden oluşuyor.

Jüri, DenizBank İK’nın bu ödülü almasında, sosyal medyayı çok etkili bir şekilde kullanmasının da etkili olduğunu belirtti. Jüri bunun yanı sıra, her yıl yaklaşık 7.500 başvurunun yapıldığı “Deniz’in İncileri” adlı staj programı, yöneticilerin yüzde 74’ünün kurum içerisinden yetişmiş olması ve çalışanlarla periyodik olarak yapılan görüşmelerin de ödülün verilmesinde rol oynadığını paylaştı.

HR Excellence Awards 2014 yarışmasından ödülle dönmesinin kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden DenizBank İnsan Kaynakları ve Deniz Akademi Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin, DenizBank’ın son 3 yılda sektörün insan kaynağı açısından en hızlı büyüyen bankası olduğunu belirtti. Elkin şöyle konuştu: “DenizBank İK ekibi olarak bu dönemde strateji değiştirmemize neden olan ihtiyaçların başında nitelikli insan kaynağına ulaşmak geliyordu. 3 yıl içinde toplam 7.500 kişi işe almak ve üstelik bu işe alımı ülkemizin tüm şehirlerine dağılmış bir şekilde yapmak bir İK ekibi için kolay bir iş değildir. Üstelik de bunu sınırlı kaynaklarla yapmak çok daha zordur. Bu zorlu dönemin üstesinden gelen ve DenizBank’ın bu dönemde en  hızlı büyüyen banka olmasında büyük katkı sunan tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum.”

Hızlı büyüme ortamında çalışanları sürekli dinlemenin ve çalışanların yorumlarıyla süreçleri iyileştirmenin kritik bir başarı faktörü olduğunu belirten Yavuz Elkin, “Bu amaçla DenizBank olarak çalışanına daha yakın ve süreçlerini sürekli geribildirimlerle geliştiren bir İK yaklaşımını benimsedik. Yeni İK uygulamalarının etkisiyle, kısa sürede DenizBank sektörün en hızlı büyüyen bankası olmasının yanı sıra; sektördeki en düşük çalışan devir oranı ve en yüksek çalışan bağlılığı puanlarına sahip bankaları arasında yerini aldı. ‘Uygun işe uygun insan’ sloganı ile iş deneyimi olmayan adaylarımızı da uygun bölümlere yerleştirip, Banka içinde geliştirilmesini sağladık. Yönetici kadro atamalarının yüzde 74’ünü çalışanlarımızın terfileri ile gerçekleşmesinden gurur duyuyoruz. Aynı zamanda çalışanımızın dünyasını, sosyal medya sayfalarımızı oluşturarak dış dünyaya da açtık. Bu uygulamalar sayesinde yükselen işveren markamız ile iş başvuru sayılarımız önemli artış gösterdi” dedi.