Her on kişiden biri işe geç kalıyor

1

lateforworkCareerBuilder tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, her on çalışandan biri en azından ayda bir kere işe geç kalıyor.Bir hafta içinde geç kalanlar ise bu sayının yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Araştırma farklı sektörlerden farklı büyüklüklerdeki firmalarda çalışan 1000 kişinin katıldığı bir anket ile yapıldı. CareerBuilder’dan Scott Helmes, “İşverenler genellikle çalışanın kontrolü dışında oluşabilecek geç kalma durumlarında anlayış gösteriyor. Bu durumların sürekli tekrar etme halinde ise çalışanlar disiplin cezası alabiliyorlar. İnsan Kaynaklarında görev alan her on kişiden üçü, çalışanları geç kalma sebebiyle işten çıkartıyor” diyor.

Çalışanlar işe geç kalma sebeplerini, yüzde 41 trafik, yüzde 25 uyuya kalma, yüzde 22 toplu taşımanın gelmemesi, yüzde 13 hava durumu, yüzde 7 çocuklarını okula bırakma, yüzde 5 giyinirken fazla zaman harcama ve yüzde 3 internet, evcil hayvanlar olarak bildiriyorlar.

YORUMLAR

  1. Geç kalma nedenlerinden bir tanesini de ben ekleyeyim.. Sektörel çalışma alanlarının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Sağlık bilişim sektöründe devlet ile çalışan bir yazılım firmasının elemanları sözleşme gereği 24 saat sistemin ayakta durması için her an tetikte olması gerekiyor. Bazen geç saatlere kadar çalışma veya kurulumlar gerekiyor. Bu nedenle işe geç gelmeler yaşanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!