Mesleki ve kişisel gelişimin yanı sıra sağlıklı yaşam, imaj, stres ile başa çıkma teknikleriyle ilgili yaşama dair ipuçlarının da olduğu e-akademiler çalışanların hayatını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar istedikleri zaman, istedikleri yerden ve istedikleri sayıda e-eğitime katılabiliyor, zamandan tasarruf sağlıyor.

efesakademi-250x150

Çalışanlara evden ve işyerinden günün her saatinde erişme imkanını sağlayan e-eğitim, şirketlerin de tercih ettiği eğitim yöntemlerinin başında geliyor. Bu eğitimlerin en önemli avantajlarından biri 7/24 erişim imkanının olması. Çalışanlar bilgiye en hızlı şekilde ulaşabiliyor ve kendi iş planlarına göre eğitimlere katılabiliyorlar.

Eğitim alan çalışanların elektronik ortamda öğrenmeye alışkın olmamaları, yüz yüze iletişim eksikliği, interaktif olmaması ve öğrenmeyi çalışanlara bırakması çalışanların e- öğrenmeye direnç göstermesine neden olabilir. Zamanın etkin kullanılabilmesi açısından e-eğitimler oldukça avantajlı. Çalışanlar iş programına göre zaman planlaması yaparak eğitim desteği alabiliyorlar. Bu şekilde birden fazla eğitime katılım sağlayabiliyorlar.

Firmalar E-eğitimleri tüm şirket için kullanıyor

“Kullanıcılar istedikleri zaman, istedikleri yerden ve istedikleri sayıda e-eğitime katılabiliyor” diyen Philip Morris / Sabancı İnsan Kaynakları ve Balkanlar & Ortadoğu Organizasyon Geliştirme Direktörü Andreea Chiriac sözlerine şöyle devam ediyor: ““Şirketimizde sunduğumuz gelişim fırsatları ve araçları, çalışanlarımızın profesyonel gelişimlerini devamlı destekleyecek şekilde Lombardo ve Eichinger tarafından geliştirilen 70/20/10 öğrenme gelişim modeline göre dizayn edilmiştir. Bu modele göre gelişimin yüzde 70’i farklı görevler, projeler ve zorlu deneyimlerinden edinilen tecrübelerden oluşmaktadır. Yüzde 20’lik bölümü ise aldığımız geribildirimler ve birlikte çalıştığımız kişileri gözlemleyerek oluşur. Geri kalan yüzde 10’luk bölüm katıldığımız eğitim, seminerler ve okuduklarımız üzerine kuruludur. E-learning yöntemi de gelişim modelimizin destekleyici bir parçasıdır. Eğitim çalışmaları kapsamda şirketimizde sınıf içi eğitim ve seminerlerin yanı sıra 3 farklı e-learning platformu bulunmaktadır. İnsan Kaynakları tarafından çalışanlara sağlanan en kapsamlı ve global platformumuz 6 senedir hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra fonksiyonel ihtiyaçlara odaklanmış Satış Gelişim akademisi 6 yıldır, Finans akademisi ise 2 yıldır faaliyet göstermektedir.”

Anadolu Efes İnsan Kaynakları Direktörü Adnan Aktan, “Bu platformu kurarken amacımız, hiçbir zaman sınıf eğitimlerini yok etmek değildi; asıl odak noktamız yeni nesilin alışkanlıklarını da dikkate alarak tüm dünyada olduğu gibi sınıf eğitimlerinde aktarılan bilgileri, farklı metodlarla destekleyip taze tutmak”yorumunu yapıyor.

Türk perakende sektörünün ilk uzaktan öğrenme projelerinden biri olan Efes Akademi 2004 yılında hayata geçti. Çalışanların iş yaşamlarında gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Efes Akademi Projesi’ni başlattıklarını söyleyen Aktan, bu yılın Ocak ayında Efes Akademi’nin interaktif olarak yeniden tasarlandığını ve relansmanı yapıldığını belirtiyor.

Hem mesleki hem ilgi alanlarına yönelik eğitimler düzenleniyor

Efes Akademi’yi, özellikle sınıf eğitimi öncesinde kişileri önbilgilendirmenin faydalı olacağı durumlarda, kalite eğitimleri gibi geniş hedef kitleleri ilgilendiren eğitimlerde, biranın üretim süreci gibi her Efeslinin hakim olması gereken başlıklarda kullanıllıyor. Çalışanlarımıza mesleki konuların yanında, hobilerine ve ilgili alanlarına yönelik de destek veriliyor. Yönetsel yetkinlikleri besleyen ve de kişisel ilgi alanlarına dönük hobilere dair zengin bir yelpaze içeriyor. Fotoğraf çekme, evde evcil hayvan besleme, sağlıklı yaşama dair ipuçları da başlıklar arasında yer alıyor. Ayrıca kişisel imaj, stres ile başa çıkma teknikleri gibi, mesleki başlıklarla direkt ilgili olmayan ancak hayata dair makalelere, ipuçlarına ulaşma imkanı veriliyor.

Samimiyeti öldürebilir

Andreea Chiriac, tasarlanan eğitimlerin kullanıcı ile etkileşimlerinin kısıtlı olması, zaman zaman meydana gelen internet erişim problemleri nedeniyle kullanıcının eğitimden kopması yada sınıf eğitimlerinde katılımcılar arasındaki birliktelik, deneyimlerin paylaşımı gibi bazı unsurların sağlanamaması söz konusu olabildiğini söylüyor. Ancak sağladığı faydalar düşünüldüğünde E-learning yöntemi gelişim modelinin önemli destekleyici unsurlarından biri olduğunun altını çiziyor.

 

E-eğitimler farklı alanlarda yapılıyor

 • İletişim
 • Satış ve Pazarlama
 • Müşteri İlişkileri
 • Liderlik ve Yöneticilik Geliştirme
 • İş Hayatında Başarı ve Verimlilik
 • Yaratıcılık ve Yenilikçilik
 • Takım Olma ve Yönetme
 • Finans
 • Uluslararası Ticaret
 • Kurumsal Gelişim Eğitimleri
 • Bilişim Teknolojileri Eğitimleri
 • Office Eğitimleri
 • Kişisel Gelişim
 • İş bilincinin Gelişimi
 • Fonksiyonel/Teknik Gelişim
 • Yabancı Dil Gelişimi