Bankacılık sektörü, İnsan Kaynakları departmanlarının eğitim yatırımları, terfi olanakları, motivasyon aktiviteleri ve maddi imkanlarıyla cazibesini korumaya devam ediyor. Özellikle yeni mezun ve üniversite öğrencilerine yönelik uygulamalarıyla gençlerin iştahını kabartıyor.

bankacilik-250-x150Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Haziran 2013’te yayınlanan “Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü” başlıklı araştırma verilerine göre Türkiye’de 49 bankanın 11 bin 445 şubeyle faaliyet gösteriyor. Toplam 208 bin 409 kişinin istihdam edildiği bankacılık sektöründe, 2013 yılının ilk yarısında şube sayısının 384 adet, personel sayısının ise 6 bin 956 kişi arttığı ortaya çıkıyor. Son dönemde bankacılık sektörüne Türkiye’de bankalar arası rekabet, şirketleri daha hızlı, daha güçlü ve daha büyük olmaya zorluyor. Uzmanlara göre böyle bir ortamda bankacılık sektöründe her yıl istihdam olanaklarında da artış görülmesi beklenilen bir durum.

Araştırma sonuçları sektörün şube ve personel sayısı 2012 yılının ikinci yarısında GSYH büyüme hızındaki gerilemeye karşılık artma eğilimini sürdürmüş, 2013 yılında da artış trendi devam etmiş olduğunu gözler önüne seriyor. İstihdam artışı ise yüzde 5,3 oranında gerçekleşiyor. Kariyer.net verileri de raporu destekler nitelikte. Bankacılık sektöründe son 1 yılda yayınlanan ilan sayısı 2 bin 959 olurken, alınan başvuru sayısı ise 2.877.665. Bankacılık sektöründeki aday sayısı ise 308 bin 790.

Son yıllarda bankalar temel, yönetsel ve destek süreçlerini iyi değerlendirerek verimliliği arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Çalışan sayısı planlamalarını sıklıkla gözden geçiriyor ve doğru çalışana yerinde hedef verilmesi ile ilgili çalışmaları gerçekleştiriyor. Birçok banka; kurdukları akademilerle çalışanlarına kendilerini geliştirme imkanları sağlarken, MT programları ve üniversite ziyaretleriyle de gençleri bünyelerine çekmeye çalışıyor.

Bankacılık sektörü yeniden canlanıyor

  • Sektörde çalışan personelin %44,6’sı özel bankalarda, %25,3’ü kamu bankalarında ve %19,7’si yabancı bankalarda istihdam ediliyor.
  • Yabancı bankalar grubunda gözlenen personel artışının %43,4’ü ve özel bankalar grubunda gözlenen artışın tamamına yakını 2013 yılının altı aylık döneminde gerçekleşmiş durumda.
  • 2013 yılının ikinci çeyreğinde personel sayısını en fazla artıran banka grupları yabancı bankalar (1.205 kişi), kamu bankaları (1.197 kişi) ve özel bankalar (931 kişi) oldu.